Dziś mamy 25 stycznia 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

22 maja 2020

Lokalni miłośnicy poezji wzięli udział w spotkaniu autorskim online

21 maja na platformie ZOOM odbyło się spotkanie autorskie z poetą Mariuszem #Stoppelem i z malarzem Emmanuelem Kają.

Była to promocja projektu malarsko-poetyckiego „SAYS 2020”, którego twórcami są wyżej wymienieni artyści. Mariusz Stoppel jest laureatem wielu konkursów poetyckich. W 2008 roku wydał swój debiutancki tomik pt. „Zabawa w chowanego”. 3 lata później ukazał się jego drugi tomik – „Zapach kobiet(y)”. Warto dodać, że w 2015 roku Mariusz Stoppel uzyskał stypendium artystyczne prezydenta miasta Bydgoszczy. Poeta wydał jeszcze kilka innych tomików. Mariusz Stoppel jest także znanym szachistą (I kategoria szachowa, ranking FIDE 1982), a z wykształcenia jest polonistą.

Kolejnym bohaterem głównym spotkania był Emanuel Kaja, który jest malarzem. Artysta ten ukończył Wydział Malarstwa University of Brighton School of Arts and Communication. Jego głównym nurtem, którym się zajmuje, jest malarstwo abstrakcyjne. Również bierze udział w ekspozycjach zbiorowych. W spotkaniu autorskim wzięli udział m.in. lokalni szachiści i miłośnicy poezji: Ewa Karkowska (Bydgoszcz) i Jan Rosiński (Mrocza). Mariusz Stoppel i Emanuel Kaja poruszyli na spotkaniu bardzo istotne kwestie. Artyści podjęli refleksję nad tym, czego wypatrujemy w naszym życiu. Istotnymi elementami były motywy oczu i twarzy. Mieliśmy okazję podziwiać świetne zgranie dźwięku, obrazu i słowa. Dzięki temu przekaz trafnie dociera do odbiorców. Spotkanie było przede wszystkim kapitalną okazją do obcowania z literaturą i sztuką. Bardzo się cieszymy, że mamy w regionie tak utalentowanych twórców. Warto przytoczyć słowa Witolda Gombrowicza na temat artystów, które zawarł w awangardowej powieści pt. „Ferdydurke”: „Czyż nie jest tak, że każdy jest po trosze artystą? Nie jestże prawdą, że ludzkość tworzy sztukę nie tylko na papierze lub na płótnie, ale w każdym momencie życia codziennego - i gdy dziewczę wpina kwiat we włosy, gdy w rozmowie wypsnie się wam żarcik, gdy roztapiamy się w zmierzchowej gamie światłocienia, czymże to wszystko jest, jeśli nie praktykowaniem sztuki?”

materiał: Jan Rosiński

Oceń artykuł: 10 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (3)

    Danuta71, w dniu 25-05-2020 01:05:27 napisał:

    Świetny artykuł! Widać że wyszedł spod ręki prawdziwego miłośnika poezji. Ja osobiście zainteresowałam się tym i czytam teraz poezje dostępne tu i tam. Najbardziej podoba mi się "Gdziekolwiek". Wkrótce kupię tomiki. Poetyckie pozdrowienia, Danusia! :)

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Budowa hal
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

60% Polaków deklaruje chęć zamieszkania w domu z ogródkiem

Mieszkanie w hierarchii potrzeb człowieka zajmuje# czołową pozycję. Choć nie każdy ma tę świadomość, wpływa bezpośrednio na jakość życia. Tymczasem z danych Eurostatu za 2019 rok wynika, że w Polsce na jedną osobę statystycznie przypada 1,1 pokój. Ten wynik plasuje nas na ostatnim miejscu, ex aequo z Rumunią i Chorwacją. O czym w praktyce świadczą te liczby? Prawie 38% Polaków żyje w przepełnionych mieszkaniach. Sytuacja mieszkaniowa polskiego społeczeństwa jest problemem, z którym od lat borykają się kolejne rządy. Mimo że mieszkań przybywa, nadal popyt przewyższa podaż.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)