Dziś mamy 24 lutego 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

22 stycznia 2020

Mrocza również świętowała. Sto lat temu miasto powróciło do Macierzy

fot. MM

fot. MM

22 stycznia to szczególna data dla mieszkańców Mroczy, bowiem dokładnie 100 lat temu #miasto powróciło do macierzy. Tego dnia na mroteckim rynku odbyły się uroczystości upamiętniające tamto historyczne wydarzenie.

O godz. 11:00 rozpoczęła się uroczysta msza święta w kościele pw. ś w. Mikołaja i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mroczy. Po nabożeństwie, patriotyczny korowód przeszedł ulicami miasta, kierując się na mrotecki rynek. Pierwszym punktem uroczystości było odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego oraz podniesienie flagi państwowej przez uczniów miejscowego technikum mundurowego. W dalszej kolejności okolicznościowe przemówienia wygłosili przewodniczący rady miejskiej Jarosław Odrobiński oraz zastępca burmistrza Mroczy Waldemar Chudzik. Następnie apel pamięci odczytała uczennica technikum mundurowego Monika Gębala, po czym przyszedł czas na wspólne śpiewanie patriotycznych utworów,  do którego skutecznie zachęcił Zespół „Śpiewaki” pod kierownictwem Janusza Paliwody. Na zakończenie Natalia Gądek z mroteckiego teatru „BAJZEL” odczytała wiersz autorstwa ks. Kazimierza Gidewskiego, po czym nastąpiło symboliczne zdjęcie kajdan przez dowódcę pododdziału.

28 czerwca 1919 roku został podpisany Traktat Wersalski. Ludność niemiecka zdała sobie sprawę o nieuchronności przejścia pod suwerenność polską. W lipcu 191 roku nastąpiło w powiecie rozwiązanie niemieckich Straży Obywatelskich. Założono polsko-niemiecką policję pomocniczą. Placówka w Mroczy liczyła sobie 26 osób. 25 listopada 1919 oku podpisano-porozumienie z Niemcami. Porozumienie zawierało szczegółowy harmonogram terenów dotąd przez nią zajętych. Ostatni oddział wojsk niemieckich opuścił Mroczę przed południem 21 stycznia 1920 roku. Wznoszono bramy triumfalne, przyozdabiano kamienice girlandami, wieńcami i sztandarami. 22 styczna około południa do miasta wkroczyli żołnierze polscy z 5 pułku strzelców wielkopolskich. Prezes Rady Ludowej Edward Speichert powitał sztab jednostki na rogatkach miasta od strony Nakła. To właśnie tam po krótkim przemówieniu dziewczynka w stroju krakowskim zadeklamowała okolicznościowy wiersz autorstwa ks. Kazimierza Gidaszewskiego.

Oceń artykuł: 7 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (25) Zgłoś naruszenie zasad

  • -4 (10)

  Xyz, w dniu 22-01-2020 18:14:03 napisał:

  A Iwona T. z Drzewianowa była?

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Zyx, w dniu 22-01-2020 19:09:26 napisał:

  Komentarze bardzo adekwante do sytuacji, pogratuluję wyczucia.

  odpowiedz

  • -4 (6)

  jan , w dniu 22-01-2020 20:50:42 napisał:

  a gdzie pleban proboszcz hahahah co za jaja pseudo wojsko

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (4)

  Dyzio , w dniu 22-01-2020 21:06:33 napisał:

  Janusz jest wszędzie. Barbara zamknij go w piwnicy bo się spuścił z łańcucha i lata

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  obserwatorka, w dniu 22-01-2020 21:40:47 napisał:

  Przecież Janusz się szykuje na burmistrza

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Zenia, w dniu 22-01-2020 22:07:51 napisał:

  co niektórym przyjść na tak ważna uroczystość było ciężko po grochówkę lecieli aż się kurzyło spod butow

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Aldona, w dniu 22-01-2020 23:15:22 napisał:

  Najwięcej grochówkę zjadł radny K. Dlaczego go wybraliśmy. Buc.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  cna, w dniu 23-01-2020 07:58:37 napisał:

  przystojny strazak

  odpowiedz

  • 2 (2)

  zosia, w dniu 23-01-2020 13:43:30 napisał:

  Historia kołem się toczy za komuny przemówienie sekretarza PZPR na koniec przydział kg kiełbasy pół litra wódki i do domku ,dzisiaj do kościólka przemówienie Przewodniczącego Rady , micha grochówy i do domu , tak potrafimy cieszyć się z odzyskania niepodległości ,ciemny lud wszystko kupi obyście Panowie włodarze się nie pomylili to społeczeństwo już potrafi myśleć ,było to widać po ilości społeczeństwa na uroczystości .Były dzieci i osoby które zostały zmuszone aby iść BRAWO i

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Pol, w dniu 23-01-2020 17:59:02 napisał:

  A gdzie wojsko wszędzie byli!!!!!!

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Mieszkaniec , w dniu 23-01-2020 19:53:10 napisał:

  Mniejsza z tym niby wojskiem ale fakt taki ze nikt prócz nauczycieli i dzieci z podstawówki nie przyszedł ... radnych tez wszystkich nie było ... szkoda słów , po co to coś w mroczy organizować skoro i tak zawsze ch** wielki i trzy bombelki ... prawda taka ze ludzie lgną tam gdzie moja dostać michę flyty i kichę do ręki

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (2)

  Adam, w dniu 24-01-2020 09:25:42 napisał:

  Po co nam historia skoro my dzisiaj nic z niej nie wyciągamy , dostaliśmy tyle razy w kość , ale znowu robimy to samo . W ogóle ta historia nic nas nie uczy !!! To co się teraz dzieje w Polsce to jest dramat . Ilość kłamstw , manipulacji , ukrywania prawdy jest przerażająca a jak się patrzy na to jak te dwa fronty co raz bardziej się nienawidzą i jak ten jeden front się radykalizuję to już na prawdę obawiam się wojny domowej . Mamy totalne bezprawie i kompletny chaos . Możecie mnie krytykować ale wspomnicie moje słowa , że to wszystko zle się skończy . Radził bym się zająć bardziej obecną sytuacją bo za raz nie będzie się czym zajmować .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -1 (1)

  TS, w dniu 24-01-2020 20:05:52 napisał:

  A kim jest ten policjant co tak się lansuje z lokalną władzą jakiś obcy

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble na wymiar: szafy przesuwne
Stół rozkładany + 6 krzeseł
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Meblościanka z oferty firmy FADOME
Skup i sprzedaż części
Meble łazienkowe
Fotopuzzle z nadrukiem A4
26,90PLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Twój nastolatek i długie godziny w sieci. Zastanawiałeś się nad przyczyną?

Coraz więcej młodych ludzi coraz więcej czasu spędza w internecie. Potwierdzi to każdy rodzic. Zastanawialiście się# kiedyś, dlaczego tak jest?

(czytaj więcej)