Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

24 czerwca 2014
SP Mrocza

Rok z życia biblioteki

fot. arch.

fot. arch.

Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego Mroczy w mijającym roku szkolnym spełniała istotną rolę w procesie dydaktycznym i wychowawczym.

Promujące hasło „W bibliotece obowiązuje kulturka” Marlena Rosińska i Justyna Misterkiewicz-Hamowska wszechstronnie wpływały na kształtowanie postaw, czyniąc bibliotekę „sercem szkoły”.

Poprzez różnorodne działania budowały pozytywny wizerunek nauczyciela oraz biblioteki. Każdego dnia wzmacniały pozytywne postawy uczniów ustną pochwałą i systematycznie niwelowały ze środowiska uczniowskiego błędy językowe, przeciwdziałały przemocy realnej oraz w sieci, motywowały uczniów do dbałości o czystość i piękno mowy polskiej, okazywania szacunku innym osobom, poszanowania dziedzictwa kultury.

Wydarzenia 2013/2014:
1. W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych:
- przeprowadzono konkurs na plakat promujący bibliotekę,
- zorganizowano jednodniowy happening z projekcją multimedialną, quizami, promocją audiowizualną, zabawą w przebieranki za postaci z bajek.
2. Przygotowano szereg wystaw książek, pozyskano i wprowadzono do obiegu czytelniczego nowości.
3. Zrealizowano wycieczki z klasami VI do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Mroczy.
4. Wyeksponowano w Głosie Biblioteki prace plastyczne poświęcone pamięci Juliana Tuwima.
5. Współpracowano m.in. podczas działań z okazji 110. URODZIN SZKOŁY, konkursu Mrocza – moja mała ojczyzna i kuratoryjnego konkursu z języka polskiego, Ojczyzny Polszczyzny, szkolnego i gminnego konkursu ortograficznego, konkursów recytatorskich.
6. Kilkakrotnie przeprowadzono akcję Cała Polska Czyta Dzieciom z wykorzystaniem technik multimedialnych dla oddziału przedszkolnego i klasy specjalnej I-III.
7. Promowano i sprawowano pieczę nad wojewódzkim konkursem interdyscyplinarnym (Młody scenarzysta, Obrazy bydgoskich mistrzów malarstwa w literackich odsłonach) – Jagoda Jasińska zdobyła II m. oraz wyróżnienie.
8. Podjęto się szkolnego pilotażu i opieki literackiej oraz artystycznej podczas promocji i udziału w konkursach gminnych: Przyroda gminy Mrocza, z okazji 620-lecia Mroczy, Gmina Mrocza we wspomnieniach. (Przy współpracy z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Mroczy.)
9. Zainicjowano Klub Czytających Rodzin i stworzono kącik dla rodziców w Głosie Biblioteki. Przeprowadzono czerwcowe spotkanie organizacyjne, ustalono nazwę klubu: Czytamy, bo kochamy.
10. Na tablicy: Głos Biblioteki – promowano prace plastyczne dzieci, sygnalizowano o ważnych wydarzeniach kulturalnych i literackich oraz wszelkich bieżących informacjach o działaniach biblioteki mających na celu popularyzację czytelnictwa.
11. Prowadzono dzienną, miesięczną, roczną statystykę – publikacja wyników, pobudzenie zespołów klasowych do zdrowej rywalizacji w czytelnictwie.
12. Promowano bibliotekę, szkołę, kształtowano pozytywny wizerunek placówki poprzez działania i ich popularyzację za pośrednictwem Internetu – Mrocza24.pl, UMiG Mrocza, szkolna strona SP Mrocza.
13. Przeprowadzono Uroczyste pasowane na czytelnika.
14. Działania zespołu teatralnego Klamka:
a) akcja Bookcrossing 2014 – spektakl Księżniczka, książę i książeczka – bajkowy miks z morałem;
b) Amira Berghleh wzbogaciła uroczystość Pasowania na czytelnika uczniów klas I (prezentacja nagrodzonego w Toruniu monologu „Kości został rzucone” – II miejsce Konkurs Interpretacji Teatralnej;
c) Konrad Tadych – II miejsce Konkurs Interpretacji Teatralnej; inni uczestnicy przeglądu: Sara Berghleh, Julia Bąk, Jagoda Jasińska;
d) praca indywidualna z recytatorami. (konsultacje – dobór repertuaru, zajęcia z interpretacji tekstu i technik recytatorskich – z chętnymi uczniami I-VI);
e) sukces na etapie szkolnym (Magdalena Kujawa, Konrad Tadych, Amira Berghleh, Sara Berghleh, Jagoda Jasińska). Udział w finale gminnym. Konrad Tadych i Amira Berghleh jako zwycięzcy gminni walczyli o laur najlepszego recytatora podczas finału wojewódzkiego 13–15 czerwca 2014r..
15. Organizacja akcji w ramach Cała Polska Czyta Dzieciom – uczniowie klasy III d czytają młodszym kolegom.
16. Przedszkolandia w bibliotece – spotkanie wynikające ze współpracy z Przedszkolem Miejskim w Mroczy.
17. Przygotowanie, oprawa i promocja Spotkania z poetką: Małgorzata Szweda.
18. Przeprowadzenie III Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania.
19. Bookcrossing – stała półka bookcrossingowa w bibliotece. Bookcrossing 2014 – finał 17. 06. 2014 roku. Rejestracja biblioteki jako członka światowego internetowego portalu bookcrosserów.
20. Popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci klas „O”, zbudowanie dobrych relacji z rodzicami dzieci mających na celu uświadamianie wpływu literatury i wspólnego czytania na rozwój dziecka.
21. Prace związane z przyznaniem Nagrody Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego za Osobowość Roku 2013/2014.

