Dziś mamy 20 lipca 2019, sobota, imieniny obchodzą:

19 marca 2019

Obchody 38. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981

fot.pow

fot.pow

15 marca w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim# odbyła się konferencja prasowa dotycząca tegorocznych obchodów 38. rocznicy Bydgoskiego Marca 1981.

O szczegółach uroczystości poinformowali uczestniczący w konferencji przedstawiciele współorganizatorów: wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski, przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ Solidarność Leszek Walczak oraz przedstawiciel Delegatury IPN w Bydgoszczy Krzysztof Osiński.

W ubiegłym roku, z inicjatywy wojewody Mikołaja Bogdanowicza, dla uczczenia tamtych historycznych wydarzeń, w budynku urzędu wojewódzkiego wmurowano tablicę pamiątkową oraz nazwano salę konferencyjną imieniem Bydgoskiego Marca 1981 r.

- Przed nami obchody 38. rocznicy Wydarzeń Bydgoskich. Zależy nam bardzo na tym, żeby tę informację, że wspólnie i w porozumieniu organizujemy obchody Wydarzeń Bydgoskich jak najszerzej rozpropagować. Cieszymy się, że uroczystości otrzymały po raz kolejny patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy.  W obchodach wezmą udział m.in. Szef Kancelarii Prezydenta RP minister Halina Szymańska oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. – Jeszcze raz dziękuję wszystkim współorganizatorom za udział w tym przedsięwzięciu.

Tegoroczne uroczystości rozpoczną się 19 marca 2019 r. o godz. 13:00 złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski 1981 r. przy ul. Dworcowej 87. Następnie uczestnicy, przy udziale orkiestry wojskowej, przemaszerują do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy przy pl. Wolności, gdzie o godz. 14:00 rozpocznie się msza święta. O godz. 15:15. zostaną złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 r. przy Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, a o godz. 15:30 w sali konferencyjnej im. Bydgoskiego Marca 1981 r. będą miały miejsce: uroczystość wręczenia odznaczeń, oraz debata uczestników wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981.

- Nasza obecność wśród organizatorów tego wydarzenia od wielu lat jest czymś całkowicie naturalnym. Należy pamiętać o wydarzeniach ważnych dla życia regionu, ale także dla naszego kraju. Tak się składa, że w tym okresie, nazywanym przez niektórych „festiwalem Solidarności” nasz region był areną wielu ciekawych wydarzeń, ale chyba najważniejszym z nich stały się Wydarzenia Marcowe – powiedział wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski.

- Dla Solidarności wydarzenia, które miały miejsce w Bydgoszczy w marcu 81 roku, są niezwykle ważne. Wtedy zorganizowano największy strajk, wtedy pokazano siłę Solidarności. Mamy nadzieję, że będziemy mogli w dalszym ciągu wspólnie organizować te niezwykle ważne uroczystości, przypominające historię wszystkich działaczy, którzy poświęcili swój czas, swoje zdrowie, czasami swoje życie, w walce o wolną, niepodległą Polskę. – powiedział przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ Solidarność Leszek Walczak.

Przedstawiciel Delegatury IPN w Bydgoszczy dr Krzysztof Osiński, przedstawiając krótki rys historyczny, mówił m.in.:

- O tym, co wydarzyło się tutaj w Bydgoszczy, dyskutowano nie tylko w mieście, ale w całym kraju, a można powiedzieć, również na świecie, ponieważ swoje stanowisko na temat tego, co miało tutaj miejsce, wyrażali przywódcy wielu państw świata. To pokazuje nam doniosłość tych wydarzeń, jak wielkim echem odbiło się to na świecie.”

materiał: Adrian Mól Rzecznik Prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 25 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • -10 (22)

    Olaf, w dniu 19-03-2019 22:05:47 napisał:

    Taki małe pytani? Pana Rulewskiego znacie, czy nie? Historii nie da się zmienić, kawaler w domu się ukrywał, inni walczyli.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprzedaż opon
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Kasa fiskalna Sharp
1844PLN PROMOCJAPLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Odchudzanie
Sypialnia - jasny dekor i ryflowane uchwyty
Meble systemowe w kolorze Biały Uni Mat / Biały Mat
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)