Dziś mamy 26 maja 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

19 października 2019

Maszt telefonii komórkowej niepokoi mieszkańców. Obawiają się o zdrowie, ale nie tylko

fot. MM

fot. MM

Z tego, że promieniowanie masztów telefonii komórkowej może powodować # wiele groźnych chorób zdaje sobie sprawę coraz więcej osób. Dodatkowo z tego powodu ich domy i działki realnie straciły sporo na wartości. W niektórych miejscach maszty takie stoją już od ponad 20 lat. Przykładem jest mroteckie Osiedle Młodych. Czy ktoś kontroluje, w jaki sposób one obecnie funkcjonują?

Maszty telefonii komórkowej stały się nieodzowną częścią naszego krajobrazu. Z tego, że muszą być one gdzieś postawione, każdy sobie zdaje sprawę. Jednak największym problemem jest to, że często o wyborze lokalizacji masztów decyduje interes firmy, która je stawia, interes właściciela gruntu, lokalnych układów, a na samym końcu znajduje się zdrowie mieszkańców. A ci ostatni coraz bardziej dbają o swoje zdrowie i z coraz większą determinacją starają się ograniczać lub wyeliminować wszystkie niekorzystne zjawiska, które mają na nie wpływ. Gorzej jest z tymi, których skutki objawiają się dopiero po wielu latach. Tak jest z masztami telefonii komórkowej. Wtedy, kiedy one powstawały, wiedza na temat szkodliwego ich oddziaływania nie była tak duża jak obecnie. Dzisiaj jest ona dostępna dosłownie na wyciągnięcie ręki. Panowały wtedy także zupełnie inne przepisy prawne, ale podobnie jak obecnie – operatorzy chętnie budowali je w pobliżu osiedli. Liczyły się niższe koszty takich instalacji, a nie zdrowie ludzkie. Z takim problemem od blisko 20 lat zmagają się mieszkańcy mroteckiego Osiedla Młodych.

– Za czasów rządów burmistrza Stanisława Kuczynieckiego była wydawana zgoda na postawienie tego masztu i to bez zgody mieszkańców. Gmina obecnie nawet nie wie, jaka jest moc tej wieży. Nasze działki w tym momencie straciły jakieś 20% wartości i to wyłącznie przez lokalizację tego masztu nieopodal naszego osiedla – powiedział jeden z mieszkańców Osiedla Młodych. – Sam chciałem sprzedać swoją działkę, ale potencjalny nabywca zrezygnował właśnie z powodu tego masztu. Zastanawiamy się czy nie oddać tej sprawy do sądu. Czy niektórym się zdaje, że mogą robić co chcą i nas bezkarnie truć? Jako mieszkańcy osiedla nie wysyłaliśmy żadnego pisma do urzędu gminy, bo nie ma to większego sensu. Pismo poszłoby w kąt i tyle by tego było. Zastanawiamy się nad wezwaniem telewizji i nagłośnieniem tej sytuacji, bo przecież to są fale – jedne z najgorszych, działających na ludzki organizm, a ich działanie objawia się po kilkunastu latach, często w postaci nowotworu. Między innymi dlatego chcę sprzedać swoją działkę. Nie mam pretensji do obecnego burmistrza. Ktoś był właścicielem tej ziemi, na której stoi maszt i ktoś na jego budowę wyraził zgodę. Sam zaczynam teraz odczuwać działanie tego promieniowania. Podobne sytuacje dzieją się wszędzie, to nas truje, a władze nic z tym nie robią, dając tym samym na to przyzwolenie – dodał.

Maszt znajduje się na prywatnej działce nr 217/1 na ul. Polewczyńskiego „Połomskiego” (poprzednio ul. 27 Stycznia) w Mroczy. Niestety, ani mrotecki magistrat, ani starostwo powiatowe nie są w stanie udzielić informacji, kiedy on dokładnie powstał. Wiadomo tylko, że w tamtym czasie funkcję burmistrza Mroczy sprawował Kuczyniecki, czyli było to minimum 17 lat temu.
– Zaufaliśmy dawnemu burmistrzowi, a on w zamian zrobił nam na naszym osiedlu prezent w postaci masztu telefonii komórkowej. Tym samym wszystkie domy i działki w pobliżu straciły znacząco na swojej wartości. Tym powinien zająć się prokurator – oznajmił inny z mieszkańców osiedla.

Nieopodal masztu mieszka mrotecki radny Arkadiusz Lange, który samym urządzeniem i jego oddziaływaniem na ludzi interesował się już wiele lat temu. – Znam tę sytuację doskonale, bo w zasadzie mieszkam w bezpośrednim sąsiedztwie tego masztu. Po raz pierwszy zaniepokojenie ze strony mieszkańców zauważyłem na ostatnim zebraniu osiedlowym i to był jedyny formalny sygnał przedstawiony przez mieszkańca, który dostrzegał taki właśnie problem – powiedział Lange. – Już na początku 2000 roku dopytywałem o kwestię lokalizacji tego masztu. Jeśli chodzi o stan prawny, jaki wówczas obowiązywał oraz zakres skutków ubocznych działania tego typu urządzeń czy też kwestię utraty wartości działek – na nic z tych rzeczy nie wpływało zlokalizowanie masztu w tym właśnie miejscu. Otrzymałem informacje, że postawienie tego masztu było zgodne z prawem i procedurą. Inwestor otrzymał wszystkie zgody i przedstawił wszystkie wymagane dokumenty. W tamtym czasie żaden mieszkaniec nie miał żadnych uwag – dodał.

