Rozstrzygnięto konkursy dla sołectw i KGW. Uroczysta gala
fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
W czwartek, 16 listopada w Karbówku odbyła się #Akademia Żniwna, w trakcie której zostały podsumowane konkursy „Pomysłowy witacz dożynkowy 2023” oraz „Świetlice wiejskie – co się tutaj dzieje?”. Gośćmi na gali byli m.in. wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa, radni sejmiku województwa Stanisław Pawlak i Paweł Zgórzyński oraz poseł na Sejm Zbigniew Sosnowski.
- Sprawy wsi i ludzi, którzy w nich mieszkają, znajdują się w centrum zainteresowania samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Wspieramy mieszkańców w ich inicjatywach i pomagamy podtrzymywać tradycję, kierując niezbędne środki finansowe do poszczególnych sołectw. Miło jest patrzeć na to, jak dzięki nim rozwija się kujawsko-pomorska wieś – powiedział marszałek Piotr Całbecki
Dariusz Kurzawa w krótkim wystąpieniu podkreślił to, że wieś w Kujawsko-Pomorskiem, działające w sołectwach organizacje i tradycja ludowa są ważne dla samorządu województwa.
Pierwszy konkurs skierowany był do wszystkich sołectw z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Polegał na wyłonieniu najbardziej pomysłowego witacza dożynkowego. Na konkurs wpłynęło 28 zgłoszeń. Witacze oceniła komisja, w składzie której znaleźli się pracownicy Departamentu Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego. Komisja Konkursowa zwróciła uwagę na duże walory kulturowe i ogromny wkład pracy mieszkańców w przygotowywanie witaczy. Pula nagród pieniężnych w konkursie wynosiła 6.000 zł.
Wyniki konkursu na witacz dożynkowy:
Pierwsze miejsce – sołectwo Młyniec Drugi (gmina Lubicz, powiat toruński) - 3.000 zł
Drugie miejsce – sołectwo Szczawno (gmina Skrwilno, powiat rypiński) - 2.000 zł
Trzecie miejsce – sołectwo Sierakowo (gmina Kowalewo Pomorskie, powiat golubsko-dobrzyński) - 1.000 zł
Kolejny konkurs skierowany był do kół gospodyń wiejskich z terenu województwa. Celem jaki przyświecał organizatorom była promocja działalności KGW w prowadzonych przez nie świetlicach i wyłonienie najlepszych koncepcji rozwoju działalności kół w tym roku. Na konkurs wpłynęło 26 zgłoszeń. Ich oceny dokonali pracownicy Departamentu Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego. Komisja oceniała m.in. koncepcje rozwoju kół gospodyń wiejskich, ich wpływ na integrację społeczności lokalnej, zaangażowanie mieszkańców i wpływ organizowanych wydarzeń na promocję kół. Łączna wysokość nagród finansowych w konkursie wynosiła 21.000 zł.
Wyniki konkursu dla kół gospodyń wiejskich:
Pierwsze miejsce – KGW Sadłóg-Sadłóżek-Paniewek (gmina Topólka, powiat radziejowski) – 6.000 zł
Drugie miejsce – KGW w Dziewierzewie (gmina Kcynia, powiat nakielski) – 5.000 zł
Trzecie miejsce – KGW Suchatówka (gmina Gniewkowo, powiat inowrocławski) – 4.000 zł
Czwarte miejsce – KGW w Brzozowie (gmina Kijewo Królewskie, powiat chełmiński) – 3.000 zł
Piąte miejsce – KGW Wronowy Kujawskie Maki (gmina Strzelno, powiat mogileński) – 2.000 zł
Szóste miejsce - Nowoczesne Koło Gospodyń Wiejskich w Grodnie (gmina Baruchowo, powiat włocławski) – 1.000 zł
Wydarzenie uświetnił koncert duetu Queens of Violin i Tomasza Grdenia. Publiczność wysłuchała wykładów na temat tradycji dożynkowych i zdrowego żywienia wygłoszonych przez Hannę M. Łopatyńską z Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Halinę Jurkowską reprezentującą Biolit Europe.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Galeria
Czytaj również
- Trwają uroczystości odpustowe. Do sanktuarium przybywają pielgrzymi
- Wiatr im niestraszny. Pielgrzymi w drodze do Kcyni
- Pozytwne podejście do życia. Wspomnienia mieszkanki Nakła
- Fundusz na rok 2025 uchwalony. Na co mieszkańcy przeznaczyli 10 tys. zł?
- Sytuacja meteorologiczna w kraju. Wideokonferencja z udziałem wszystkich urzędów wojewódzkich
Dodaj komentarz
Urozmaicona śniadaniówka. Co powinno się w niej znaleźć?
W porannym pośpiechu trudno skomponować pożywne# drugie śniadanie dla dziecka? A jednak warto poświęcić temu chwilę zastanowienia.
(czytaj więcej)Dzisiaj Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego. "Najważniejsza relikwia"
Dzisiaj Kościół katolicki obchodzi Święto Podwyższenia# Krzyża Pańskiego. Związane jest ono z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. To dla dla chrześcijan największa, najważniejsza relikwia.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Nie bądź bierny
Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji#, gdy szybka reakcja otoczenia może uratować życie! Przypominamy o tym, świętując Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.
(czytaj więcej)Grzybiarzu, apelujemy o rozwagę! O jakich zasadach należy pamiętać?
Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego# czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury. Jednak należy pamiętać o ważnych aspektach bezpieczeństwa. Często grzybiarze wybierają się do lasu w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policjanci apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Trzeciewnica , w dniu 20-11-2023 15:07:00 napisał:
odpowiedz
Wypasacz świń, w dniu 20-11-2023 16:53:26 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!