Nauczyciele bibliotekarze zainicjowali wiele akcji, imprez i spotkań mających na celu krzewienie miłości do kultury, sztuki i rekreacji wśród uczniów. Wpływali na kształt procesów dydaktycznych i wychowawczych w szkole. Sygnalizowali gotowość do współpracy w procesie edukacyjnym. Dbali o godne standardy nauczania w bibliotece i szkole. Dążyli do wyposażenia biblioteki zgodnie zapotrzebowaniem. Przygotowywali materiały do pracy, uaktualniali dokumentację szkolną, śledzili prawo oświatowe , szczególnie dotyczące bibliotek szkolnych. Wspierali uczniów, nauczycieli i rodziców w procesie edukacyjnym i wychowawczym. Zgodnie z potrzebą i w kontekście obowiązującej podstawy programowej nauczyciele bibliotekarze włączali się w jej realizację i przeprowadzali z uczniami zajęcia z „Edukacji czytelniczej i medialnej”, doskonalili indywidualne umiejętności czytelników w korzystaniu ze źródeł informacji.

Nauczyciele bibliotekarze ukończyli kurs kwalifikacyjny oligofrenopedagogika, uzyskując kolejne kwalifikacje zawodowe. Mając na uwadze wszechstronny rozwój brali udział w szkoleniach rady pedagogicznej oraz konferencjach: „Nowe zadania bibliotek pedagogicznych w zakresie wspomagania szkół i nauczycieli”, w wojewódzkiej konferencji dydaktycznej „Teatr – Przestrzenie edukacji, Neurodydaktyka i jej znaczenie w procesie nauczania oraz uczenia się”, w wyjeździe szkoleniowym do Biblioteki głównej UKW w Bydgoszczy, w Zlocie Bohaterów Krajny w Górce Klasztornej.

Nauczyciele bibliotekarze Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy od lat prowadzą zaangażowaną współpracę z MGBP w Mroczy oraz biblioteką Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczy. Warta uwagi jest wieloletnia współpraca z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Mroczy, dyplomowanym nauczycielem gimnazjum, uznanym polonistą, poetą, publicystą, znawcą regionu, animatorem kulturalnym panem dr Romualdem Rosińskim.

Pedagodzy służyli również pomocą nauczycielom w pozyskiwaniu informacji i zdobywaniu literatury dostępnej w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy (filia Nakło). Gromadzili zestawienia bibliograficzne literatury z zakresu pedagogiki, socjologii i psychologii. W bibliotece dostępna była literatura fachowa: Sygnał, Biblioteka w Szkole; prenumerowano również czasopisma dla dzieci i młodzieży: Świerszczyk, Victor – Junior. Nauczycieli bibliotekarzy wspierało dwoje wolontariuszy z gimnazjum. Centrum Informacji Multimedialnej było miejscem często odwiedzanym przez uczniów, którzy korzystali ze stanowisk komputerowych w celach edukacyjnych, mieli dostęp do literatury popularnonaukowej oraz gromadzonej prasy dziecięcej i młodzieżowej. Kilkoro uczniów szkoły było uczestnikami zajęć pozalekcyjnych – koło teatralne, zajęcia polonistyczne, edukacja czytelnicza i medialna.

Życząc Czytelnikom oraz wszystkim Przyjaciołom biblioteki wakacyjnych przygód niczym z powieści Juliusza Verne`a, już dziś zapraszamy w nasze progi w przyszłym roku szkolnym.

materiał: bibliotekarze SP Mrocza

Oceń artykuł: 13 10

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)