Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

21 kwietnia 2015

Pierwsza "Wyprawa-PoPrawa" z Fundacją Nasza Ziemia

Z dniem 1 lutego 2015 roku weszła w życie kolejna zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w polskich gminach*.

W województwie kujawsko-pomorskim za porządek, dzikie wysypiska, czy brak pojemników do segregacji w 144 gminach odpowiadają określeni przedstawiciele. Niestety mieszkańcy nadal nie wiedzą, w jakim zakresie ich gminy zarządzają odpadami. Wskazując, że poza obowiązkami, obywatele mają również prawa, Fundacja Nasza Ziemia rusza z 22. edycją Sprzątania Świata pod hasłem „Wyprawa – PoPrawa”.

Po zmianach „ustawy śmieciowej” to gmina jest odpowiedzialna za odbiór i utylizację odpadów komunalnych oraz czystość w gminach. Kolejna nowelizacja porządkuje system, ale świadomość społeczna dotycząca praw i obowiązków tak urzędów gmin, jaki mieszkańców jest nadal niewielka. Dlatego, poprzez akcję Sprzątania Świata – Polska 2015, pod hasłem „Wyprawa – PoPrawa”, Fundacja Nasza Ziemia chce zwrócić uwagę na rolę, jaką każdy może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Ważne jest, abyśmy wszyscy wiedzieli, że poza obowiązkami, mamy również prawa oraz umieli i chcieli z nich korzystać. Możemy na przykład monitorować, jak działają firmy wywożące odpady, czy nie powstają dzikie wysypiska lub lokalizować zaśmiecone miejsca – i zgłaszać to swojemu urzędowi gminy. To proste działania, które każdy z nas może wykonywać nawet podczas wypoczynku – choćby na rodzinnej wycieczce rowerowej. Pomocna będzie w tym przygotowana przez Fundację aplikacja mobilna „rEKOnesans” – komentuje Sławek Brzózek, Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia.

Już 22 kwietnia (środa), z okazji Światowego Dnia Ziemi, Fundacja Nasza Ziemia uruchomi specjalną aplikację mobilną „rEKOnesans”, a wolontariusze Fundacji wyjdą na ulice Warszawy, by przeprowadzić pierwszą „Wyprawę – PoPrawę”.

Dzięki aplikacji mobilnej „rEKOnesans”, każdy będzie mógł przeprowadzać zwiady w terenie, służące zbieraniu informacji dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach oraz sygnalizować problemy takie, jak:
• brak koszy na odpady
• dzikie wysypiska
• śmieci na poboczach dróg
• brak pojemników do segregacji

Aplikacja przybierze formę gry, zabawy zawierającej m.in. licznik kilometrów spędzonych na patrolowaniu otoczenia, a także część poradnikową „Świadomi w środowisku” z informacjami o tym, jak można włączyć się w współtworzenie lokalnego systemu gospodarki odpadami. Stworzona zostanie również baza kontaktów do osób bezpośrednio odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami w danym urzędzie gminy lub do jednostek, którym gmina przekazała te zadania.

Jak podkreślają samorządy, aktualnie najważniejsza jest edukacja i rzetelna informacja na temat gospodarki odpadami na terenie danej gminy. Celem akcji „Wyprawa – PoPrawa” jest zachęcenie do współodpowiedzialności za miejsce, w którym żyjemy i zaangażowanie w działania na rzecz poszanowania lokalnego środowiska. Z kolei aplikacja „rEKOnesans” ułatwi dostęp do najważniejszych informacji oraz da możliwość zgłaszania zaobserwowanych w swoim otoczeniu problemów. Pomoże
to nam stworzyć ogólnopolski raport o stanie gospodarki odpadami i stanie czystości w polskich gminach” – mówi Sławek Brzózek, Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia.

Partnerami akcji są: PGL Lasy Państwowe, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań SA oraz Kancelaria Górnicki Durowicz Badowska-Domagała.

O Programie „Wyprawa-PoPrawa”

„Wyprawa-PoPrawa” to akcja realizowana w ramach 22. edycji kampanii Sprzątanie Świata-Polska 2015, która jest częścią międzynarodowego społecznego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World. Udział w Clean up the World bierze ponad 30 krajów oraz ponad 40 mln wolontariuszy. Misją kampanii jest edukacja odpadowa oraz promowanie poszanowania środowiska i angażowanie do działań służących jego ochronie. W ramach kampanii organizowane były wydarzenia mające na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia środowiska, co roku w nowym kontekście. Ubiegłoroczna edycja odbyła się pod hasłem: „Turysto! Szanuj Środowisko!”, a jej zadaniem było zwrócenie uwagi na oddziaływanie człowieka na przyrodę podczas spaceru po lesie, czy rejsu żaglówką po jeziorze.

O Fundacji Nasza Ziemia:

Fundacja Nasza Ziemia to organizacja pozarządowa realizująca cel pożytku publicznego - edukację ekologiczną. Została założona 20 lat temu przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Fundacja popularyzuje proste sposoby i zachowania pomagające dbać o ochronę środowiska naturalnego. Inspiruje do działania i angażuje w nie setki szkół, samorządów, instytucji, firm i osób niezrzeszonych. W jej dorobku znajduje się blisko 40 programów edukacyjnych, m.in. „Sprzątanie Świata”, „Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku”, „Kluby Naszej Ziemi”, „Czysta Gmina”. Za prowadzone działania Fundacja Nasza Ziemia została uhonorowana „Złotym Liściem” Ministra Środowiska, Henry Ford European Conservation Award, wyróżnieniem „Pro Publico Bono” oraz wyróżnieniem specjalnym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za promowanie wolontariatu i działania wolontariackie. 

materiał: Paulina Czaplińska

Oceń artykuł: 11 17

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie rezerwistów. Duże zaangażowanie podczas zajęć

W dniach 15-19.04.br. instruktorzy z Brygadowego Zespołu# Szkoleniowego 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili na Jachcicach rezerwę pasywną.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)