Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

01 sierpnia 2018

Sto dodatkowych bransoletek życia trafi do starszych mieszkańców regionu

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Teleopieka domowa to nowa, ciesząca się dużym zainteresowaniem forma wsparcia opiekuńczego# niesamodzielnych osób starszych, będąca częścią marszałkowskiego programu pilotażowego dedykowanego seniorom. System już działa.

We wrześniu-październiku nowy nabór uczestników, w którym rozdysponujemy 100 bransoletek życia – urządzeń mobilnych, na których oparty jest system przywoływania pomocy. Rozpoczynamy też prace nad dużym programem, którym obejmiemy wszystkich chętnych.

- Co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. Teleopieka oznacza dla nich bezpieczeństwo i jednocześnie zachowanie niezależności, a dla rodzin możliwość kontynuowania pracy zawodowej i wypełniania innych obowiązków ze świadomością, że rodzice czy dziadkowie są pod opieką. To nowy rozdział w organizacji opieki nad niesamodzielnymi seniorami – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który podjął już decyzję o rozszerzeniu i kontynuowaniu programu.

W ramach rozszerzenia pilotażu jesienią bransoletki otrzyma 100 osób. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie nowego samorządowego wojewódzkiego programu opiekuńczo-ratunkowego z myślą o wszystkich potrzebujących. Prace nad nim już się rozpoczęły. Zakładamy, że będzie funkcjonował w oparciu o Kujawsko-Pomorską Sieć Informacyjną i działające w Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Exea Data Center. Chcemy, by w tym nowym projekcie partycypowały gminy w całym województwie, a zamożniejsi uczestnicy programu ponosili niewielką częściową odpłatność.

Obecnie naszym pilotażowym systemem opiekuńczo-ratunkowy obejmujemy 55 starszych osób w całym regionie. Wszyscy uczestnicy pilotażu oraz ich opiekunowie rodzinni lub środowiskowi zostali przeszkoleni w kwestii możliwości jakie dają bransoletki i jak używać tego sprzętu.

Teleopieka jest częścią przygotowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej i Polski Czerwony Krzyż marszałkowskiego programu wsparcia seniorów, w którym proponujemy także inne pomocne rozwiązania: opiekun domowy, sieć wsparcia sąsiedzkiego, wolontariat opiekuńczy i wsparcie opieki rodzinnej oraz system informacji senioralnej. Nabór do programu prowadziliśmy na początku tego roku. Za stworzenie i obsługę centrum operacyjnego odpowiada wyłoniona w przetargu wyspecjalizowana firma.

materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 11 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (5)

    XXX, w dniu 01-08-2018 10:38:01 napisał:

    Zapomnieli,że geriatria wymaga natychmiastowego zwiększenia środków finansowych,geriatrów,personelu medycznego,socjalnego oraz zmiany podejścia do seniorów przez MOPS-y

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (3)

    Klo, w dniu 01-08-2018 11:01:31 napisał:

    Czy mozna gdzieś jakoś zglosic taką osobę starszą, zeby otrzymala tą bransoletkę?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -1 (3)

    agent tomek, w dniu 01-08-2018 11:26:30 napisał:

    samemu lepiej kupić, zegarek z gps to koszt 100zł

    odpowiedz

    • 3 (3)

    sir, w dniu 01-08-2018 14:31:40 napisał:

    Podobno w Nakle n/Not. powstał specjalny Klub Seniora , szefem tego klubu jest Dyrektor Opieki Społecznej w Nakle / członkami B, Kunert, B, Lamprecht i inni/ którzy nic nie robią dla seniorów. ważne , że piastują jakieś stanowiska łącznie z dyrektorem MOPS.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Judym, w dniu 02-08-2018 10:42:30 napisał:

    w nakle trzeba być umierającym żeby jakieś badania z NFZ-u dostać

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)