Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

15 maja 2019

Laureaci konkursu. „Oni tworzyli naszą historię”

fot. Urząd Marszałkowski

fot. Urząd Marszałkowski

Znamy wyniki tegorocznego wojewódzkiego konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej# „Oni tworzyli naszą historię”. Kapituła wyłoniła laureatów i wyróżnionych spośród autorów 47 nadesłanych prac. Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 5 czerwca w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu.

Ideą konkursu jest upamiętnienie profesor Elżbiety Zawackiej, kurierki Armii Krajowej i jedynej kobiety wśród cichociemnych oraz zarażenie młodych ludzi jej pasją: dokumentowaniem historii. Przedsięwzięcie ma zachęcić uczniów do rozwijania wiedzy historycznej o naszym regionie oraz dokumentowania lokalnych dziejów na podstawie wspomnień świadków, a także zdjęć i pamiątek z domowego archiwum. Nauczycieli zaś skłonić do krzewienia wiedzy o historii regionu.

Do konkursu można nadsyłać prace w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej o tematyce „O ludziach”, „O wydarzeniach” lub „Album rodzinny”, w dwóch kategoriach: dla uczniów klas VII i VII szkół podstawowych i klas gimnazjalnych oraz dla uczniów liceów, techników i szkół branżowych. W pierwszej kategorii nadesłano 23 prace, zaś w drugiej 24.

Kapituła konkursu pod przewodnictwem prof. Wojciecha Polaka przyznała następujące nagrody:

W kategorii uczniowie klas VII, VIII oraz klas gimnazjalnych:
I miejsce – Urszula Skoczylas, Szkoła Podstawowa im. G. Zielińskiego w Skępem (powiat lipnowski)
II miejsce – Aleksandra Kornacka, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Edmunda Wojnowskiego w Wąbrzeźnie
III miejsce – Monika Lisiecka, Szkoła Podstawowa im. Jana Czochralskiego w Kcyni (powiat nakielski)

W kategorii uczniowie liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych:
I miejsce – Agnieszka Kamińska, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie
II miejsce – Aleksandra Robaczewska, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie
III miejsce – Natalia Wrońska, Zespół Szkół Nr 1 im. Karola Wojtyły – Jana Pawła II. III Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy

Lista wszystkich laureatów i wyróżnionych w załączeniu

Zachęcamy do udziału w konkursie na stypendium scenariuszowe do pełnometrażowego filmu fabularnego na postawie biografii generał Elżbiety Zawackiej. Konkurs organizuje fundacja jej imienia. Patronem został marszałek Piotr Całbecki, który ufundował nagrodę dla zwycięzcy – roczną umowę stypendialną o wartości 60 tysięcy złotych.

materiał: Departament Kultury i Edukacji oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

Oceń artykuł: 12 18

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)