Dziś mamy 17 czerwca 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

08 stycznia 2019

Przedsiębiorcy składają wnioski. Zobacz kto może skorzystać z ulg

fot. archiwum

fot. archiwum

Już ponad 3,6 tys. przedsiębiorców z województwa Kujawsko-Pomorskiego złożyło dokumenty # zgłoszeniowe dotyczące tzw. małego ZUS.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność w 2018r. i chcą skorzystać z „małego ZUS” muszą do 8 stycznia 2019r. zgłosić się do ZUS z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia 05 90 albo 0592 - jeśli mają przyznaną rentę z tytułu niezdolności do pracy. W przeciwnym razie będą płacić obniżone składki dopiero od kolejnego roku.

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z „małego ZUS” muszą w ciągu 7 dni zgłosić się do ZUS z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia 05 90 albo 05 92. 7-dniowy termin jest rozwiązaniem systemowym, wynika wprost z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i nie dotyczy tylko „małego ZUS”. Płatnik ma siedem dni na dokonanie jakichkolwiek zmian w swoich deklaracjach. To może być zmiana danych osobowych, adresu prowadzenia działalności czy właśnie kodu ubezpieczenia. Wszystkich, którzy chcą skorzystać z tzw. „małego ZUS”, a mają wątpliwości, zapraszamy na dyżur telefoniczny, który odbędzie się 8 stycznia w godz. 9:00-12:00 pod nr. tel. 52 34 -18-124 i 722-031-401 – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Jakie warunki należy spełnić:
Mały ZUS, który obowiązuje od 1 stycznia 2019r. to oferta między innymi dla tych, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku, przez co najmniej 60 dni, a przychody za ubiegły rok kalendarzowy z działalności nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. jest to kwota 63 tys. zł). Jeśli przedsiębiorca prowadził firmę krócej niż rok, to limit przychodów należy wyliczyć proporcjonalnie do czasu prowadzonej działalności. Jeśli nie wiemy, jak obliczyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, to możemy skorzystać ze specjalnie przygotowanego kalkulatora, który jest dostępny na stronie www.zus.pl .

Z „małego ZUS-u” nie mogą skorzystać osoby, które:
1. w poprzednim roku prowadziły działalność gospodarczą krócej niż 60 dni, tj. podlegały ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia tej działalności krócej niż 60 dni;
2. rozliczały się w formie karty podatkowej i korzystały ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT;
3. podlegały ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnik spółki jawnej, komandytowa, partnerska);
4. spełniają warunki do opłacania preferencyjnych składek, tj. składek od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia (osoby te będą mogły skorzystać
z małego ZUS nie wcześniej niż po ustaniu tego okresu);
5. wykonują dla byłego bądź obecnego pracodawcy to co robiły dla niego, jako pracownik
w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

materiał: Krystyna Michałek

Oceń artykuł: 0 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    s, w dniu 08-01-2019 10:11:13 napisał:

    a jeżeli posiadam dodatkowo umowę o pracę, a dotychczas opłacałem z DG tylko składkę zdrowotną to czy zgłoszenie w takim wypadku coś zmieni, jest sensowne?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprzedaż opon
Lipoliza injekcyjna
Narożnik z funkcją spania, 6 kolorów do wyboru
Kasa fiskalna Sharp
1844PLN PROMOCJAPLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Meblościanka z oferty firmy FADOME
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Meble młodzieżowe i dziecięce
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)