Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

24 listopada 2019

Spotkanie z poetką Małgorzatą Szwedą-Czerwińską. Omówiono książki autorki

fot. Biblioteka Mrocza

fot. Biblioteka Mrocza

Za oknem jesienna aura, a w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w # Mroczy ciepły klimat.

Wszystko to za sprawą spotkania z wieloletnim przyjacielem szkoły - poetką regionalną, Małgorzatą Szwedą - Czerwińską, która zawsze wprowadza słuchaczy w dobry nastrój. Pani Małgorzata ma zdolność tworzenia trudnej, ale bliskiej ze względu na poruszaną tematykę poezji, tworzenia niepowtarzalnej atmosfery spotkania, która oscyluje między nostalgią, melancholią, zadumą nad kondycją współczesnego świata a radością życia, tworzenia dobrej relacji z odbiorcami kultury.

Wytworzona aura sprawia, że pełen powagi poetycki ton okazuje się nie tak trudny w odbiorze. Spotkanie z poezją otwiera zgromadzonych na interesujące rozmowy o wartościach, uczuciach, problemach ...o życiu.

Pani Małgorzata odkrywa podczas spotkań arkana aktu kreacji. Opowieda o sobie, o inspiracjach twórczych, siedmiu wydanych tomikach poetyckich, chętnie odpowiada na pytania uczniów. Kilka najnowszych wierszy zostało odczytanych przez panią Małgorzatę premierowo. Czekamy z niecierpliwością na kolejny poetycki zbiór naszej krajeńskiej Erato.

Dziękujemy za wyjątkową lekcję poezji.

Małgorzata Szweda-Czerwiska:
- urodzona w Więcborku poetka regionalna mieszkająca w Suchorączku k.Więcborka.
- Debiutowała wiosną 2000 r. w Ogólnopolskim Miesięczniku Literackim „Akant”. W 2001 r. wydała swój pierwszy tomik pt: „Gubię się”. Następne tomy poetyckie to: „Jego dotyk”- 2002r., „Na bezdrożu”- 2003r. , „Szepty” - 2005r., „Przebudzenie”. Najnowszy tomik nosi tytuł „Między ustami”.
- Publikuje wiersze w prasie lokalnej oraz pismach literackich: „Akant”, „Własnym Głosem”, „Poezja Dzisiaj”, „Obok”, „Odra” oraz „Psi wino” (Dzikie wino) w Czechach. Do najważniejszych almanachów, które autorce przyniosły nowe sukcesy, należy zaliczyć: „W ciągłym niedosycie” - Antologia Poetów Krajeńskich(Więcbork), „A Duch wieje kędy chce” (Lublin), „Bory słowem malowane” (Tuchola).
- Uczestniczka Międzynarodowych Spotkań Poetyckich – „Pobocza” oraz Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń w Kruszwicy – Kobylnikach.
- Członek Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Bydgoszczy.
- Członek Związku Literatów Polskich. Przyjaciel dzieci
- prywatnie szczęśliwa mama synka Michała.

materiał: Justyna Misterkiewicz – Hamowska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 5 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie rezerwistów. Duże zaangażowanie podczas zajęć

W dniach 15-19.04.br. instruktorzy z Brygadowego Zespołu# Szkoleniowego 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili na Jachcicach rezerwę pasywną.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)