Dziś mamy 20 marca 2019, środa, imieniny obchodzą:

01 marca 2018

Straż Miejska podsumowała działania. Przeprowadzono ponad 550 interwencji

fot. MM

fot. MM

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Mroczy przedstawione zostało sprawozdanie #z działalności straży miejskiej za rok 2017. Jakie działania podejmowano? Sprawdzamy.

W 2017 roku Straż Miejska przeprowadziła 561 interwencji, z czego 423 samodzielnie, a 138 we współpracy z policją.Ponadto strażnicy przeciwdziałali alkoholizmowi. Zastosowali 26 pouczeń i nałożyli 29 mandatów na kwotę 2 900 zł oraz skierowano 3 wnioski o ukaranie do sądu.Nie brakowało także akcji prewencyjnych oraz bieżąco pełnionych służb patrolowo-interwencyjnych. Zastosowano 124 pouczenia oraz nałożono 13 mandatów na kwotę 1 900 zł. Podczas patroli strażnicy zwracają uwagę na organizację ruchu. Eliminują różnego rodzaju nieprawidłowości, takie jak: zły stan lub brak oznakowania dróg, kolidowanie oznakowania (nieprawidłowa organizacja ruchu), przeszkody, wyrwy dziury w drogach itp. Ponadto wspólnie z Policją zabezpieczają różnego rodzaje przemarsze w związku z odbywającymi się cyklicznie imprezami o charakterze kulturalno – religijnym.

Jednym z ważniejszych zadań Straży Miejskiej jest utrzymanie czystości i porządku na terenie miasta i gminy. Ogólnie pod tym kątem w 2017 roku funkcjonariusze straży wyrywkowo 184 razy kontrolowali posesje. W wyniku dokonanych kontroli pouczono 78 osób, a ukarano mandatami karnymi 13 na kwotę 1.800 zł. Ponadto ujawniane są przypadki zaśmiecania i zanieczyszczania miejsc dostępnych dla publiczności, a w szczególności dróg, rowów przydrożnych, ulic, placów, trawników i zieleńców oraz przypadki niszczenia roślinności. W tym działaniu w okresie roku ubiegłego funkcjonariusze Straży za tego typu wykroczenia zastosowali 23 pouczenia, ukarali mandatami karnymi 11 osób na kwotę 1.200 zł oraz skierowano 1 wniosek o ukaranie do sądu.

Bardzo ważnym działaniem Straży Miejskiej są kontrole i ujawnianie wykroczeńz zakresu spalania odpadów w paleniskach domowych oraz prowadzących działalność gospodarczą na terenie miasta i gminy. Przedmiotowe kontrole prowadzone są w przypadkach otrzymania informacji, zgłoszenia od mieszkańców oraz w związku z własnymi obserwacjami o podejrzeniu spalania odpadów. W bieżącym okresie grzewczym ogółem przeprowadzono 22 kontrole, z tego: 7 w związku ze zgłoszeniami od mieszkańców, 15 w związku własnymi obserwacjami o podejrzeniu spalania odpadów. W wyniku prowadzonych kontroli nałożono 13 mandatów karnych na kwotę 1.300 zł, zastosowano 1 pouczenie, zaś w przypadku 8 kontroli nie stwierdzono uchybień (6 kontroli wynikających ze zgłoszeń mieszkańców, 2 kontrole z własnych obserwacji).

Kolejnym zadaniem Straży Miejskiej jest zapewnienie bezpieczeństwa społeczności lokalnej przed psami bezpańskimi, których w 2017r Straż Miejska wspólnie z Referatem Obsługi Komunalnej UMiG odłowiła 30 i umieściła w tymczasowym punkcie zatrzymań bezpańskich psów na Składowisku Odpadów Komunalnych w Ostrowie. Z tego:
· 6 przekazano do schroniska dla zwierząt
· 6 przekazano do adopcji
· 11 przekazano właścicielom
· 2 zostało uśpionych

Ogólnie w zakresie zwierząt SM interweniowała 92 razy, z czego 12 razy w stosunku do zwierzyny dzikiej. Ponadto trzykrotnie przekazano ranne zwierzęta do Pogotowia dla zwierząt w Kobylarni (2 bociany, 1 sarna). W stosunku do właścicieli nietrzymających czworonogów na uwięzi zastosowano w 28 przypadkach pouczenia, a 6 osób ukarano mandatami na kwotę 450 zł.

