Dziś mamy 29 lipca 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

12 czerwca 2021

Muzeum Twierdzy otwarte! Ekspozycja prezentuje dzieje toruńskich fortyfikacji

fot. Andrzej Goiński UMWKP

fot. Andrzej Goiński UMWKP

Na dziedzińcu zabytkowego budynku dawnych koszar miejskich# odbyło się dziś (11 czerwca) uroczyste otwarcie siedziby Muzeum Twierdzy Toruń, nowego oddziału Muzeum Okręgowego. W wydarzeniu wziął udział marszałek Piotr Całbecki.

-Twierdza Toruń to jeden z najlepiej zachowanych w Polsce dziewiętnastowiecznych zespołów fortyfikacyjnych. Gratuluję i dziękuję władzom miasta, za to, że dostrzegły ten segment dziedzictwa kulturowego Torunia i całego regionu – powiedział marszałek Piotr Całbecki, który złożył też gratulacje doktorowi Markowi Rubnikowiczowi, dyrektorowi Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego i byłemu gospodarzowi Muzeum Okręgowego, który odebrał dziś od władz Torunia medal za zasługi dla miasta.

Twierdza Toruń
Muzeum Twierdzy Toruń jest jednym z siedmiu oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Powstało w 2020 roku w miejscu dawnych Koszar Bramy Chełmińskiej znajdujących się w centrum miasta. Placówka poświęcona jest historii zespołu fortyfikacji miasta wzniesionych w drugiej połowie XIX wieku, w celu wzmocnienia wschodniej granicy Królestwa Prus. Elementy dawnej twierdzy otaczające Toruń stanowią dziś szlak pieszy (tzw. Szlak Forteczny) o łącznej długości blisko 44 km.

Ekspozycja muzeum prezentuje dzieje toruńskich fortyfikacji i związane z nimi aspekty, takie jak codzienne funkcjonowanie twierdzy, sylwetki wybitnych dowódców, czy historia hal balonowych w Toruniu. Zwiedzający muzeum mogą zobaczyć m.in. zabytkowy sprzęt militarny oraz plansze i makiety prezentujące dawny system umocnień.

Wielkie otwarcie
Gospodarzami dzisiejszej uroczystości byli prezydent miasta Torunia Michał Zaleski oraz Aleksandra Mierzejewska, pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Okręgowego w Toruniu. Udział w spotkaniu wziął marszałek Piotr Całbecki, obecni byli także m.in. przedstawiciele samorządu lokalnego, placówek kultury, instytucji i jednostek wojskowych, uczelni wyższych oraz członkowie Rady Muzeum Okręgowego w Toruniu.

W trakcie wydarzenia goście zostali oprowadzeni po wystawie stałej instytucji, a uroczystość uświetnił koncert wykonany przez aktorów z toruńskiego Teatru „Baj Pomorski”. Kontynuacją obchodów będzie piknik rodzinny w dniach 12-13 czerwca.


Materiał: Beata Krzemińska/Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble kuchenne - na zamówienie
Meble systemowe w kolorze Biały Uni Mat / Biały Mat
Elewacje
Meble pokojowe
Meble w kolorze Dąb Szary Sonoma / Brązowy Połysk
Sprawdzanie świateł
GratisPLN
Wosk nabłyszczający Joanna 130ml
9,50PLN
Narożnik z funkcją spania, możliwość wyboru tkanin
0

Wakacje w mieście nie muszą być nudne. Mamy na to kilka sposobów

Wakacje najczęściej kojarzą nam się z# wypoczynkiem w górach, nad morzem albo na wsi u rodziny. Nie każda rodzina jednak ma możliwość, by zapewnić swoim dzieciom tego typu rozrywkę. U niektórych jest to kwestia finansowa, a niektórzy rodzice po prostu nie mają na to czasu ze względu na pracę. Nie jest to jednak żaden problem, ponieważ również w mieście można zapewnić dziecku świetną rozrywkę pełną przygód i ciekawych doświadczeń. Co robić i o czym należy pamiętać, planując wakacje w mieście?

(czytaj więcej)
0

Martwisz się o swoje dziecko w sieci? Najważniejsza jest rozmowa

Co zrobi rodzic, żeby zapewnić swojemu dziecku# bezpieczeństwo? Odpowiedź jest prosta – wszystko. Tak samo powinno być w internecie. A jak najlepiej ochronić najmłodszych przed zagrożeniami w sieci? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Polacy nie chcą rezygnować z mięsa dla dobra klimatu. Zmiana jest konieczna

Zdaniem ekspertów ograniczenie spożycia mięsa i nabiału to# jedno z kluczowych działań, jakie możemy podjąć, by przeciwdziałać zmianie klimatu. Tymczasem, tylko niewielu z nas byłoby skłonnych do podjęcia takiego kroku w trosce o planetę – pokazują to wyniki najnowszego badania „Zmiana klimatu a produkcja żywności – badanie świadomości mieszkańców Polski” przeprowadzonego przez Upfield.

(czytaj więcej)
0

Ceny w górę, wydatki w dół. Oszczędzamy na przyjemnościach

Z danych GUS wynika, że w porównaniu z# pierwszą połową ub.r. inflacja w pierwszym półroczu 2021 r. wyniosła 3,6 proc. Najbardziej wzrosły koszty transportu, utrzymania mieszkania i łączności czy edukacji. Znacząco zdrożała też oferta restauracji i hoteli oraz rekreacji i kultury. Ceny rosną, ale równolegle ponad 40 proc. Polaków, pod wpływem pandemii, chce ograniczać wydatki. Oszczędzamy głównie na przyjemnościach – książkach, kinie, usługach fryzjerskich czy jedzeniu na mieście. Tylko 3 proc. osób uświadomiło sobie w czasie pandemii, że trzeba korzystać z życia i mniej przejmować się pieniędzmi – wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)