Dziś mamy 22 października 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

08 kwietnia 2019

Ministerstwo o strajku nauczycieli. Ważne informacje dla rodziców

fot. MEN

fot. MEN

Strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu/szkole oraz nie może # stanowić przyczyny zamknięcia tych placówek.

Dyrektor przedszkola/szkoły ma obowiązek zapewnić dzieciom lub uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu na terenie placówki. Przystąpienie nauczycieli do strajku nie zwalnia go z tego obowiązku.

Zapewnienie opieki ma odbywać się zgodnie z planem pracy przedszkola lub szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.

Jeżeli dyrektor nie jest w stanie zorganizować opieki nad wszystkimi dziećmi czy uczniami, powinien zgłosić ten fakt organowi prowadzącemu. Organ prowadzący odpowiada za działalność przedszkola/szkoły i do jego zadań należy w szczególności zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki. Organ prowadzący powinien monitorować sytuację i być przygotowany na podjęcie działań umożliwiających wywiązanie się z tych obowiązków.

RODZICU, O CZYM POWINIEN POINFORMOWAĆ CIĘ DYREKTOR SZKOŁY/PRZEDSZKOLA W ZWIĄZKU ZE STRAJKIEM?

Dyrektor ma obowiązek zawiadomienia rodziców o strajku. Nawet jeśli dyrektor zawiadomi rodziców o planowanym strajku, zarówno on, jak i organ prowadzący przedszkole/szkołę mają obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pobytu dzieci w placówkach. Nie ma mowy o tym, aby dziecko w takiej sytuacji nie zostało przyjęte do placówki.

Dyrektor ma obowiązek poinformowania rodziców o sposobie zapewnienia przez przedszkole/szkołę zajęć opiekuńczych w tym czasie. Dyrektor odpowiada za realizację ustawowych i statutowych zadań szkoły.

Rodzic ma prawo zapytać dyrektora, w jaki sposób zapewni dziecku, uczniowi opiekę w trakcie strajku i w jakich warunkach. Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły/ przedszkola rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a przedszkole/szkoła nie zapewni opieki dziecku na czas strajku, rodzic powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego oraz kuratora oświaty.

materiał: Ministerstwo Edukcji Narodowej

Oceń artykuł: 4 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad

  • -3 (21)

  Zzz, w dniu 08-04-2019 17:27:49 napisał:

  Nie jest powodem do odwołania to czemu nie ma lekcji kto z tymi dziećmi będzie nadrabiam materiał co!!! W typach się im przewraca niech się lepiej do roboty wzma!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (21)

  sa54, w dniu 08-04-2019 20:37:01 napisał:

  brawo nauczyciele........ !

  odpowiedz

  • -2 (28)

  Nacjonalista, w dniu 08-04-2019 20:53:06 napisał:

  Nauczyciele to największe nygusy maja najwięcej przywilei i im źle

  odpowiedz

  • 6 (10)

  Rodzic, w dniu 08-04-2019 23:05:52 napisał:

  A to ciekawe dlaczego wystosowano Apel o nieprzyprowadzanie dzieci do szkoły i poinformowano, że dyrekcja NIE ZAPEWNI DZIECIOM OPIEKI , a nawet w przedszkolu podpowiadano co zrobić aby mieć płatną opiekę nad zdrowym dzieckiem, cz to zgodne z prawem, pomijam już fakt że pracy za nas nikt nie wykona, a my też mamy zobowiązania wobec innych firm.

  odpowiedz

  • 2 (6)

  Kardynalen, w dniu 09-04-2019 06:02:25 napisał:

  Bezpieczne u higieniczne warunki? Sprawdźcie siobie facebooka Rady Rodziców Mroczy. Dodali ogłoszenie o poszukiwaniu jakiś ludzi do pilnowania dzieci w świetlicy. Jakim prawem? Na podstawie jakiej umowyy? Obcy ludzie bez przygotowania pedagogicznego? SKANDAL!

  odpowiedz

  • -3 (7)

  rodzic, w dniu 09-04-2019 17:00:26 napisał:

  a może protest rodziców i dzieci ? przeciwko strajkującym nauczycielom? Szanowne Ciało Pedagogiczne jeżeli szukacie jeleni w postaci uczni to zapraszam do lasu.Kto pod kim dołki kopie sam w nie wpada Przestancie obrażać rodziny co korzystają z 500+ sami korzystacie .Wstydzicie się że macie dzieci? Nauczanie traktujecie jako zło konieczne?Krzywdzicie dzieci i jeszcze macie czelnosc wmawiać że to dla ich dobra? Niestety cel nie uswięca środków .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Makijaż ślubny
Narożniki
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Fotoobrazy na płótnie
od 48,50PLN
Botox zmarszczki lwie
Zabieg parafinowy
Sypialnia Orzech Włoski/ Czarny lub Dąb Denver
0

Biotyna. Dobrodziejstwo dla włosów

Biotyna, nazywana potocznie witaminą piękna, ma duży wpływ na wygląd naszych włosów, paznokci i skóry.# Regularnie dostarczana do organizmu, pełni niezwykle ważną funkcję zarówno w metabolizowaniu węglowodanów, jak i tłuszczów. Jej zadaniem jest wytwarzanie hemoglobiny, której rolą jest przenoszenie tlenu do wszystkich komórek ludzkiego ciała. Jak biotyna wpływa na stan naszych włosów i czy warto uzupełniać jej niedobór w organizmie?

(czytaj więcej)
0

Grzybobrania czas. Co powinniśmy wiedzieć?

Tylu grzybów w lasach nie było od lat i świadczy o tym fakt, że niemal każda osoba, która udała się do lasu z koszykiem, wraca z nim wypełnionym aż po brzegi grzybami.# Gorący oraz wilgotny wrzesień spowodował tym samym, że grzybiarze mają dosłownie pełne ręce roboty, jednakże oprócz pracy potrzebna jest też podstawowa wiedza związana z rozpoznawaniem grzybów jadalnych i trujących oraz świadomość, że nawet będąc w lesie można otrzymać... mandat.

(czytaj więcej)
0

Przejechał dla Zuzi granicami Polski. Warto działać

Ponad 3 tysiące kilometrów w 35 dni. Taki dystans granicami Polski przejechał na rowerze pan Andrzej Błonk w ramach zorganizowanej przez siebie akcji charytatywnej.# Zebrane w ten sposób pieniądze zasilą konto 5-letniej Zuzi, która potrzebuje ich na dalszą rehabilitację.

(czytaj więcej)