Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

04 stycznia 2018

Region w czołówce. Przodujemy nie tylko w produkcji żywności

Kujawsko-Pomorskie to region tradycyjnie przodujący w produkcji żywności, fot. Tymon Markowski

Kujawsko-Pomorskie to region tradycyjnie przodujący w produkcji żywności, fot. Tymon Markowski

Kujawsko-Pomorskie to region tradycyjnie przodujący w produkcji żywności. Jesteśmy też #wśród krajowych liderów między innymi jeśli chodzi o liczbę kuracjuszy w szpitalach i sanatoriach uzdrowiskowych oraz pod względem długości ścieżek rowerowych w przeliczeniu na powierzchnię.

Nasz region ma największe w kraju uprawy buraków, drugie największe uprawy kukurydzy i zbiory warzyw gruntowych, jesteśmy też w ścisłej czołówce pod względem powierzchni uprawy zbóż oraz rzepaku i rzepiku, a także wskaźnika pogłowia trzody chlewnej i bydła na 100 hektarów użytków rolnych. Nic więc dziwnego, że mamy też najwyższe w Polsce ceny gruntów ornych.

 

Druga z naszych specjalności to medycyna z akcentem na lecznictwo uzdrowiskowe. Nakłady i tworzony przez samorządowe władze województwa dobry klimat dla tego rodzaju działalności owocują – efektem jest drugie miejsce jeśli chodzi o liczbę miejsc w szpitalach uzdrowiskowych i sanatoriach oraz liczby kuracjuszy, a także liczby łóżek na oddziałach kardiochirurgicznych.

 

W jakich jeszcze dziedzinach lokujemy się w krajowej czołówce? Według danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy (za 2016 rok) w województwie kujawsko-pomorskim mamy najlepiej w kraju wykształconych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (97,2 procent włodarzy ma wykształcenie wyższe). Zajmujemy trzecią pozycję pod względem wykorzystania miejsc noclegowych (43,5 procent). Mamy też trzeci najwyższy w kraju wskaźnik wykrywalności sprawców przestępstw drogowych stwierdzonych przez Policję (99,1 procent). Trzeci wynik w kraju odnotowaliśmy również, jeśli chodzi o liczbę absolwentów uniwersytetów (8 914 w roku akademickim 2015/2016). Taką samą lokatę zajęliśmy w długości ścieżek rowerowych (519 kilometrów na 10 tysięcy kilometrów kwadratowych).

 

Materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 10 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (2)

    slaw, w dniu 04-01-2018 18:35:23 napisał:

    Większość wysokich wskaźników to zasługa wschodniej części województwa. W gminie Szubin ścieżka rowerowa to niepotrzebny luksus.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Abi, w dniu 06-01-2018 21:32:11 napisał:

    Przodujemy w uprawach rolniczych i hodowli zwierząt , a przetwórstwo na poziomie zerowym !!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)