Dziś mamy 29 lipca 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

03 czerwca 2020

Na Kujawach i Pomorzu przedsiębiorcy zwolnieni ze składek na niemal 350 mln zł

W województwie kujawsko-pomorskim łączna kwota zwolnienia z opłacenia składek do #ZUS za marzec i kwiecień sięgnęła niemal 350 mln zł. W całym kraju zwolnienie ze składek ZUS opiewa na kwotę 7,3 mld zł.

W ramach „Tarczy antykryzysowej” od 1 kwietnia oddziały ZUS na Kujawach i Pomorzu przyjęły ponad 176,6 tys. wniosków. Najwięcej wniosków dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek i świadczenia postojowego. W województwie kujawsko-pomorskim niemal 67,4 tys. płatników zostało zwolnionych z opłacania składki za marzec i 65,5 tys. płatników ze składki za kwiecień. Kwota udzielonej pomocy w ramach tego wsparcia w naszym województwie przekroczyła ponad 349,8 mln zł. W całym kraju zwolnienie ze składek ZUS opiewa na kwotę 7,3 mld zł – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

O zwolnienie ze składek mogą się ubiegać firmy zgłaszające do ubezpieczeń społecznych mniej niż 50 osób, spółdzielnie socjalne, osoby duchowne, a także osoby prowadzące pozarolniczą działalność opłacające składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, w tym osoby korzystające z ulgi na start. Przedsiębiorcy, którzy mogą skorzystać z tarczy antykryzysowej, mają czas do 30 czerwca na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek. Muszą także do 30 czerwca złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres marzec-maj 2020 r. chyba, że zgodnie z przepisami są zwolnieni z ich składania.

Z kolei o świadczenie postojowe mogą ubiegać się osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne. W naszym regionie o postojowe stara się ponad 76 tys. osób, z czego 82 proc. to osoby prowadzące działalność gospodarczą. Do teraz w województwie kujawsko-pomorskim ZUS zrealizował ponad 61,6 tys. wypłat świadczeń postojowych o łącznej wysokości 120,8 mln zł.

Warto przypomnieć, że wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy.

W przypadku umów cywilnoprawnych wniosek o świadczenie pierwszorazowe jest przekazywany za pośrednictwem zlecającego albo zamawiającego. Pierwszy wniosek podpisuje zleceniodawca lub zamawiający. Kolejny zleceniobiorca lub wykonujący umowę o dzieło. Warunkiem kolejnej wypłaty świadczenia jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie.

Łączna kwota udzielonego wsparcia przez ZUS w naszym województwie z obu form - czyli zwolnienia z opłacania składek i świadczenia postojowego - to ponad 470,6 mln zł.

Materiał: Krystyna Michałek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 4 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (4)

  Nakło , w dniu 03-06-2020 19:42:21 napisał:

  O dzieki ci o wspaniały panie prezesie..z taka wladza nasz kraj bedzie miodem i chlebem płynąc

  odpowiedz

  • 0 (4)

  obserwator, w dniu 04-06-2020 10:32:13 napisał:

  tylko przydałaby się kontrola, bo jak słychać, to znalazło się trochę cwaniaków, którzy naciągają państwo na składki i płatną opiekę nad dziećmi, zwłaszcza przedsiębiorcy jedoosobowi, którzy pracują i pobierają pieniądze za opiekę nad dzieckiem

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Stół rozkładany + 6 krzeseł
Meble młodzieżowe i dziecięce
Budowa domu pod klucz
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Budowa stanu surowego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Meble systemowe w kolorze Biały Wysoki Połysk
0

Wakacje w mieście nie muszą być nudne. Mamy na to kilka sposobów

Wakacje najczęściej kojarzą nam się z# wypoczynkiem w górach, nad morzem albo na wsi u rodziny. Nie każda rodzina jednak ma możliwość, by zapewnić swoim dzieciom tego typu rozrywkę. U niektórych jest to kwestia finansowa, a niektórzy rodzice po prostu nie mają na to czasu ze względu na pracę. Nie jest to jednak żaden problem, ponieważ również w mieście można zapewnić dziecku świetną rozrywkę pełną przygód i ciekawych doświadczeń. Co robić i o czym należy pamiętać, planując wakacje w mieście?

(czytaj więcej)
0

Martwisz się o swoje dziecko w sieci? Najważniejsza jest rozmowa

Co zrobi rodzic, żeby zapewnić swojemu dziecku# bezpieczeństwo? Odpowiedź jest prosta – wszystko. Tak samo powinno być w internecie. A jak najlepiej ochronić najmłodszych przed zagrożeniami w sieci? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Polacy nie chcą rezygnować z mięsa dla dobra klimatu. Zmiana jest konieczna

Zdaniem ekspertów ograniczenie spożycia mięsa i nabiału to# jedno z kluczowych działań, jakie możemy podjąć, by przeciwdziałać zmianie klimatu. Tymczasem, tylko niewielu z nas byłoby skłonnych do podjęcia takiego kroku w trosce o planetę – pokazują to wyniki najnowszego badania „Zmiana klimatu a produkcja żywności – badanie świadomości mieszkańców Polski” przeprowadzonego przez Upfield.

(czytaj więcej)
0

Ceny w górę, wydatki w dół. Oszczędzamy na przyjemnościach

Z danych GUS wynika, że w porównaniu z# pierwszą połową ub.r. inflacja w pierwszym półroczu 2021 r. wyniosła 3,6 proc. Najbardziej wzrosły koszty transportu, utrzymania mieszkania i łączności czy edukacji. Znacząco zdrożała też oferta restauracji i hoteli oraz rekreacji i kultury. Ceny rosną, ale równolegle ponad 40 proc. Polaków, pod wpływem pandemii, chce ograniczać wydatki. Oszczędzamy głównie na przyjemnościach – książkach, kinie, usługach fryzjerskich czy jedzeniu na mieście. Tylko 3 proc. osób uświadomiło sobie w czasie pandemii, że trzeba korzystać z życia i mniej przejmować się pieniędzmi – wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)