Dziś mamy 22 maja 2019, środa, imieniny obchodzą:

02 marca 2019

Podsumowanie kwalifikacji wojskowej. Do stawienia się wezwano łącznie 529 osób

fot. MM

fot. MM

W ostatni piątek na nakielskiej przystani zorganizowano spotkanie, podczas którego dokonano# podsumowania kwalifikacji wojskowej przeprowadzanej w lutym bieżącego roku.

Tegorocznej kwalifikacji wojskowej podlegali mężczyźni urodzeni w 2000 roku, osoby z roczników starszych, które nie miały ustalonej zdolności do czynnej służby wojskowej oraz kobiety – przeważnie absolwentki szkół o kierunkach przydatnych wojskowości
Wezwane osoby musiały się stawić przed przedstawicielami burmistrza, Wojskowej Komendy Uzupełnień oraz Powiatową Komisją Lekarską, która ustalała zdolność do czynnej służby wojskowej poszczególnych osób poprzez przyznanie im jednej z czterech kategorii zdrowia:
Kategoria A – zdolny do czynnej służby wojskowej
Kategoria B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej
Kategoria D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej
Kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Łącznie do stawienia się przed powiatową komisją lekarską wezwano 529 osób, z czego 463 to osoby z rocznika podstawowego (2000), 46 osoby z roczników starszych, 20 kobiet oraz 1 ochotniczka. Poniżej prezentujemy ilość wezwanych oraz przybyłych osób wraz z podziałem na poszczególne gminy powiatu nakielskiego.
Gmina Nakło: 166 osób z rocznika podstawowego (przybyło 158), 14 osób z roczników starszych (przybyło 5) oraz 8 kobiet (przybyło 7)
Gmina Szubin: 125 osób z rocznika podstawowego (przybyło 117), 20 osób z roczników starszych (przybyło 4), 6 kobiet oraz 1 ochotniczka (przybyły wszystkie)
Gmina Kcynia: 68 osób z rocznika podstawowego (przybyło 65), 4 osoby z roczników starszych (nie przybył nikt) oraz 4 kobiety (przybyły wszystkie)
Gmina Mrocza: 60 osób z rocznika podstawowego (przybyło 56), 7 osób z roczników starszych (przybyły 3) oraz 2 kobiety (przybyły wszystkie)
Gmina Sadki: 44 osoby z rocznika podstawowego (przybyło 41) oraz 1 osoba z roczników starszych (nie przybyła)
Łącznie w powiecie nakielskim stawiło się 437 osób na 463 wezwanych z rocznika podstawowego, co daje łącznie 94,4%. 25 nieobecności zostało usprawiedliwionych, natomiast tylko jedna osoba nie usprawiedliwiła swojej obecności. 384 osoby otrzymały kategorię A, 7 osobom przyznano kategorię B, do kategorii D zaliczono 20 osób, natomiast do kategorii E przypisano 17 osób. Jeśli chodzi o roczniki starsze, to frekwencja wyniosła zaledwie 26%. Na 46 wezwanych stawiło się zaledwie 12 osób. Podobnie jak w przypadku rocznika podstawowego, tak samo tu tylko jedna z nich nie usprawiedliwiła swojej obecności. Do kategorii A przypisano 11 osób, a do kategorii B tylko jedną. Wśród 20 kobiet przed komisją lekarską nie stawiła się tylko 1 wezwana. 19 z nich otrzymało kategorię A, natomiast jednej przyznano kategorię E.
Członkini Powiatowej Komisji Lekarskiej dr Monika Głuszyńska krótko podsumowała tegoroczną kwalifikację wojskową. – Z moich obserwacji wynika, iż rocznik 2000 niestety nie należy do „najzdrowszych”. Jestem w powiatowej komisji od kilkunastu lat i w tym roku musieliśmy przyznać kategorię D i E sporej ilości osób. Najczęściej były to choroby neurologiczne, dużo było zaburzeń osobowości oraz nerwicowych. Kilka osób dostało te kategorie z powodu chorób układu krążenia, takich jak wady serca czy astma oskrzelowa. Jeśli chodzi o kategorię A, to najczęściej wykrywano tu wady wzroku oraz postawy – powiedziała.

Oceń artykuł: 5 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (17)

  nakielanin, w dniu 02-03-2019 17:28:31 napisał:

  Niby w jaki sposób określone były zdolności skoro nie robi się podstawowych badań typu badanie krwi, EKG, testy psychologiczne itp. Żeby miało to jakiś sens to każdy powinien dostać tzw. Obiegowke do zrobienia różnych badań i dopiero wtedy z wynikami przychodzi na komisje. W takiej formie to jest tylko strata czasu i publicznych pieniędzy! Do tego jeszcze wielkie podziękowania wladz za wykonaną bezsensowna prace.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 0 (2)

  rezerwista zima 1999, w dniu 02-03-2019 22:19:53 napisał:

  wszyscy tam obecni mają kategorię D-do dupy:-)

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (2)

  Aktywnyzawodowo , w dniu 03-03-2019 08:59:45 napisał:

  Polska młodzież kto badzie pracować na moją emeryture. Jak już większość chora i sama potrzebuje renty.

  odpowiedz

  • -1 (3)

  ja, w dniu 03-03-2019 13:13:33 napisał:

  parodia a nie wojsko

  odpowiedz

  • 3 (3)

  mmm, w dniu 03-03-2019 15:46:01 napisał:

  Pan Tadeusz jest bezbłędny, skuteczny. Wizja programowa partii i powiatu ok. Super starosta. Pozdrawiam

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotokubek magiczny
29,90PLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
Czytniki kodów kreskowych
Sprawdzanie geometrii kół
Szafy przesuwne
Lipoliza injekcyjna
Wosk nabłyszczający Joanna 130ml
9,50PLN
Fotopoduszka Jasiek
30,00PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)