Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

17 stycznia 2019

Protest mieszkańców sąsiedniej gminy. "Nie" dla budowy biogazowni

fot. Krzysztof Banach

fot. Krzysztof Banach

W dniu 15 stycznia 2019r. do Burmistrza Wyrzyska wpłynął protest# 400 Mieszkanek i Mieszkańców Gminy Wyrzysk przeciwko budowie elektrociepłowni na biogaz.

Mieszkańcy kategorycznie nie zgadzają się na budowę biogazowni na terenie Gminy Wyrzysk. Jednocześnie podają szereg argumentów na potwierdzenie ich tezy. Wskazują między innymi na fakt, że będzie ona miała niekorzystny wpływ na jakość życia Mieszkańców okolicznych miejscowości, poprzez wydobywające się przykre odoranty, zanieczyszczenie środowiska, transport substratów do procesów technologicznych, a także postępowanie z odpadem w postaci pofermentu. Wskazują, że elektrociepłownia będzie miała wpływ na otaczającą florę i faunę, zakłóci istniejący ekosystem. Protestujący podkreślają, że w bliskim otoczeniu znajdują się obszary cenne przyrodniczo: chronionego krajobrazu tj. Dolina Noteci, Natura 2000 Dolina Łobżonki oraz chronionego krajobrazu Nadnotecki Obszar Chronionego Krajobrazu. Kolejnym argumentem przeciwko budowie zakładu jest uciążliwy transport substratów do elektrociepłowni, który wiązał się będzie z emisją substancji złowonnych do otocznia lub ewentualnymi wyciekami z pojazdów. Podkreślono, że przedmiotowa inwestycja związana jest również z zagrożeniem wybuchu magazynowanego biogazu.

Protestujący podkreślili, że w raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko wskazano, że po zakończeniu inwestycji zasadzona zostanie zieleń celem zminimalizowania oddziaływania na klimat akustyczny oraz ze względu na walory zapachowe, a to stwierdzenie inwestora może wskazywać, że nie ma 100% pewności, iż przedsięwzięcie nie będzie powodowało przekroczeń norm zapachowych oraz hałasowych. Dodatkowo przedstawione poziomy hałasu są danymi opracowanymi na podstawie modeli matematycznych, nie ma więc pewności, iż po oddaniu przedmiotowej inwestycji do użytkowania nie zostaną przekroczone normy hałasowe.

Wskazano, że nie ma pewności czy przedmiotowe przedsięwzięcie nie będzie źródłem robactwa oraz gryzoni np. szczurów, które będą przedostawały się na okoliczne tereny, ponieważ polegało ono będzie na produkcji energii cieplnej i elektrycznej w wyniku spalania biogazu wytwarzanego na terenie elektrociepłowni w drodze mokrej fermentacji metanowej surowców rolniczych, odpadów biodegradowalnych oraz produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Istnieje również obawa zagrożenia biologicznego wynikającego z magazynowania na terenie przedsięwzięcia znacznych ilość surowców służących do produkcji biogazu oraz  powstałego w procesie wytwarzania biogazu pofermentu. Planowane jest magazynowanie pofermentu w otwartych zbiornikach typu laguny, co może powodować wydzielanie się fetoru do środowiska.

Kolejnym argumentem przeciw biogazowni jest niepodważalny fakt, że każda nieruchomość, w pobliżu której nieustannie śmierdzi, będzie trudna bądź wręcz niemożliwa do sprzedania, a ich wartość znacząco spadnie.

W związku ze zgłoszonymi w proteście uwagami i wnioskami Protestujący wnieśli o uznanie zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm.), Pana Krzysztofa Stefana Banach, zamieszkałego w miejscowości Ruda, za Stronę w postępowaniu. Dodatkowo argumentowali to tym, iż reprezentuje on osoby podpisane pod w/w protestem.

W załączeniu skany złożonych w Urzędzie Miejskim w Wyrzysku odpowiednich dokumentów (pismo przewodnie, treść protestu Mieszkańcóworaz wniosek o uznanie Pana Krzysztofa Stefana Banach za stronę w postępowaniu administracyjnym).

