Dziś mamy 25 stycznia 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

28 listopada 2021

Kolejna kosztowna inwestycja. Oczyszczalnia ścieków doczeka się rozbudowy

Na początku listopada w biurze poselskim posła# na Sejm RP Ewa Kozanecka przekazała promesę inwestycyjną w kwocie 9 mln 500 tys. zł, która trafiła do mroteckiego samorządu gminnego. Kwota ta będzie przeznaczona na I etap rozbudowy oczyszczalni ścieków.

Dofinansowanie, które z rąk posłanki Ewy Kozaneckiej w imieniu mroteckiego samorządu odebrali zastępca burmistrza Mroczy Waldemar Chudzik, przewodniczący mroteckiej Rady Miejskiej Jarosław Odrobiński, sołtys Rościmina Henryk Kimber oraz mieszkanka Mroczy Lidia Skiba, zostało przyznane na złożony przez gminę wniosek w ramach Rządowego Funduszu „Polski Ład”. Jest to Program Inwestycji Strategicznych, który ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego. – Dziękujemy pani poseł Ewie Kozaneckiej za wsparcie, udzieloną pomoc w pozyskaniu powyższych pieniędzy niezbędnych do realizacji tej inwestycji, a przede wszystkim za obecność pośród ludzi oraz osobisty kontakt z mieszkańcami naszej gminy. Jest to bardzo ważna cecha w działaniu pani poseł. Tylko w ten sposób można poznać dogłębnie problemy mieszkańców – stwierdził Jarosław Odrobiński.

Przypominamy, że gmina Mrocza w sierpniu br. złożyła dwa wnioski o dofinansowanie z Rządowego Funduszu „Polski Ład”. Pierwszy z nich dotyczył zadania „Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Mroczy – etap I”, natomiast drugi wniosek obejmował zadanie „Przebudowa ciągu komunikacyjnego Wyrza--Kaźmierzewo w Gminie Mrocza”. Dofinansowanie w wysokości 9 mln 500 tys. zł otrzymała jednak wyłącznie inwestycja polegająca na rozbudowie oczyszczalni ścieków. Przewidywany, procentowy udział własny gminy w realizacji zadania wynosi 5%, czyli 500 tys. zł

Co do samej rozbudowy oczyszczalni ścieków, to aktualnie nie jest znany dokładny zakres prac, który zostanie wykonany w pierwszym etapie. – Ostatnia przebudowa oczyszczalni ścieków nastąpiła w 2004 roku, tak więc jak widać, minęło już bardzo dużo czasu. Inwestycja, której zamierzamy się podjąć, będzie polegała na gruntownej przebudowie istniejącej oczyszczani. W ramach tego zadania ma być wykonany reaktor oraz główna przepompownia PS–1. Ponadto oczyszczalnia będzie wyposażona w fotowoltaikę – poinformował kierownik referatu inwestycji i gospodarki przestrzennej w mroteckim ratuszu Krzysztof Wiese. – Żeby jednak rozpocząć proces inwestycyjny, musimy wykonać program funkcjonalno-użytkowy, który kosztować będzie jakieś 100 tys. zł. Mamy łącznie 6 miesięcy, by przeprowadzić postępowanie przetargowe i wyłonić wykonawcę. Niestety, obecnie nie wiemy dokładnie, ile będzie nas kosztowała cała inwestycja. Przewidujemy, że pierwszy i drugi etap inwestycji da łączną sumę ok. 20 mln zł – dodał kierownik.

Reasumując, rozbudowa oczyszczalni ma na celu podniesienie jakości oczyszczonych ścieków wprowadzanych do rzeki Rokitki, a także wpłynąć na zmianę komfortu użytkowania obiektu, który od ponad 15 lat nie był poddawany pracom modernizacji. Kompleksowa rozbudowa obiektu wpłynie na funkcjonalność oczyszczalni oraz zapewni efektywność oczyszczania i parametry jakościowe ścieków oczyszczonych zgodne z wymaganiami przepisów prawa, przy jednoczesnym zminimalizowaniu negatywnego oddziaływania obiektu na środowisko. Rozpoczęcie inwestycji nastąpi w ciągu najbliższych miesięcy i zostanie poprzedzone opracowaniem programu funkcjonalno-użytkowego.

Źródło:  

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (15) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (1)

  Ghy, w dniu 28-11-2021 10:07:43 napisał:

  Asfalt i droga została zrobiona do Kaźmierzewa z Wyrzy więc zastanawiam się co oni jeszcze chcieli tam zrobić .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 11 (15)

  Szambonurek, w dniu 28-11-2021 10:10:41 napisał:

  aż tyle jest pisowskiego goowna że trzeba rozbudować oczyszczalnie ???

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (10)

  Zażenowana, w dniu 28-11-2021 15:31:04 napisał:

  Tak głosować przeciw odwołaniu pana Leszka cała rada pójdzie na zielona na trawke

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Roma, w dniu 29-11-2021 17:22:26 napisał:

  Pan Krzysztof fajny gość i dobry pracownik, zna się na tym do robi.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Świąteczne fotopoduszki
40PLN
Budowa magazynów
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

60% Polaków deklaruje chęć zamieszkania w domu z ogródkiem

Mieszkanie w hierarchii potrzeb człowieka zajmuje# czołową pozycję. Choć nie każdy ma tę świadomość, wpływa bezpośrednio na jakość życia. Tymczasem z danych Eurostatu za 2019 rok wynika, że w Polsce na jedną osobę statystycznie przypada 1,1 pokój. Ten wynik plasuje nas na ostatnim miejscu, ex aequo z Rumunią i Chorwacją. O czym w praktyce świadczą te liczby? Prawie 38% Polaków żyje w przepełnionych mieszkaniach. Sytuacja mieszkaniowa polskiego społeczeństwa jest problemem, z którym od lat borykają się kolejne rządy. Mimo że mieszkań przybywa, nadal popyt przewyższa podaż.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)