Dziś mamy 22 maja 2019, środa, imieniny obchodzą:

02 czerwca 2018

Powiat nakielski obchodzi 20 – lecie istnienia. Samorządowcy świętowali

fot. BG

fot. BG

Na podstawie ustawy z 5 czerwca 1998 roku o wprowadzeniu samorządów powiatowych,# ponad 2 miesiące później (7 lipca) Rada Ministrów wprowadziła powiaty. Po 20 latach przyszedł czas na podsumowanie, tego jakże niełatwego okresu wolnej Polski.

Oficjalne obchody poprzedziła msza św. w kościele pw. św. Wawrzyńca w intencji wszystkich mieszkańców powiatu. Następnie wszyscy zebrani udali się do Nakielskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Jako pierwszy głos zabrał przewodniczący rady powiatu Radosław Mrugowski, który przywitał zebranych gości, wśród których byli m.in. wiceprezes zarządu Związku Powiatów Polskich Janina Kwiecień, starosta Tomasz Miłowski, wicestarosta Andrzej Kindermann, burmistrzowie Sławomir Napierała, Artur Michalak, Leszek Klesiński i Marek Szaruga, wójt Dariusz Gryniewicz, odznaczona tytułem „zasłużona dla powiatu” Teresa Bachta, radni powiatowi i miejscy oraz byli samorządowcy. Następnie przedstawił krótki rys historyczny powstania powiatów. 20 – lecie powiatów zbiega się ze 100 – leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Obydwa jubileusze mają ze sobą poważny związek, ponieważ w 1918 roku stało się coś w co nikt nie wierzył. Natchnieni tymi wydarzeniami przetrwaliśmy kolejne okupacje, dzięki czemu teraz istnieje coś takiego jak wspólny powiat – podsumował.  Po wystąpieniu przewodniczącego odbył się koncert orkiestry dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej, pod batutą Zbigniewa Rydelskiego.

Jest mi niezmiernie miło, że mogę zabrać głos podczas takiej uroczystości. Te 20 lat, to nie jest długi okres ale wiele się przez ten czas wydarzyło. Początki były bardzo trudne i naprawdę wielkie słowa wdzięczności należą się tym, którzy w tamtym okresie byli za powiat nakielski odpowiedzialni – podziękował poprzednim włodarzom, zabierając głos Tomasz Miłowski. W postaci prezentacji multimedialnej przedstawił rys historyczny nakielskiego powiatu i rozwój jaki się dokonał. Następnie wręczono pamiątki oraz upominki wszystkim samorządowcom z poszczególnych kadencji. Obecna na obchodach wiceprezes Janina Kwiecień, wręczyła obecnemu staroście list gratulacyjny oraz nadała tytuł „samorządowiec 20 – lecia”.

Na sam koniec głos zabrali przybyli goście, a następnie wszyscy udali się na specjalnie przygotowany na tę okazję poczęstunek oraz jubileuszowy tort.

Oceń artykuł: 13 28

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (15) Zgłoś naruszenie zasad

  • 18 (26)

  Nakielanin, w dniu 02-06-2018 17:19:51 napisał:

  Sami sobie przyznają nagrody, wyróżnienia. :)

  odpowiedz

  • 6 (14)

  As, w dniu 02-06-2018 18:42:06 napisał:

  Taaa czar par... to były czasy

  odpowiedz

  • 11 (15)

  Sfefin, w dniu 02-06-2018 20:06:44 napisał:

  A było ile kasy wydali na te etaty dla elity Powiatowej?

  odpowiedz

  • 12 (16)

  prin, w dniu 02-06-2018 20:56:22 napisał:

  Na wykładzie z Prawa Gospodarczego w piątym roku roku funkcjonowania powiatów dowiedziałem się że wzrost zatrudnienia w sektorze samorządowym, wynikający z ww. faktu wynosił 400%. Prostymi słowami? To co wcześniej ogarniała jedna osoba, po wprowadzeniu powiatu robi cztery. Kto za to płaci? Ci państwo...Pan Pani ...

  odpowiedz

  • 11 (23)

