Dziś mamy 25 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

29 sierpnia 2016

Podzielili tegoroczny chleb

fot. Izabela Chudzyńska

fot. Izabela Chudzyńska

Na pograniczu trzech gmin – Sicienka, Nakła i Mroczy, po raz jedenasty odbyły się parafialne # dożynki w Samsiecznie.

Parafia na tyle mocno jednoczy mieszkańców tychże gmin, że potrafią co roku zebrać się i zorganizować dożynki, które ilością atrakcji dorównują dożynkom gminnym, a nawet powiatowym. Uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza święta, po której dożynkowy korowód udał się na plac zabawy. Na czele korowodu kroczyła zaproszona z Dobrcza orkiestra dęta, a tuż za nią, na koniu, jechał gospodarz dożynek ks. Jarosław Dąbrowski.

To jemu przekazali tegoroczny chleb starostowie dożynek Krystyna Szmańda i Sławomir Kielman, którym następnie podzielono się z zebranymi uczestnikami zabawy.

Od tego momentu następowały po sobie liczne atrakcje imprezy. Z Wojnowa i Sicienka przybyli młodzi zapaśnicy, którzy trenują tą dyscyplinę sportu pod okiem trenerów: Norberta Świerblewskiego i Jakuba Janiszewskiego.

Samsieczno zaszczyciła brązowa medalistka z Rio de Janerio, wioślarka Monika Ciaciuch. Podobno pani Monika w szkole nie przepadała za lekcjami WF-u, na całe szczęście nie zniechęciła się wówczas do sportu, bo w przeciwnym wypadku nie byłoby okazji do zobaczenia olimpijskiego medalu.

W trakcie dożynek rozstrzygnięty został konkurs na logo parafii, którego organizatorem było Stowarzyszenie Nasza Gmina Sicienko. Pierwsze miejsce w konkursie wraz z główną nagrodą w postaci tabletu otrzymała Milena Kaźnica, drugie Andrzej Górecki, a trzecie Marek Bruski. Jury przyznało też dwa wyróżnienia dla: Zofii i Karoliny Grysińskiej. Nagrody wręczał prezes stowarzyszenia Piotr Chudzyński.

Specjalnie z Ostrołęki w celu zaprezentowania zakodowanych układów ruchów, które zawierają techniki walki, przyjechał Mariusz Dąbrowski (prywatnie brat proboszcza). Pokaz zakończył apelem, aby mężczyźni odwiecznym zwyczajem bronili swych „domów”, aby nie byli bezbronni.

Samsieczańskie dożynki gościły również przedstawiciela miłośników Indian z Ameryki Północnej Krzysztofa Cegłowskiego ze Szczutek. Dzięki Krzysztofowi można było obejrzeć indiańskie tipi i dowiedzieć się wiele o indiańskiej kulturze.
W tym roku o atmosferę ludowego święta zadbała prowadząca imprezę Wioletta Juszczak oraz dwa zespoły ludowe: Frechowne Sznupki z Samsieczna i Mroczanki z Mroczy.

Tradycyjnie, głównym konkursem dożynek był konkurs wieńców dożynkowych. Tegoroczni zwycięzcy to:
I miejsce - sołectwo Gliszcz
II miejsce - sołectwo Samsieczno
III miejsce - sołectwo Samsieczynek.

Od kilku lat ksiądz proboszcz przyznaje medal dla zasłużonego parafianina. W roku 2016 ten honor przypadł Zofii Ratajczyk z Samsieczynka.

Atrakcji było znacznie więcej, jednak rozmiary relacji nie pozwalają opisać wszystkiego. Najlepiej zawczasu zaplanować wizytę na tych dożynkach i osobiście przekonać się, jak jest tam miło. Bowiem w Samsiecznie można doskonale się zabawić i jeszcze lepiej zjeść, o co dbają panie z działających na terenie parafii Kół Gospodyń Wiejskich.

Oceń artykuł: 128 136

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    qwasz, w dniu 30-08-2016 13:53:07 napisał:

    Mam złe skojarzenia, jak widzę kogoś machającego mieczem przypominającym maczetę!

    odpowiedz

    • 0 (0)

    ok, w dniu 01-09-2016 09:31:42 napisał:

    żenada ..

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Budowa hal
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)