Pożar i barykada celi. Na szczęście to tylko ćwiczenia

fot. mjr Jarosław Nurkiewicz
W Zakładzie Karnym w Potulicach odbyły się ćwiczenia specjalistyczne, które #miały na celu sprawdzenie współdziałania funkcjonariuszy różnych służb mundurowych w sytuacji zagrożenia wewnętrznego jednostki penitencjarnej oraz prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. W ćwiczeniach oprócz funkcjonariuszy Służby Więziennej wzięli udział również funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią. Przeprowadzono trening praktyczny na podstawie dwóch scenariuszy zagrożenia bezpieczeństwa.
Epizody kryzysowe
Scenariusz pierwszej części ćwiczeń praktycznych rozegrał się w jednym z pawilonów, gdzie w wyniku zaprószenia ognia w celi mieszkalnej powstał pożar. Przeprowadzono sprawną ewakuację osadzonych oraz podjęto akcję gaśniczą celem likwidacji zagrożenia. Druga część ćwiczeń dotyczyła zabarykadowania się osadzonych w celi mieszkalnej. Przystąpiono do negocjacji ze skazanymi, aby siłą rozmowy uniknąć siłowych rozwiązań – jeden z osadzonych podjął współpracę i zaczął wykonywać wydawane polecenia. Na potrzeby ćwiczeń zaszła także konieczność podjęcia bezpośredniej interwencji. Do działań wkroczyli funkcjonariusze Służby Więziennej, którzy obezwładnili pozostałych osadzonych zabarykadowanych w celi. Sytuacja została szybko opanowana, a sprawcy zaistniałego buntu zostali odizolowani.
Spostrzeżenia i wnioski
Po zakończeniu części praktycznej nadszedł czas na podsumowanie i wyciągnięcie wniosków z przeprowadzonych ćwiczeń. Tego rodzaju trening usprawnia działania nie tylko funkcjonariuszy Służby Więziennej, ale także daje możliwość ćwiczenia scenariuszy różnych zagrożeń innym służbom mundurowym. Istotne staje się to w sytuacji realnego zagrożenia, gdyż wypracowanie i wyćwiczenie stałych elementów w sytuacjach kryzysowych pozwala na bardziej optymalne zarządzanie i działanie na rzecz bezpieczeństwa zarówno wewnątrz zakładu karnego jak i ogółu społeczeństwa.
materiał: chor. Justyna Sejdowska
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria





Czytaj również
- Pszczelarze podsumowali bieżący rok. Poruszono kilka tematów
- Na co dzień pomagają innym. Nagrodzono Wolontariuszy 2019 roku
- Na ten dzień czekało wiele osób. Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej już otwarte
- Polepszanie infrastruktury drogowej. Gmina Szubin z największym dofinansowaniem
- Spotkanie wigilijne służb w KPUW. Symbolicznie podzielono się opłatkiem
Czekasz na paczkę od Mikołaja? Odbierz ją z mObywatelem

W emocjach i przedświątecznej gorączce można zapomnieć o wielu sprawach, a na pewno o # dowodzie osobistym. Pamiętajcie: idąc na pocztę po odbiór paczek z prezentami wystarczy telefon z aplikacją mObywatel.
(czytaj więcej)Niedziele handlowe w grudniu i 2020 roku. Kiedy sklepy będą otwarte?

Dobra wiadomość dla tych, którzy nie są gotowi jeszcze na święta. Grudzień to wyjątkowy #miesiąc ze względu na to, że sklepy otwarte będą w trzy niedziele!
(czytaj więcej)Świąteczny szał zakupów. Przez internet czy tradycyjnie? (sonda)

Świąteczny szał zakupowy trwa. W grudniu w sklepach panuje oblężenie, dlatego wiele #osób woli kupić np. prezenty bez wychodzenia z domu, czyli za pomocą internetu. Obie te formy mają swoje plusy i minusy. Jakie zakupy wybieracie?
(czytaj więcej)Święta z kredytem lub pożyczką? Na co warto zwrócić uwagę

Okres świąteczno-noworoczny oznacza dla wielu osób spotkania z # rodziną, przyjaciółmi i znajomymi.
(czytaj więcej)