Niewiele na temat powstania tego masztu ma do powiedzenia Starostwo Powiatowe w Nakle. – Tutejszy organ ochrony środowiska nie posiada wiedzy, kiedy został wybudowany ten maszt. Dotychczas nie wpływały do nas żadne uwagi dotyczące eksploatacji przedmiotowej instalacji wytwarzającej pola elektromagnetyczne. Właścicielem gruntu, na którym znajduje się wspomniana instalacja jest osoba fizyczna, a sama instalacja należy do operatora telefonii komórkowej T-Mobile S.A – przekazała nam Malwina Jamnik z wydziału środowiska starostwa.

Mieszkańców interesuje także to, czy są na bieżąco przeprowadzane jakieś kontrole, chociażby to, czy nie została przekroczona moc nadajnika i czy odpowiada ona obecnym normom. Mimo że ustawa o samorządzie gminnym nakłada na gminę obowiązek dbania o zdrowie i bezpieczeństwo jej mieszkańców innego zdania jest na ten temat kierownik referatu inwestycji i gospodarki przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy Mrocza Krzysztof Wiese. – Gmina nie musi posiadać żadnych badań i informacji dotyczących mocy nadajnika, ponieważ leży to w gestii samego operatora. Wieża stoi i jest postawiona zgodnie z prawem i obowiązującymi wówczas przepisami – stwierdził podczas zebrania z mieszkańcami.

Na początku lipca Lange złożył interpelację w sprawie udzielenia informacji dotyczących możliwości uzyskania badań i ekspertyz od właściciela tego masztu lub zlecenia takich badań upoważnionym instytucjom, które potwierdziłyby brak szkodliwego działania stacji na zdrowie mieszkańców i właścicieli okolicznych nieruchomości. – Dodatkowo chciałbym uzyskać informacje techniczne w zakresie mocy pracujących na maszcie urządzeń, by potwierdzić, czy normy promieniowania nie są przekroczone – powiedział Lange. – W swej interpelacji radny napisał także: "Nie należy lekceważyć, a czasami wręcz należy zgodzić się z wieloma kwestiami stawianymi przez mieszkańców, którzy powinni mieć dostęp do wszelkich parametrów technicznych danej stacji bazowej. Mieszkańcy nie są do końca pewni, czy nie są przekraczane dopuszczalne normy wartości pola elektromagnetycznego emitowanego przez anteny. Poza tym wyrażają oni wątpliwości co do tego, czy tak wielka konstrukcja, kilkukrotnie wyższa od ich domów, jest odpowiednio zabezpieczona przed negatywnymi skutkami działań atmosferycznych, takich jak bardzo silny wiatr czy wyładowania elektryczne. Co więcej, mieszkańcy niepokoją się o ekonomiczne skutki posadowienia masztu w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Taki obiekt znacznie obniża atrakcyjność położonych tam nieruchomości, a tym samym niekorzystnie oddziałuje na ich wartość rynkową. Ceny mogą ulec zmniejszeniu, a sprzedaż nieruchomości może być utrudnione".

Tydzień później mrotecki burmistrz Leszek Klesiński poinformował radnego, że odpowiedź na jego interpelację zostanie udzielona dopiero za kilka miesięcy. 

 

 

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (2)

  ja, w dniu 19-10-2019 11:29:01 napisał:

  W Witosławiu są aż dwa a w Kaźmierzewie jeden i nikt się nie przejmuje zdrowiem mieszkańców. Zastanówcie się też nad tym....

  odpowiedz

  • 5 (5)

  mroczanka, w dniu 19-10-2019 17:45:47 napisał:

  Maszt jest od dawna i po co budowaliście tam swoje domy

  odpowiedz

  • 0 (0)

  molder, w dniu 19-10-2019 18:47:39 napisał:

  spokojnie,ze sprawdzonego zrodła wiem,ze lada dzien beda szczepionki przeciw promieniowaniu masztowemu

  odpowiedz

  • 3 (7)

  syk, w dniu 19-10-2019 20:00:03 napisał:

  A z komorek kazdy chce korzystac !!!!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -5 (7)

  Mm, w dniu 19-10-2019 21:39:15 napisał:

  Brawo! W końcu ludzie zaczynaja przeglądać na oczy. Tego nam trzeba-świadomych konsumentów, podejmujących mądre, dobre dla zdrowia decyzje.

  odpowiedz

  • 8 (10)

  Józef, w dniu 19-10-2019 21:54:43 napisał:

  Mrocza, co się z Wami dzieje. Wszystko na nie. Biogazownia - nie, maszty telefonii komórkowej - nie, fermy drobiu - nie. Ale jeść mięso drobiowe i jajka to tak, korzystać z telefonów komórkowych oczywiście tak. Zastanówcie się w jaką stronę chce iść, chyba cofnąć się do średniowiecza. Radni nie ulegajcie ludziom -malkontentom.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  Anonim, w dniu 20-10-2019 19:54:32 napisał:

  Ale jest też tak, że maszt już był ,a nas nie było jak np.Mrocza ul Dworzec

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Jola, w dniu 20-10-2019 21:00:41 napisał:

  20 lat mieszkała kobieta przy maszcie i jej nie przeszkadzało, teraz chce sprzedac działki za zawyzona cene to stwierdziła że jeśli nikt nie kupuje to ten maszt winny.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  X men, w dniu 21-10-2019 05:33:57 napisał:

  Jak zwykle mroczaki to buraki

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kasa fiskalna Sharp
1844PLN PROMOCJAPLN
Nowe stylizacje
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Meblościanka z oferty firmy FADOME
Zabiegi dla panów
Modne aranżacje
Meble młodzieżowe i dziecięce
Narożnik z funkcją spania, 6 kolorów do wyboru
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)