Dziś mamy 15 lipca 2020, środa, imieniny obchodzą:

04 czerwca 2020

Mniej cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń. Aktualnie jest ich 22 tysiące

Na Kujawach i Pomorzu zmniejszyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do #ubezpieczeń społecznych. Obecnie jest ich ponad 22 tysiące. W całej Polsce legalnie pracujących cudzoziemców jest przeszło 622 tysiące. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji.

Od lutego do kwietnia zmniejszyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych o blisko 48 tysięcy w skali kraju, a w województwie kujawsko-pomorskim o ponad 2 tysiące. Wśród pracowników z zagranicznym paszportem najwięcej jest Ukraińców, którzy stanowią ponad 72 procent ubezpieczonych w naszym kraju cudzoziemców. Druga pod względem liczebności grupa ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców to Białorusini. Jest ich blisko 42 tysiące. Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce jest jeszcze większa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia. Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są, więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub też pracują nielegalnie – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. 

Cudzoziemcy na Kujawach i Pomorzu

W województwie kujawsko-pomorskim ZUS ubezpiecza 22 tysiące obcokrajowców. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Najwięcej osób z zagranicznym paszportem zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest w Oddziale ZUS w Bydgoszczy. - Do 30 kwietnia odnotowano blisko 14 890 cudzoziemców. Z samej Ukrainy do pracy na terenie podległym bydgoskiemu oddziałowi przyjechało 12 495 osób. Drugą taką liczną narodowością w tym oddziale są Białorusini w liczbie 509 osób, a następnie Gruzini, których jest 219 osób. O połowę mniej cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w naszym województwie jest w toruńskim oddziale ZUS. Tutaj do ubezpieczeń społecznych zgłoszono 7187 cudzoziemców, w tym 5318 obywateli Ukrainy, 327 obywateli Mołdawii oraz 315 obywateli Białorusi - wymienia Krystyna Michałek. 

- Co ciekawe, w naszym regionie pracują też osoby z obywatelstwem kolumbijskim, nigeryjskim czy marokańskim - dodaje rzeczniczka.

Materiał: Krystyna Michałek - Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (1)

    don kurnhulio, w dniu 05-06-2020 09:25:20 napisał:

    2mln ukrainców pracuje na czarno pensja minimalna plus ZUS wychodzi prawie średnia krajowa.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Nowoczesny styl
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Wagi sklepowe
699PLN 500PLN
Siłownia
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Meble kuchenne
Mikrodermabrazja
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)