Dziś mamy 5 grudnia 2020, sobota, imieniny obchodzą:

21 października 2020

Kumulacja naruszeń. Pojazd za ciężki i z usterkami, a kierowca bez uprawnień

fot. WITD Bydgoszcz

fot. WITD Bydgoszcz

Pojazd za ciężki o ponad 10 ton i w złym stanie technicznym, a kierowca bez uprawnień #do kierowania – to najważniejsze nieprawidłowości stwierdzone przez kujawsko-pomorskich inspektorów ITD podczas kontroli ciężarówki w okolicach Bydgoszczy.

W dniu 19 października br. na jednej z dróg lokalnych koło Bydgoszczy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli 4-osiową wywrotkę, którą lokalny przedsiębiorca przewoził ładunek sypki. Po skierowaniu punkt kontrolny wyposażony w stanowisko do ważenia okazało się, że pojazd jest o ponad 10 ton za ciężki: zamiast przepisowych 34 ton waży 44,25 ton. Z nacisk jego podwójnej osi napędowej przekraczał 19-tonową normą o 5,7 ton. Stan techniczny pojazdu również pozostawiał wiele do życzenia. Inspektorzy stwierdzili m.in. nadmierne luzy elementów układu kierowniczego, nadmierne zużycie jednej z opon. Ale to był dopiero początek nieprawidłowości. Podczas kontroli tachografu analogowego okazało się, że nie znajduje się w nim wykresówka – co oznacza, że kierowca nie rejestrował swoich okresów aktywności. Wątpliwości inspektorów wzbudziło także ukraińskie prawo jazdy kierowcy będącego obywatelem Polski. Weryfikacja uprawnień w systemie CEPiK wykazała, że wobec kierującego kilka lat wcześniej wydano decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania z powodu prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Jednocześnie kierujący nie okazał dokumentów potwierdzających uzyskanie kwalifikacji wstępnej lub ukończenia szkolenia okresowego oraz nie udokumentował posiadania braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy zawodowego. Nie okazał on też żadnego dokumentu potwierdzającego posiadanie przez jego pracodawcę uprawnień przewozowych wymaganych przepisami ustawy o transporcie drogowym.

W związku z kierowaniem pojazdem pomimo decyzji o cofnięciu uprawnień dalsze czynności w tym zakresie przeprowadzili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią. Z tytułu stwierdzonej nienormatywności pojazdu, naruszenia zasad użytkowania tachografu oraz braku badań lekarskich i psychologicznych oraz dokumentów wymaganych w związku z wykonywanym przewozem drogowym wobec przedsiębiorcy zostały wszczęte postępowania administracyjne. W związku z odmową przyjęcia mandatów przez kierowcę zostanie złożony wniosek o ukaranie do właściwego Sądu.

Inspektorzy ITD zezwolili na zjazd pojazdu do najbliższego warsztatu celem usunięcia usterek – po rozładowaniu nadwyżki przewożonego towaru i przez kierowcę z ważnymi uprawnieniami.

Materiał: WITD Bydgoszcz

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 7 (7)

    Tadziu, w dniu 21-10-2020 10:25:15 napisał:

    Kontrolować te tiry co z burakami jeżdżą na magnesie ile się da i pod wpływem narkotychow . Itd powinno stanąć na obwodnicy nakla kolo Orlenu

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Fotopoduszka w kształcie serca
30,00PLN
Meble pokojowe
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Remonty mieszkań
Botox zmarszczki lwie
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)