Ponadto do Burmistrz Wyrzyska dostarczono listy z podpisami 400 osób przeciwnych biogazowni – ze względu na ochronę danych tych osób dokument ten jest tylko i wyłącznie w Urzędzie Miejskim w Wyrzysku.

materiał: Krzysztof Banach

 

Oceń artykuł: 35 31

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (36) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (16)

    M, w dniu 17-01-2019 13:27:01 napisał:

    Czy Wyrzysk jest tak bogaty, żeby zrezygnować z tej inwestycji? Czy po otwarciu tej biogazowni będą jakieś ujemne skutki dla zdrowia mieszkańców (rzeczywiste, a nie wymyślone). 400 osób jest przeciw ile jest za?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (3)
    • -1 (11)

    nie prawdziwy polak, w dniu 17-01-2019 13:37:51 napisał:

    Ten naród jest jakiś dziwny, kopalnie węgla nich im zbudują.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (7)

    C, w dniu 17-01-2019 14:31:46 napisał:

    Ja tematem biogazowni, a konkretnie elektrociepłowniami na biogaz w Polsce zajmuję się od kilku lat. Znam technologię takich zakładów, strukturę zatrudnienia, postępowania najpierw z surowcem, potem z pofermentem itd. Posiadając dosyć dużą wiedzę na ten temat stwierdzam, że Mieszkańcy protestując mają zdecydowaną rację. Trzymajcie się. Dacie radę.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (7)

    zmit, w dniu 17-01-2019 15:02:55 napisał:

    kazdy chce miec tanio..ale zaklady jak najdalej..a kawalek w strone Pily mieszkancy tez mieli problem...slupy energetyczne im przeszkadzaja..taka spolecznonsc

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -3 (5)

    krajan, w dniu 17-01-2019 15:06:23 napisał:

    Jak nie w gminie Wyrzysko to gdzie indziej,Polska to dziki kraj. Mamy mieć biogaz dla paliw, i co z tego.Kto w tym kraju zrozumie działalność gospadarczą/Upierdliwi sąsiedzi, ciągle niezadowoleni,zazdrości,chorzy z nienawiści?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (7)

    Wik, w dniu 17-01-2019 15:54:53 napisał:

    Ale się cieszę, że nie kupiliśmy działki w Rudzie. Jak będzie biogazownia tego nie dało by się sprzedać. A mieszkać w smrodzie, nie dziękuję. Całe szczęście.

    odpowiedz

    • -2 (4)

    Kowal, w dniu 17-01-2019 17:09:42 napisał:

    Krzysztof Banach na Burmistrza Sadek

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (2)

    Nakielanin, w dniu 17-01-2019 17:59:26 napisał:

    Najlepszym argumentem będzie-pojechać do miejscowości gdzie jest taka biogazownia przeprowadzić rozmowy z mieszkańcami zamieszkującymi w pobliżu,zapytać ich jak to wygląda w rzeczywistości.Zaczerpnąć szczegółowych informacji bezpośrednio od mieszkańców jak oceniają inwestycję z ich widzenia wyciągnąć wnioski za i przeciw wziąć poprawkę na udzielone informację przez nasze społeczeństwo i dopiero wtedy wystąpić z konkretnym przykładem do protestu przeciw. Uświadomić społeczeństwo danego pięciotysięcznego miasta o za i przeciw danej inwestycji,zebrać podpisy i dopiero wtedy napisać protest przeciw jeżeli liczba głosów jest większa przeciw.W innym przypadku jest to bezsęsowne posunięcie. pięć tysięcy kontra czterysta to samobójstwo. Proponuję od zorganizowania referendum. Pozdrawiam i życzę trafnych decyzji.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -1 (7)

    murzyn, w dniu 17-01-2019 18:09:33 napisał:

    Polska - 100 lat za murzynami, oj przepraszam oni już chyba nas wyprzedzili :)

    odpowiedz

    • 0 (8)

    ja, w dniu 17-01-2019 18:17:13 napisał:

    Założę się,że ponad połowa nie wie o co chodzi.Ale protestować trza !! Buractwo wszystkim się opłaca a wam nie.

    odpowiedz

    • 4 (6)

    My już mamy ten problem za sobą, w dniu 17-01-2019 18:40:49 napisał:

