Dziś mamy 6 czerwca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

22 maja 2020

Lokalni miłośnicy poezji wzięli udział w spotkaniu autorskim online

21 maja na platformie ZOOM odbyło się spotkanie autorskie z poetą Mariuszem #Stoppelem i z malarzem Emmanuelem Kają.

Była to promocja projektu malarsko-poetyckiego „SAYS 2020”, którego twórcami są wyżej wymienieni artyści. Mariusz Stoppel jest laureatem wielu konkursów poetyckich. W 2008 roku wydał swój debiutancki tomik pt. „Zabawa w chowanego”. 3 lata później ukazał się jego drugi tomik – „Zapach kobiet(y)”. Warto dodać, że w 2015 roku Mariusz Stoppel uzyskał stypendium artystyczne prezydenta miasta Bydgoszczy. Poeta wydał jeszcze kilka innych tomików. Mariusz Stoppel jest także znanym szachistą (I kategoria szachowa, ranking FIDE 1982), a z wykształcenia jest polonistą.

Kolejnym bohaterem głównym spotkania był Emanuel Kaja, który jest malarzem. Artysta ten ukończył Wydział Malarstwa University of Brighton School of Arts and Communication. Jego głównym nurtem, którym się zajmuje, jest malarstwo abstrakcyjne. Również bierze udział w ekspozycjach zbiorowych. W spotkaniu autorskim wzięli udział m.in. lokalni szachiści i miłośnicy poezji: Ewa Karkowska (Bydgoszcz) i Jan Rosiński (Mrocza). Mariusz Stoppel i Emanuel Kaja poruszyli na spotkaniu bardzo istotne kwestie. Artyści podjęli refleksję nad tym, czego wypatrujemy w naszym życiu. Istotnymi elementami były motywy oczu i twarzy. Mieliśmy okazję podziwiać świetne zgranie dźwięku, obrazu i słowa. Dzięki temu przekaz trafnie dociera do odbiorców. Spotkanie było przede wszystkim kapitalną okazją do obcowania z literaturą i sztuką. Bardzo się cieszymy, że mamy w regionie tak utalentowanych twórców. Warto przytoczyć słowa Witolda Gombrowicza na temat artystów, które zawarł w awangardowej powieści pt. „Ferdydurke”: „Czyż nie jest tak, że każdy jest po trosze artystą? Nie jestże prawdą, że ludzkość tworzy sztukę nie tylko na papierze lub na płótnie, ale w każdym momencie życia codziennego - i gdy dziewczę wpina kwiat we włosy, gdy w rozmowie wypsnie się wam żarcik, gdy roztapiamy się w zmierzchowej gamie światłocienia, czymże to wszystko jest, jeśli nie praktykowaniem sztuki?”

materiał: Jan Rosiński

Oceń artykuł: 8 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (3)

    Danuta71, w dniu 25-05-2020 01:05:27 napisał:

    Świetny artykuł! Widać że wyszedł spod ręki prawdziwego miłośnika poezji. Ja osobiście zainteresowałam się tym i czytam teraz poezje dostępne tu i tam. Najbardziej podoba mi się "Gdziekolwiek". Wkrótce kupię tomiki. Poetyckie pozdrowienia, Danusia! :)

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Elewacje
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Sprawdzanie skuteczności hamowania
Narożniki
Rolery - mezoterapia skóry
Nowoczesny styl
Botox i wypełniacze
Meble łazienkowe
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)