Jednym z następnych zadań Straży Miejskiej jest doprowadzanie osób nietrzeźwych do miejsca zamieszkania lub jednostek Policji. Ogółem w 2017r dokonano 19 takich doprowadzeń. Ponadto SM 8 razy konwojowała dokumenty na potrzeby gminy. Doprowadzono również w 3 przypadkach 6 uczniów szkół, którzy to przebywali na wagarach lub palili papierosy na terenach przyszkolnych. W 2 przypadkach na prośbę MGOPS w Mroczy przewieziono osoby do Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Jaksicach oraz w następnych 2 przypadkach osoby bezdomne do Kołaczkowa do Kuj-Pom Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu.

Mundurowi SM Mrocza podczas ustawowych działań w 2017r ujawnili 6 przestępstw oraz ujęli i przekazali Policji ich 4 sprawców. Do najważniejszych należały 2 przypadki ujawnienia posiadania substancji odurzających, zatrzymanie kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu oraz niestosujących się do wyroków sądowych. Przeprowadzano również kontrole stanu technicznego placu zabaw, gdzie w jednym przypadku po stwierdzeniu nieprawidłowości zgłoszono fakt do osób odpowiedzialnych za jego stan.

Ponadto mrotecka Straż Miejska współpracuje z referatami w UMiG Mrocza oraz wieloma innymi instytucjami w tym m. in. z MGOPS, placówkami oświatowymi, policją, ZGK Mrocza, Nadleśnictwem Runowo, Państwową Strażą Pożarną w Nakle,

Materiał: Sprawozdanie Straży Miejskiej w Mroczy za 2017 rok / red.

Oceń artykuł: 7 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (8)

  cbś, w dniu 01-03-2018 13:05:03 napisał:

  mysle , że mamy teraz przyzwoitych ludzi na miejscu strazników miejskich .

  odpowiedz

  • -2 (6)

  SBC, w dniu 01-03-2018 13:40:20 napisał:

  550 interwencji na caly rok to okolo 1,5 interwencji na dzien i czym tu sie chwalic ? przepraszam a ilu mamy straznikow w mroczy ?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -2 (6)

  Xy, w dniu 01-03-2018 20:24:11 napisał:

  Piją pod oknami straży miejskiej która posiada monitoring i nałożyli tylko 29 mandatów dlaczego nie widać ich w parkach gdzi wiosną i latem trudno spokojnie przejść tylko jeżdżą samochodem

  odpowiedz

  • -1 (5)

  Wd, w dniu 01-03-2018 20:26:28 napisał:

  Szkoda kasy na taką formację

  odpowiedz

  • 1 (5)

  tak, w dniu 02-03-2018 08:42:30 napisał:

  Faktycznie park jest taka 13 dzielnica,robi sie tam co chce.A moze nie znajduje sie w Mroczy bo co tam wyrabia mlodziez widza tylko mieszkancy nie straz itp.

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Mundurowy, w dniu 03-03-2018 11:51:46 napisał:

  Straż miejska wypełnia prawidłowo swoje zadania przede wszystkim w zakresie utrzymania czystości w gminie. Sprawozdanie Komenda jest precyzyjnie i konkretne. SM Mrocza to tylko 3 strażników, którzy pracują zgodnie z kodeksem pracy. W Mroczy jest przecież również policja. Ile pracuje tam osób ? 20. Są dodatkowo wspierani przez Nakło. Brawo Panie Komendancie, ponad 500 interwencji na zespół trzyosobowy to wysoki poziom. Ponadto patrole prewencyjne. Policzcie jaki rezultat osiągnął komisariat policji. Ile interwencji na dzień podzielić przez ilość policjantów-wszystkich zatrudnionych.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Nowoczesne zabiegi laserowe
Meble młodzieżowe systemowe
Metkownice
od 179PLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Czytniki kodów kreskowych
Meble systemowe w wybarwieniu Dąb Naturalny
Kwasy...
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)