Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

01 sierpnia 2015

Posadź las, dostaniesz wsparcie

Wystarczy, że złożysz wniosek o przyznanie wsparcia na zalesianie.

Od 15 czerwca można składać w ARiMR wnioski o przyznanie wsparcia na posadzenie lasu.

15 czerwca ruszył nabór wniosków w ramach działania "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów", które finansowane jest z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020. Ta oferta pomocy adresowana jest do tych rolników, którzy zdecydowali się posadzić na swoich gruntach las. O wsparcie na zalesienie ubiegać się mogą także jednostki samorządu terytorialnego, tj. jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw. Wnioski należy składać w biurach powiatowych ARiMR do 17 sierpnia 2015 r.

Dotychczas Agencja przyjęła 73 wnioski o takie wsparcie, a wynikająca z nich powierzchnia, na której ma zostać posadzony las wynosi 84 hektary.

Złożone wnioski o przyznanie pomocy na zalesianie w ramach działania "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów" zostaną podane ocenie punktowej ze względu na spełnienie kryteriów wyboru operacji. Punkty będą przydzielane w zależności od miejsca, w którym rolnik czy inny beneficjent zamierza posadzić las. Najwięcej ich będzie można otrzymać w przypadku posadzenia lasu w tzw. korytarzu ekologicznym, na obszarach zagrożonych erozją wodną. Punkty przyznawane też będą za posadzenie lasu na terenach przylegających do wód śródlądowych, lasu lub obszaru zalesionego, a także na terenach o nachyleniu powyżej 12 stopni oraz za zalesianie gruntów w województwach, w których lesistość jest niższa od 30 proc. Na tej podstawie zostanie sporządzona lista określająca kolejność przysługiwania pomocy na zalesianie. Zostanie ona podana przez Prezesa Agencji do publicznej wiadomości za pośrednictwem portalu internetowego ARiMR nie później niż 15 października 2015 r.

Wysokość wsparcia, jakie będzie można otrzymać na "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów", zależy od powierzchni, na której zostanie posadzony las, rodzaju sadzonek oraz od tego, jak będą one chronione. Maksymalna powierzchnia, do której będzie można otrzymać pomoc na zalesianie, wynosi 20 ha, a minimalna 0,1 ha. Aby otrzymać takie wsparcie, konieczne będzie posiadanie specjalnego planu zalesieniowego, który opracowuje nadleśniczy oraz dokonanie nasadzeń zgodnie z jego założeniami.

Pomoc na "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów" będzie wypłacana w trzech różnych formach: 

  • pierwsza obejmuje jednorazowe wypłacenie tzw. wsparcia na zalesianie (część inwestycyjna), o którą rolnicy będą mogli ubiegać się już w 2015 r.,
  • druga polega na wypłacaniu przez 5 lat premii pielęgnacyjnej,
  • trzecia na wypłacaniu przez 12 lat premii zalesieniowej.

Wnioski o przyznanie premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej rolnicy będą mogli składać od 2016 r.

materiał: ARMIR

Oceń artykuł: 29 98

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (6)

    Piotr, w dniu 01-08-2015 13:24:28 napisał:

    Tak, jest szansa na wsparcie, lecz tylko w przypadku wyłączenia z użytkowania gruntów rolnych. Nie przewiduje się wsparcia na zalesienie gruntów niebędących gruntami rolnymi . W ten sposób tracimy potencjał rolny.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (0)

    ulo, w dniu 02-08-2015 11:07:16 napisał:

    Nie dostanę kasy na zalesienie nieuzytków rolnych???

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)