    U nas też kilka lat temu był ten sam problem. Ja byłem obejrzeć kilka biogazowni, w tym byłem w jednej na terenie zakładu. Przeprowadzałem rozmowy z naprawdę wieloma ludźmi, zarówno mniej jak i bardziej wykształconymi, bogatszymi i uboższymi. Nikt z tych osób nie zachęcał do tego typu przedsięwzięć, a mówili wprost, żeby z tym walczyć. Nawet rolnicy, którzy mieli zakontraktowaną kukurydzę na biogaz, bo biogazownia w krótkim czasie narzucała ceny poniżej kosztów produkcji. Niestety odór czuć było wszędzie. Ja duchowo wspieram Was w proteście. Walczcie.

    odpowiedz

    • -2 (6)

    Rozsadek, w dniu 17-01-2019 18:43:51 napisał:

    Polska to ciemnogrod jednak, takiego zacofania wśród ludzi nie ma nawet chyba w Rumunii, wiatraki nie, bo hałas, panele fotowoltaiczne nie, bo sie nie opłaca, biogazownia nie bo śmierdzi... A ja mieszkam w niemczech i te rzeczy sa na porządku dziennym, ludzie nie psiocza, każdy jest zadowolony dlatego że to sie po prostu opłaca, minimalizuje koszty do minimum, a po sobie wiem ze z biogazowni zapach(smród) jest nikły, nawet nieodczuwalny..

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (5)

    Ktoś, w dniu 17-01-2019 18:47:25 napisał:

    Odpowiedź do ja z 18:17:13 Niech Pan poda konkrety komu się opłaca, bo Mieszkańcom takich miejscowości chyba nie. Oni z tego czegoś poza smrodem nic nie mają. Zakład produkuje prąd i sprzedaje go do sieci energetycznej. A dla ludzi figa z makiem i nic poza tym. A może Pan chce taką inwestycję u siebie. Biogazownia odkupi ziemię od Pana i wszyscy będą Pana chwalić za zalety takiego zakładu. Przecież wszystkim się opłaca. To do dzieła.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (4)

    edek, w dniu 17-01-2019 19:37:39 napisał:

    W Wyrzysku i tak śmierdzi więc nic by się zmieniło.

    odpowiedz

    • -2 (2)

    eco biogazownia chorzów pozdrawiam , w dniu 17-01-2019 22:50:28 napisał:

    czytam i czytam i nikt tu z zebranych na temat szkodliwości tej biogazowni z sensem nie napisał

    odpowiedz

    • -4 (4)

    Ks. Falus, w dniu 18-01-2019 09:39:01 napisał:

    Polska musi stawiać na węgiel a nie jakieś szatańskie techniki .

    odpowiedz

    • 3 (3)

    CNA, w dniu 18-01-2019 17:01:35 napisał:

    W którym miejcu miala by powstac biogazownia w gminie Wyrzysk?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (5)

    OnMaMase, w dniu 18-01-2019 17:30:57 napisał:

    Biogazownia miala powstac w Rozwarzynie. Paru gospodarzy za przysłowiowe kilka zlotych posprzedawali grunty pod gigantyczne wiatraki ktore sa w poblizu doliny noteci, a z tego co tu we wsi slychac firma juz upadla co obslugiwala wiatraki. Teraz stoja i szpeca krajobraz a jak w gminir wiecie jest tu potrzebna zgoda konserwatora zabytkow bo mamy tu strefe ochrony krajobrazu wsi, poza tym strfy chronione natura 2000 itp. Trudniej jest dostac pozwolenie na budowe domu na tych terenach niz na szpecace wiatraki. Dajcie na wino gospodarzom to wam pomoga z gruntem pod ta trucicielska biogazownie, a potem beda narzekac ze choruja

    odpowiedz

    • -1 (1)

    Wakawaka, w dniu 19-01-2019 08:22:14 napisał:

    Przecież w wyrzydku smród jest i tak. Nic by się nie zmieniło

    odpowiedz

    • -2 (2)

    ..., w dniu 20-01-2019 02:11:36 napisał:

    nie dla lini energetycznej...nie dla biogazowni...dla obwodnicy jakos nie było niee? ciekawe w kosztowie jest zaklad produkcyjny! w polanowie jest zakład produkcyny....na komfot życia dobrze wpływa palenie w piecach.....?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)