Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

26 sierpnia 2015

Kredyty klęskowe pomogą walczyć z suszą

fot. ARMIR

fot. ARMIR

Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku suszy mogą zaciągać tzw. "obrotowe" kredyty klęskowe.

Producenci rolni mogą ubiegać się w bankach współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o preferencyjne kredyty, w których spłacie pomaga ARiMR. Są to tzw. obrotowe kredyty "klęskowe" przeznaczone na zakup środków niezbędnych do produkcji rolnej takich jak np. pasze, nawozy, środki ochrony roślin, materiał siewny. Kwota kredytu które może otrzymać gospodarstwo rolne wynosi maksymalnie 5 mln zł. Wkład własny kredytobiorcy nie jest wymagany, natomiast ważne jest, że musi on udokumentować co najmniej 50% poniesionych z kredytu wydatków. Okres kredytowania pozostaje do uzgodnienia z bankiem, z tym, że Agencja może stosować dopłaty nie dłużej niż przez 4 lata liczone od daty wystąpienia szkód. Pomoc ARiMR w spłacie takich kredytów polega na tym, że rolnik płaci bankowi tylko część należnego oprocentowania, resztę pokrywa za niego Agencja. Wysokość oprocentowania, które rolnik musi zapłacić zależy od od dwóch czynników. Po pierwsze od tego czy posiada on stosowne ubezpieczenie, a po drugie od banku, w którym rolnik będzie chciał zaciągnąć taki kredyt. Biorąc pod uwagę te dwa elementy, oprocentowanie kredytu płacone przez rolnika wynosi obecnie:

  • 1,74% - 2,09%, jeżeli w dniu wystąpienia szkód co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk, lub co najmniej 50% liczby zwierząt gospodarskich w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej było ubezpieczonych od wystąpienia co najmniej jednej z klęsk żywiołowych;
  • 2,61% - 3,1350% w przypadku gdy rolnik nie posiadał takiego ubezpieczenia.

Wykaz banków współpracujących z ARiMR - otwórzJeżeli starty wynoszą 30% lub mniej średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym, to dopłaty Agencji będą stosowane jako pomoc de minimis w rolnictwie.

O kredyty można ubiegać się w bankach współpracujących z Agencją składając wniosek o kredyt wraz z protokołem oszacowania szkód sporządzonym przez komisję powołaną przez wojewodę oraz innymi dokumentami.

Tegoroczna susza może przyczynić się również do powstania trudności ze spłatą zaciągniętych w poprzednich latach preferencyjnych kredytów inwestycyjnych. Dlatego warto przypomnieć, że istnieją przydatne w takich sytuacjach rozwiązania takie jak:

  • prolongata spłaty rat kapitału i odsetek, o ile określony w umowie kredytu termin ich spłaty jeszcze nie minął,
  • wydłużenie okresu kredytowania poza przewidziany w umowie kredytu, o ile określony w umowie kredytu okres kredytowania jeszcze nie minął i nie zostanie przekroczony maksymalny okres kredytowania właściwy dla danej linii kredytowej,
  • wydłużenie okresu kredytowania o dodatkowe trzy lata poza okres maksymalny (w zależności od linii kredytowej - do 11 lub do 18 lat), przy czym kwota dopłat może zostać zwiększona, o ile nie spowoduje to przekroczenia właściwej w danym przypadku łącznej wysokości pomocy.

Osoby zainteresowane taką prolongatą lub wydłużeniem spłaty kredytu powinny wystąpić z wnioskiem w tej sprawie bezpośrednio do banku, w którym zaciągnęły kredyt.

materiał: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

 

Oceń artykuł: 27 24

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    xxx, w dniu 26-08-2015 20:30:39 napisał:

    po co mi kredyt a rzad sie zastanawia z czego spłacic kredyt jak nie ma z czego

    odpowiedz

    • 0 (0)

    ekonomistka, w dniu 26-08-2015 21:28:24 napisał:

    Co da kredyt jak nie bedzie produkcji..........zadłużą sie rolnicy w bankach spółdzielczych..............wytrzymaja to rolnicy i BANKI............?????????? i a piać od nowa..odłużenia , umorzenia....jak w latach dziewięcdziesiatych.....a budżet państwa to przecież polaków podatki.. i w kółko macieju.........

    odpowiedz

    • -1 (3)

    zatroskana, w dniu 26-08-2015 21:32:00 napisał:

    Bezrobotny .też by chciał kredyt przekształcony na 3 % ....... i emerytowi też by się przydał kredyt na 3%........bidule też mają mało....

    odpowiedz

    • 0 (6)

    bogdan, w dniu 27-08-2015 06:56:08 napisał:

    Kredytami nie walczy się z suszą tylko tylko budową prawdziwych systemów melioracyjnych polegających na nawadnianiu i odwadnianiu czyli szeroko pojętą regulacją stosunków wodno-powietrznych w glebie! Niech rolnicy jadą do Czech i przy okazji kosztowania dobrego czeskiego piwa przyjrzą się co robią czescy rolnicy! Nasi się modlą o deszcz i strajkują za odszkodowaniami ,a oni po prostu otwierają zawory i nawadniają pola!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)