  Mandaryna, w dniu 02-06-2018 21:03:25 napisał:

  Myślę,że wyborcy zapamiętali twarze na tych fot. i nie zagłosują na nie.A dlaczego, ponieważ nic nie zrobili dla naszego powiatu tylko go zadłużyli, a pokazując się w mediach sami się tylko ośmieszają.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -6 (18)

  wiem, wiem, w dniu 02-06-2018 22:25:50 napisał:

  Zadłużenie powiatu powstało, bo trzeba było wyemitować obligacje (18 mln. zł.) na spłatę długów szpitali w Szubinie i Nakle, gdy prowadzone były jeszcze jako sp-zozy i m.in. w związku z dużym kredytem (20 mln. zł.) na modernizację dróg w 2010 r. A nie trzeba było ich remontować? Względy bezpieczeństwa były najważniejsze, a i ceny jeszcze wtedy "nie wariowały", dzięki czemu zmodernizowano wiele odcinków dróg. Mandaryna - myśl pozytywnie.

  odpowiedz

  • 11 (21)

  osaka, w dniu 02-06-2018 23:02:35 napisał:

  Macie rację. Lepiej żeby Nakło nie było powiatem, żeby nie miało mariny, żeby Cukrownia była zlikwidowana, żeby było wsią. Żeby wygumkować je z grona kasztelanii województwa kaliskiego. Szkoda, że tego nie potraficie. Niebawem pomogą Wam obce nacje. I to Was ucieszy. Macie rację ! ! !

  odpowiedz

  • 9 (17)

  Obiektywny, w dniu 02-06-2018 23:55:30 napisał:

  Nagle naklo24 potrafi opisać wydarzenie jak trzeba?z tego wynika że jak gmina coś organizuje to się nie opisuje a jak starostowo to rzetelnie ,oficjalna tuba starostwa?

  odpowiedz

  • 12 (12)

  Mały, w dniu 03-06-2018 01:29:08 napisał:

  Ze tez te obchody trafily ta kadencję pana M. Cos czuję że to ironia losu.

  odpowiedz

  • 12 (16)

  Wyborca, w dniu 03-06-2018 09:21:47 napisał:

  Całe to województwo i powiat to wielkie nieporozumienie

  odpowiedz

  • 3 (9)

  sakre ble, w dniu 03-06-2018 21:35:28 napisał:

  komuniści klaszczą.... że im jeszcze nie wstyd na takich imprach siedzieć. Nadzieja na wygodny stołek po wyborach?

  odpowiedz

  • 9 (11)

  Dosyć tego, w dniu 04-06-2018 08:11:20 napisał:

  Ktoś napisał, ze zadłużenie powiatu powstało, bo trzeba było wyemitować obligacje za 18 mln złotych. racja, ale kto dopuścił do takiego zadłużenia? Przecież to Zarząd Powiatu zatrudniał dyrektorów szpitali!!! To oni odpowiadają, że dopuścili do takiego zadłużenia szpitali. A teraz po 20 latach, za publiczne pieniądze robią sobie wystawne "poczęstunki". Miłowski i Kinderman zaciągają kolejne długi, właśnie po to by m.in. sfinasować sobie te "poczęstunki" i aby Miłowski w rodzinnym Paterku wyremontował sobie pomnik na jego cześć - Białą Szkołę. Czas wymienić w powiecie te polityczne pseudoelity!

  odpowiedz

  • 0 (0)

  XXX, w dniu 07-06-2018 16:39:20 napisał:

  Największy sukces gospodarczy 20-lecia powiatu nakielskiego-sprzedanie nakielskiego szpitala spółce ze Szczecina.Przypomnę niektórym,że szpital wybudowano ze składek społecznych mieszkańców byłego powiatu wyrzyskiego-nakielskiego. Czekam na odpowiedź starostów i zarządów.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Materiały eksploatacyjne do wszystkich drukarek
Od 4,90 PLN
Budowa stanu surowego
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Siłownia
MEBLE PIOTR PASIEKA
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Przewóz krajowy
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)