Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

20 listopada 2014

Potrzebne umiejętności, nie dyplomy

fot. pow.

fot. pow.

Bezrobotny absolwent to zjawisko dość typowe. Choć ofert pracy nie brakuje, to zwykle młodzi ludzie nie mają odpowiednich kwalifikacji, nawet jeśli formalnie ukończyli szkołę.

Wiele więc wskazuje, iż kształcenie nie jest dostosowane do rynku pracy. Być może się to zmieni, gdy powstanie szereg szkół zawodowych powiązanych z zakładami pracy.

Od pewnego czasu toczy się dyskusja nad przywróceniem sieci szkół zawodowych, powiązanych z konkretnymi zakładami pracy. Ma to zapewnić kadry dla tych zakładów i zapobiec „produkowaniu” bezrobotnych absolwentów.

W latach 90. zlikwidowano szereg szkół zawodowych, gdyż był wówczas trend do zdobywania wykształcenia co najmniej średniego, a najlepiej wyższego. Na tej fali powstało wiele uczelni wyższych, kształcących głównie humanistów. Po kilkunastu latach okazało się jednak, że dla humanistów pracy nie ma, a poszukiwani są za to fachowcy. Stara kadra przedsiębiorstw bowiem wymiera lub odchodzi na emeryturą i nie ma kim ich zastąpić. Co gorsza, nawet absolwenci techników do pracy w swych „wyuczonych” zawodach się nie nadają, bo nie mają potrzebnych umiejętności! 

Zgodnie z publicznymi zapowiedziami rządu, w tym roku na powiązanie szkolenia zawodowego z lokalnymi przedsiębiorstwami przewidziano 820 mln euro z programów unijnych. To jednak dopiero pierwszy krok. Celem, jaki stawiają sobie urzędnicy, jest zmienienie mentalności młodzieży - „aby technikum czy szkoła zawodowa nie były szkołą drugiego wyboru” (pierwsze ciągle jest liceum). Czy tak się stanie, okaże się po kilku latach. Oby czas spędzony w szkołach nie poszedł na marne!

Zapytaliśmy dyrektorów placówek z powiatu nakielskiego, w jakich zawodach kształcą uczniów, czy znajdują oni pracę oraz czy szkoły starają się dostosować swe programy do rynku pracy. Odpowiedzi uzyskaliśmy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubaszczu oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Samostrzelu.

W ZSP w Lubaszczu uczniowie kształcą się w kilkudziesięciu zawodach, m.in.: betoniarz-zbrojarz, blacharz, blacharz samochodowy, cieśla, cukiernik, dekarz, drukarz, elektromechanik, elektryk, fotograf, fryzjer, górnik eksploatacji podziemnej, introligator, kaletnik, kamieniarz, kominiarz, krawiec, kucharz, kuśnierz, lakiernik, murarz-tynkarz, sprzedawca, stolarz, ślusarz, tapicer, wędliniarz, wiertacz, zdun, zegarmistrz, złotnik-jubiler itd. - W roku szkolnym 2013/2014 placówkę ukończyło 44 absolwentów. Wszyscy absolwenci podjęli pracę, w przeważającej ilości w wyuczonym zawodzie. Współpracujemy z Powiatowym Urzędem Pracy i wiemy, iż nasi absolwenci to poszukiwani na rynku pracy fachowcy. Naukę kontynuuje ponad połowa absolwentów w liceum ogólnokształcącym – wyjaśniono w ZSP Lubaszcz.

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Samostrzelu kształci uczniów w zawodach: technik weterynarii, technik rolnik i technik architektury krajobrazu. W minionym roku szkolnym naukę ukończyło: 13 absolwentów technikum weterynarii i 7 absolwentów technikum architektury krajobrazu. W wyuczonym przez siebie zawodzie studia podjęło 3 absolwentów technikum weterynarii i 1 absolwentka technikum architektury krajobrazu. Pracę w wyuczonym przez siebie zawodzie podjęło 5 absolwentów technikum weterynarii i 3 absolwentów technikum architektury krajobrazu. 3 absolwentów podjęło pracę niezwiązaną z wyksztalceniem. - Informacje dotyczące dalszych losów wyżej opisanych absolwentów uzyskałam od naszych obecnych uczniów oraz kontaktów telefonicznych wychowawcy klasy z absolwentami – powiedziała Adrianna Grzegorek-Trybuszewska, kierownik kształcenia praktycznego z ZSP Samostrzel.

