Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

19 czerwca 2018

Łączy nas Noteć. Trzy dni pełne atrakcji

foto: KM

foto: KM

W miniony weekend Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Nasza Krajna i Pałuki” realizowała # 3 dniowe wydarzenie pod tytułem „Łączy nas Noteć – organizacja wydarzenia promującego lokalne zasoby Doliny Noteci.

Wsparcie finansowe na realizację wydarzenia zostało udzielne przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” w postaci projektu grantowego finansowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wydarzenie te miały zachęcić mieszkańców powiatu nakielskiego do różnych form aktywności ruchowej z wykorzystaniem przysłowiowego "kijka" w postaci: kijka Nordic Walking, wiosła czy wędki przy jednoczesnym wykorzystaniu bogatych zasobów naturalnych Doliny Noteci. W ramach projektu grantowego zachęcano do korzystania z walorów przyrodniczych Doliny Noteci, która posiada doskonałe miejsca do uprawiania aktywnego wypoczynku oraz upowszechniania aktywnych form rekreacji różnych grup wiekowych mieszkańców naszego obszaru.

W pierwszym dniu (15.06.2018) odbyły się I Nadnoteckie potyczki Nordic Walking, które rozpoczęły się w Gorzeniu. Po zbiórce uczestnicy potyczki wysłuchali prelekcji na temat Rodziny Potulickich, którą przeprowadził gościnnie dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią Pan Tomasz Pasieka. O walorach przyrodniczych Doliny Noteci oraz zagrożeniach i wydarzeniach związanych z ubiegłoroczną sierpniową nawałnicą opowiedział zebranym leśniczy Pan Jarosław Osiński. Po wysłuchanych prelekcjach Pan Łukasz Piotrowski z Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” poprowadził rozgrzewkę, tak przygotowani uczestnicy o godz. 17:00 ruszyli na trasę. Trasa przebiegała z Gorzenia – Leśniczówka do Jeziora Głęboczek i z powrotem do miejsca startu. Podczas potyczki czynne było punkt promocyjno – informacyjny, który cieszył się dużym zainteresowaniem odwiedzających jak i uczestników. W punkcie wszystkie zainteresowane osoby mogły zasięgnąć informacji o atrakcjach tego obszaru (foldery, gadżety, ulotki, prezentacja ornitologiczna charakterystycznych dla obszarów chronionych obszaru LSR gatunków ptaków,  itp.) czy wziąć udział w konkursach i zabawach o tematyce przyrodniczej.

Drugiego dnia w sobotę 16 czerwca 2018 roku odbył się spływ kajakowy. Zbiórka uczestników odbyła się na Przystani Powiat Nakielski. Po dokonaniu formalności jaką było sprawdzenie listy obecności uczestnicy udali się busem do Chobielina. Nad bezpieczeństwem spływu czuwał Pan Tadeusz Kunikowski z Towarzystwa Kajakowego „Noteć”. Po dotarciu na miejsce spływu – Chobielin Młyn uczestnikom został udzielony instruktarz. Grupa zwodowała kajaki i ruszyła w drogę. Spływ został zorganizowany po trasie o bogatych walorach przyrodniczych i był okazją do bezpośredniego podglądania walorów Doliny Noteci.  Po 7 km trasy zadowoleni uczestnicy dopłynęli do przystani. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy gadżet.

Dzień III – Nadnoteckie zawody wędkarskie o statuetkę złotego karpia

Trzeciego dnia w niedzielę 17 czerwca 2018 roku na łowisku "Złów i wypuść" w Ślesinie odbyły się zawody wędkarskie o statuetkę złotego karpia. Zbiórka uczestników odbyła się o godzinie 7:00. Po podpisaniu listy obecności Pan Roman Siewaszewicz przedstawił uczestnikom regulamin zawodów, po którym odbyło się losowanie numerów stanowisk. Zawodnicy z ekwipunkiem udali się na swoje wylosowane miejsca i rozpoczęli zanęcanie. Podczas oczekiwania uczestnicy zawodów oraz goście z dużym zainteresowaniem odwiedzali zorganizowany w miejscu zapisów punkt promocyjno-informacyjny Doliny Noteci, na którym wszystkie zainteresowane osoby mogły zasięgnąć informacji o atrakcjach tego obszaru (foldery, gadżety, ulotki, prezentacja ornitologiczna charakterystycznych dla obszarów chronionych obszaru LSR gatunków ptaków, itp.) czy wzięły udział w konkursach i zabawach o tematyce przyrodniczej. Od godz. 8:00 piętnaścioro wędkarzy rozpoczęło rywalizację. O godzinie 11:00 padł sygnał zakończenia zawodów. Po zważeniu ryb odbyło się uroczyste rozdanie nagród. Zawody wygrał Pan Jan Skubiszewski z wynikiem 3,730 kg. Drugie miejsce zajął Pan Krzysztof Kęsik - 2,560 kg, a trzecie miejsce przypadło Leszkowi Grzegorek - 0,995 kg. Dodatkowa nagroda za największą złowioną rybę została ufundowana przez Pana Krzysztofa Kęsika. Zdobył ją również Pan Jan Skubiszewski, który złowił karpia o wadzę 2190g. Po zawodach uczestników zaproszono na poczęstunek w postaci produktu lokalnego - smażonego karpia ślesińskiego i zupy rybnej.

materiał: LGR

Oceń artykuł: 7 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Budowa hal
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)