Dziś mamy 23 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

11 września 2014

Lekceważona choroba rzepaku

fot. PP

fot. PP

Żniwa zakończone. Jednak specjaliści K-PODR w Minikowie Natalia Narewska i Adam Piszczek, przypomnieli, jak tuż przed zbiorami wyglądały plantacje rzepaku i pszenicy ozimej.

Podczas lustracji zaobserwowane zostały objawy chorobowe na łodygach roślin – poinformowali specjaliści z Minikowa. – Biały, watowaty nalot to objaw zgnilizny twardzikowej – choroby do niedawna lekceważonej przez rolników. Pierwsze objawy można zaobserwować tuż po zakwitnięciu roślin. Przy późnym wystąpieniu pojawić się mogą wyblakłe przebarwienia na pędzie głównym i bocznych, w górnych partiach rośliny. Plamy te na brzegach mają barwę od bladożółtej do białej, w środkowej części bardziej szare. Pędy i łuszczyny powyżej miejsca porażenia żółkną i dojrzewają przedwcześnie. Na porażonych łuszczynach występują białe plamy, które później pokrywają całą ich powierzchnię. Następnie łuszczyny wybarwiają się na bladożółto i zasychają, a barwa rozgałęzień często zmienia się na białawą. Przetrwalniki grzyba zachowują żywotność w glebie nawet do 10 lat. Sklerocja kiełkują tylko z wierzchniej warstwy gleby (0–5 cm) i mogą tworzyć ciała owocowe o zabarwieniu od żółtopomarańczowego po brązowe. Infekcji sprzyja wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza. Natomiast opady deszczu i susza wpływają na nią ograniczająco. W okresie wegetacji rozprzestrzenianie się choroby następuje poprzez kontakt roślin porażonych ze zdrowymi, dlatego grzyb na plantacji może pojawiać się „placowo” – podkreślili.

Jak stwierdzili Natalia Narewska i Adam Piszczek, podczas ich wizyt na polach w przypadku pszenicy ozimej plantacje były w różnym stopniu zdrowotności. Te pola, które zostały obsiane odmianami bardziej odpornymi na infekcję były wolne od chorób, a rośliny miały dobrze wykształcone ziarno. – Natomiast plantacja z nieznaną przez rolnika odmianą porażona była w stopniu średnim przez sprawców czerni zbóż. Choroba ta może być wywołana przez wystąpienie grzybów z rodzaju Cladosporium, Alternaria, Epicoccum, Ascochyta – stwierdzili doradcy rolniczy. – Objawy pojawiają się na dojrzałych kłosach, czarny nalot grzybni przypominający sadzę może pokrywać część lub cały kłos. Bardzo często porażeniu przez czerń zbóż ulegają rośliny, które wcześniej zakończyły swój rozwój, co w tym sezonie wegetacyjnym wystąpiło w całym regionie. Nie prowadzi się bezpośredniego zwalczania choroby, ponieważ jest to nieopłacalne, jednak ochrona fungicydowa w okresie kłoszenia może ograniczyć jej występowanie. Nie należy zwlekać z przeprowadzeniem żniw po zaobserwowaniu objawów infekcji na roślinach – dodali.

Coraz rzadszą chorobą występującą w zbożach, głównie w życie jest sporysz zbóż i traw – poinformował duet Narewska-Piszczek. – Pierwszym objawem choroby jest pojawienie się na kłosach (w trakcie kwitnienia) słodkiej cieczy zwanej rosą miodową. W okresie dojrzewania roślin w porażonych kłoskach rozwijają się, zamiast ziarniaków, sklerocja. Podczas omłotu część sklerocjów wypada z kłosów, jednak większość pozostaje z ziarnem. Twory te zawierają alkaloidy mogące powodować u zwierząt i ludzi zwężenie naczyń krwionośnych. Ważne dla zapobiegania tej chorobie jest wykonywanie podorywek oraz wysiewanie ziarna wolnego od sklerocjów patogena – doradzili.

Oceń artykuł: 107 147

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Budowa hal
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

Kolejna wędrówka wzdłuż rzeki Noteć. Trasa nie będzie trudna

Zapraszam na wędrówkę z cyklu# "Po bezdrożach".

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)