Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

05 czerwca 2020

"Policja otrzymała bardzo ważne zadania i wywiązała się z nich znakomicie"

fot. KPUW

fot. KPUW

Podczas wczorajszej konferencji prasowej kujawsko-pomorscy policjanci podsumowali #dotychczasowe działania w związku z epidemią koronawirusa 2019-nCoV na terenie województwa.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli: Mikołaj Bogdanowicz - Wojewoda Kujawsko-Pomorski, insp. Piotr Leciejewski - Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy, insp. Mirosław Elszkowski - Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy oraz Rafał Rewoliński - Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Podczas konferencji wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że bez pomocy Policji sprostanie niektórym zadaniom byłoby dużo trudniejsze. - W lutym, kiedy pandemia zbliżała się do naszego kraju, stanęliśmy wszyscy przed wielkim wyzwaniem, które miało zweryfikować struktury państwa, czy są w stanie reagować w czasie bardzo dużego kryzysu. Kryzysu, jakiego wcześniej nie spotkaliśmy, na który musieliśmy reagować z dnia na dzień. Policja otrzymała bardzo ważne zadania i wywiązała się z nich znakomicie – podkreślił wojewoda.

Szczególnym obszarem działań Policji w czasie pandemii było i nadal jest, wspólnie z służbami sanitarnymi i samorządem, weryfikowanie osób, które powinny przebywać w kwarantannie, a następnie kontrolowanie ich i udzielanie niezbędnej pomocy - To ważna rzecz, ponieważ Policja nie tylko była od tego, aby pilnować, czy osoby te zachowują izolację, ale też pomoc tym osobom, gdy zaszła taka potrzeba. Za to należą się policjantom bardzo wielkie słowa uznania – podkreślił przedstawiciel rządu w województwie.

Działania związane z walką z pandemią, był to ogromny wysiłek, ponieważ w szczytowym momencie, jednego dnia było do obsłużenia 9 tys. kontaktów.

Pierwszy moment pandemii, pojawienia się choroby dotąd dla nas nieznanej, był bardzo trudny dla policjantów, zwłaszcza dla tych pracujących na pierwszej linii frontu, którzy bardzo łatwo mogli zetknąć się z wirusem. Mieliśmy w kraju przypadki, że policjanci trafiali do kwarantanny.

Przedstawiciel rządu w województwie dziękował policjantom za to, że ze swoich zadań wywiązali się wzorowo. Zdaniem wojewody, to m.in. od pracy Policji zależało, czy pandemia będzie się u nas rozwijała tak gwałtownie, jak w Europie Zachodniej, czy znacznie łagodniej. Jak zaznaczył Mikołaj Bogdanowicz, porównanie to wypada zdecydowanie na korzyść Polski. - Państwa służba przekłada się na dzisiejszą, bardzo dobrą sytuację epidemiczną w naszym województwie – podkreślił wojewoda.

Jak podkreślił Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy - insp. Piotr Leciejewski, służba pełniona w czasie pandemii, to służba w zupełnie nowych realiach. - Była to służba, która musiała charakteryzować się dbałością o bezpieczeństwo naszych obywateli, ale też bezpieczeństwo policjantów oraz innych pracowników Policji, którzy codziennie wykonywali nowe zadania. Nowe zadania, bo przecież żaden z nas nigdy wcześniej nie stanął przed tego typu sytuacją, przed nieznaną chorobą. W związku z tym, musieliśmy bardzo szybko dostosować się do nowych realiów życia i służby. Najważniejsze było dla nas zdrowie obywateli, zdrowie policjantów i innych pracowników Policji, którzy codziennie wychodzili do służby i codziennie stawali oko w oko z potencjalną chorobą – podkreślił komendant.

Potwierdzają to przekazane przez szefa kujawsko-pomorskich policjantów dane, zgodnie z którymi około 130 policjantów przebywało w kwarantannie, dziewięciu policjantów i jeden pracownik cywilny zostało zarażonych. W tej chwili, jeszcze dwóch policjantów choruje. Pozostali już wrócili do służby.

W kulminacyjnym momencie prawie 9 tys. osób było w kwarantannie i tą liczbę policjanci z kujawsko-pomorskiego garnizonu musieli codziennie sprawdzać. To był ogromny wysiłek. Do tych osób trzeba było dotrzeć i w sposób bezpieczny, ale i empatyczny zaopiekować się nimi. Takie było główne zadanie policjantów.

- W pewnym momencie, w tych zadaniach pomagały nam inne służby mundurowe: Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej, Straże Miejskie czy Gminne. W tym momencie chciałbym im bardzo serdecznie za to podziękować. To była wspólna służba, ramię w ramię – podkreślił komendant. 

- Chciałbym podkreślić, że stawialiśmy naszym policjantom zadanie, aby społeczeństwu służyć, bo do tego jesteśmy powołani. Ponad 50 procent interwencji związanych z naruszeniem przepisów, w związku niedozwolonym przemieszczaniem się lub gromadzeniem, to były pouczenia. Taka jest rola Policji - wskazywać odpowiedni sposób zachowania się. W przypadku interwencji dotyczących zakrywania ust i nosa 80 procent interwenci kończyło się pouczeniami – dodał.

Komendant podziękował także mieszkańcom naszego województwa:- Jestem przekonany, że społeczeństwo naszego województwa zdało egzamin. Chcę i muszę za to podziękować, bo naprawdę społeczeństwo stosowało się do tych wszystkich nakazów i zaostrzeń.

Materiał: Biuro Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 13 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (5)

    mariusz, w dniu 05-06-2020 11:09:13 napisał:

    widzieliśmy te wspaniałe interwencje szczególnie w warszawie

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Antek, w dniu 05-06-2020 11:45:13 napisał:

    Jak ładnie rączki do modlitwy złożone , tylko czarnego zabrakło aby spiryt poświęcił .

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Piotr, w dniu 05-06-2020 17:18:41 napisał:

    Są i tacy policjanci z Komendy Szubin co nie wywiązali się prawidłowo ze swoich działań , podczas ostatniego dnia kwarantanny wcale do mnie i do żony nie przyjechali ani nie dzwonili a zaznaczyli że nas nie było. Teraz będzie sprawa w sądzie,gdzie mamy dowody i świadków że ich wcale nie było.Może ma ktoś jeszcze podobną sytuację ??

    odpowiedz

    • 3 (3)

    Mig, w dniu 06-06-2020 10:34:37 napisał:

    Zapewne będą jeszcze nagrody za wlepianie mandatów. Dla ludzi którzy śmieli być w lasach, parkach, na rybach, małżeństw idących razem, zgromadzonych z rowerem itd. itp.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (2)

    Prawnik , w dniu 06-06-2020 15:55:28 napisał:

    Policjant - zawód który nigdy nie uzyska szacunku od społeczeństwa...

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Budowa hal
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)