Ponadto szkoła kształci uczniów w klasie wielozawodowej zasadniczej szkoły zawodowej. W minionym roku szkolnym naukę ukończyło 17 absolwentów w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych (4 absolwentów), mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych ( 3 absolwentów), technolog robót wykończeniowych w budownictwie (2 absolwentów), tapicer (2 absolwentów), fryzjer (3 absolwentów), elektryk (1 absolwent), murarz (1 absolwent), stolarz (1 absolwent). - Z uwagi na dużą rotację na rynku pracy, nieznane są losy tych osób - wyjaśniła Grzegorek-Trybuszewska.

Pomysł, aby powiązać szkolnictwo zawodowe z lokalnymi przedsiębiorstwami (gdzie uczniowie nabywaliby umiejętności praktyczne), wydaje się dobry. Oby jednak nie było tak, że szkoły takie stanowić będą „przechowalnie” dla nauczycieli, którzy stracili pracę w innych placówkach (nauczycieli zawodu brakuje na rynku), a uczniowie i tak nie znajdą pracy.

Może trzeba wrócić do systemu, że uczeń najpierw zapewniał sobie praktykę w zawodzie (np. „u majstra”), a dopiero później szukał szkoły, gdzie dodatkowo uczył się teorii i podnosił swe kwalifikacje.

Oceń artykuł: 307 273

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    rodzic, w dniu 20-11-2014 13:45:10 napisał:

    Wybór zawodu przez młodego człowieka często zależy od ambicji rodziców/moje dziecko musi mieć średnie wykształcenie, wyższe studia nawet za pieniądze/, nie zawsze od samego ucznia,który mimo słabego poziomu pcha się do liceów,nie dających możliwości zatrudnienia.Dalej najłatwiejsze studia na na uczelniach prywatnych np. WSG,najczęściej na kieunkach pedagogicznych lub mniej prestiżowych.Żadna szkoła średnia,wyższa nie ponosi konsekwencji ani materialnych ani społecznych kształcąc co roku bezrobotnych. Społeczństwo ma prawo do kształcenia,pędu do wiedzy nie bacząc na to co dalej.Placówki oświatowe,budżetowe są rzeczywiście dobrym zakładem pracy. W wielu przypadakach nie odpowiadają za poziom wykształcenia,dalsze losy absolwentów.Tak jest na całym świecie,wolność osobista jednostki,jej miejsce w społeczeństwie nie określa wykształcenie.Jeżeli dom rodzinny nie będzie należycie przygotowany to rozwiązanie poruszanych problemów nie będzie łatwe nawet przez następne pokolenia.Tylko świadomy wybór zawodu dający możliwość znalezienia pracy może rozwiązać ten problem.Największym błędem domu rodzinnego jest przekonanie,że moje dzieci muszą pracować za dobre wynagrodzenie blisko domu.A dlaczego nie w Warszawie,Białymstku,Rzeszowie,Berlinie,Londynie,Belfaści? Bo to przecież daleko.Tam też mieszkają i żyją ludzie, często na znacznie wyższym poziomie ekonomicznym, którzy także odeszli z odległych domów rodziców.

    odpowiedz

    • 2 (6)

    powodzenia dla naiwniakow, w dniu 20-11-2014 13:50:27 napisał:

    TA Grzegorek z Samostrzela to krewna Grzegorka? Wuja wszystko załatwi. Potrzebne nie dyplomy, umiejętności a znajomości

    odpowiedz

    • 3 (5)

    bogdan, w dniu 20-11-2014 16:56:34 napisał:

    Naszym "pracodawcom" to nikt nie dogodzi ! Poczytajcie ogłoszenia kogo poszukują! To zobaczycie co jest potrzebne ! Pracownik ma wszystko umieć ,wszystko robić tylko nie upominać się o pieniądze za pracę bo koszty pracy są za wysokie,a wydajność za mała! Najbardziej cenieni są księgowi kreatywni co cudownie rozmnożą zyski i mają chody w UKS i w US!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (2)

    prawda, w dniu 21-11-2014 18:56:46 napisał:

    Nie potrzebne dokumenty i umiejętności a znajomości

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie rezerwistów. Duże zaangażowanie podczas zajęć

W dniach 15-19.04.br. instruktorzy z Brygadowego Zespołu# Szkoleniowego 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili na Jachcicach rezerwę pasywną.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)