Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

27 lipca 2021

Ku czci św. Anny. Mieszkańcy wzięli udział we mszy i nabożeństwie

fot. UM w Łobżenicy

fot. UM w Łobżenicy

Według podań św. Anna urodziła się w Judei, jej# rodzinny dom znajdował się w Betlejem.

Jej rodzice byli potomkami króla Dawida. Anna otrzymała staranne wychowanie, pogłębione jej służbą w Świątyni Jerozolimskiej. Wyszła za mąż za Joachima. Anna i Joachim postrzegali swoje małżeństwo jako święty związek zjednoczony przez Boga. Anna była wzorem i przykładem życia dla wszystkich małżonków. W ciągu dwudziestu lat małżeństwa nie doczekali się dzieci. W kulturze żydowskiej brak dziecka uważany był za wstyd i karę od Boga. Pewnego dnia Anna poszła do ogrodu, aby opłakiwać swoje życie. Kiedy spojrzała w niebo i zobaczyła gniazdo wróbli na drzewie laurowym, wypowiedziała modlitwę do Boga. Wtedy pojawił się Anioł, który zapowiedział narodziny dziecka. Para była zachwycona tą radosną wiadomością. W 45. roku życia Anny, 8 września, urodziła się dziewczynka, Maria. Po kilku latach Anna wraz z Joachimem zaprowadzili córkę do świątyni w Jerozolimie, gdzie Anna poświęciła ją na służbę Bożą. Służąc w świątyni, Maryja wzrastała w łasce i miłości Boga. Maria dorastała w świątyni i pozostała tam do dwunastu lat, przewyższając wszystkie inne dziewczęta swoją pobożnością, znajomością prawa Bożego, pokorą, czystością i wszelkimi cnotami. W wieku czternastu lat wyszła za mąż za Józefa. Według niektórych legendarnych przekazów Joachim wkrótce potem zmarł. Anna mieszkała z Maryją i Józefem w Nazarecie i dożyła 80 lat. Gdy nadeszła godzina jej śmierci, pożegnała się z bliskimi i poleciła swego ducha Bogu. Jej ciało zostało pochowane blisko ciała św. Joachima w Dolinie Jozafata.

Kult świętej Anny jest związany z naszą Gminą, szczególnie z miastem, od setek lat – w materiale źródłowym już z XVII wieku można znaleźć wzmianki o niewielkim kościele pod jej wezwaniem, który stał na wzgórzu o tej samej nazwie (na terenie za obecnym domem św. Józefa w Łobżenicy). Ten szachulcowy kościół, ze względu na groźbę katastrofy budowlanej, został rozebrany w drugiej połowie XIX wieku. Na jego miejscu stanęła figura św. Anny, która niestety została zniszczona w czasie okupacji niemieckiej. Wyposażenie rozebranego kościoła zostało przeniesione do fary (kościoła św. Trójcy), włącznie z obrazem przedstawiającym świętą Annę nauczającą Marię, którego autorstwo przypisywane jest łobżenickiemu proboszczowi, księdzu Kazimierzowi Auszpergerowi, i który datowany jest na drugą połowę XVII wieku. Mocą dekretu Stolicy Apostolskiej 4 marca 2015 roku święta Anna została ogłoszona patronką Łobżenicy. Jej kult co roku celebrowany jest w Łobżenicy 26 lipca.

Wczoraj o godzinie 18.00 w kościele p.w. św. Trójcy w Łobżenicy odbyła się uroczysta Msza Święta oraz nabożeństwo do św. Anny. Następnie głos zabrał Burmistrz Łobżenicy – Piotr Łosoś, który w swoim przemówieniu odniósł się do historii i kultu Świętej Anny w naszej Gminie oraz podkreślił jej rolę jako patronki Łobżenicy.

Uroczystego charakteru wydarzenia dopełnił prowadzony przez dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Łobżenicy Panią Iwonę Matejczyk Obremską koncert skrzypcowo-organowy w wykonaniu Janusza Jędrzejczyka, Marii Ziarnik oraz Marcina Pawłowskiego. Na zakończenie wszystkich przybyłych gości zaproszono na zewnątrz, w celu obejrzenia wystawy o św. Annie i jej cudach, a także poczęstowania się słodką niespodzianką – babeczką św. Anny ufundowaną przez Gminną Spółdzielnię SCH ROLNIK w Łobżenicy.

Materiał: UM w Łobżenicy 

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (3)

    Ewa, w dniu 27-07-2021 13:32:33 napisał:

    Bajki z mchu i paproci ,legendy nie mające odniesienia w historii . Na tym oparta jest wiara katolicka, na mitach i legendach

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Ksiondz , w dniu 27-07-2021 14:35:46 napisał:

    co dobrego może wyjśc z Italii ? mafie zalały cały świat

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie rezerwistów. Duże zaangażowanie podczas zajęć

W dniach 15-19.04.br. instruktorzy z Brygadowego Zespołu# Szkoleniowego 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili na Jachcicach rezerwę pasywną.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)