Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

30 kwietnia 2015

Kolejna konferencja na temat zagrożeń współczesnego świata

Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Nakle nad Notecią po raz czwarty organizowała konferencję powiatową pod honorowym patronatem starosty nakielskiego # pt. „Zagrożenia we współczesnym świecie, a wsparcie specjalistyczne dla uczniów szkoły i rodziny”.

Konferencja była przeprowadzona w ramach Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

W tym roku omawiano tematy związane z zaburzeniami zdrowia psychicznego – wzięto pod uwagę zgłaszane w ankietach zapotrzebowanie ze szkół, a także obserwowane nasilanie się problemów sfery emocjonalnej, społecznej, poczucia wyobcowania, braku akceptacji, trudności w relacjach u dzieci i młodzieży.

Przekrój wykładów był różnorodny, starano się przedstawić temat zarówno od strony teoretycznej, profilaktycznej, terapeutycznej, jak i pokazać przykłady dobrych praktyk. Mówiono o młodych ludziach, o ich problemach, potrzebach, o relacjach w zespołach klasowych, o tym jak dorośli mogą im pomóc poprzez wprowadzanie w świat wartości i kształtowanie tolerancji.

O zaburzeniach odżywiania opowiedziała psychiatra dr n. med. Małgorzata Dąbkowska, o sytuacji uczniów z zaburzeniami psychotycznymi – psycholog kliniczny Roma Bajzert. Tadeusz Karnicki Prezes Fundacji Cane pro Humano przedstawił swoje doświadczenia z prowadzenia dogoterapii oraz z pracy z młodzieżą – wolontariuszami. Terapeuta zajęciowy Natalia Ziółkowska opowiedziała o działalności Klubu Pacjenta „Przystań Nadziei” w Mroczy, zrzeszającego osoby dotknięte schizofrenią. Dobre praktyki w pracy w szkole z uczniami z poważnymi zaburzeniami sfery emocjonalnej i społecznej przedstawiła Marietta Błaszkiewicz z Niepublicznego Zespołu Szkół w Anielinach. Propozycje pracy z grupami klasowymi w celu rozwijania tolerancji, szacunku do innych, a także akceptacji siebie i innych przybliżyły uczestnikom konferencji psycholodzy Poradni – Magdalena Byczyńska i Ewa Burzyńska.

Inspirującym doświadczeniem były wiersze napisane przez 15-letniego ucznia gimnazjum w czasie przeżywanego przez niego kryzysu. Często w szkole i w domu widzimy przede wszystkim to co zewnętrzne – problemy, które stwarza zachowanie ucznia, jego absencję, dziwne reakcje. Zachęcano do spojrzenia na problem oczami młodego człowieka, który musi się zmierzyć z własnymi emocjami, lękami, naciskiem zewnętrznym, kryzysem tożsamości i poczucia wartości, ale też z reakcjami otoczenia, poczuciem odmienności i braku akceptacji, a nawet odrzucenia. Wiersze usłyszeliśmy w interpretacji Romki Janke z NOK.

Konferencja odbyła się 29 kwietnia 2015 r., jak co roku w gościnnych progach Ośrodka Szkolenia Zawodowego, Marka Starczewskiego „Kursal”.

W konferencji wzięli udział : Starosta – Tomasz Miłowski, Wicestarosta – Andrzej Kinderman, dyrektorzy, kierownicy i pracownicy współpracujących z Poradnią instytucji pomocowych, a także pedagodzy, psycholodzy szkolni oraz nauczyciele. Przybyło prawie siedemdziesiąt osób.
Organizatorzy serdecznie dziękują za zaangażowanie i pomoc w organizacji Konferencji - prelegentom, nauczycielom oraz uczniom z Koła Teatralnego „Perła” z Zespołu Szkół Specjalnych w Kcyni za przedstawiony montaż słowno – muzyczny – „Czy dobrze być dzieckiem” , Markowi Starczewskiemu oraz pracownikom Ośrodka Kształcenia Zawodowego Kursal, Marii Klóska oraz Justynie Frelichowskiej z Biblioteki Pedagogicznej w Nakle, które przygotowały wystawę książek oraz bibliografię pozycji związanej z tematem konferencji, a także pracownikom Poradni.

Gościem specjalnym była Barbara Nawrocka – Rzecznik Prasowy Oddziału NFZ w Bydgoszczy, dzięki której dodatkową atrakcją w trakcie trwania Konferencji była możliwość zarejestrowania się dla chętnych i posiadających przy sobie dowód osobisty do ZIP-u – Zintegrowanego Informatora Pacjenta - z czego skorzystało ponad sto osób.
Organizatorzy dziękują Starostwu Powiatowemu za przekazane upominki dla prelegentów i osób, które wsparły w organizacji konferencji. Były to piękne albumy, przewodniki i materiały reklamowe promujące nasz powiat.
Materiały pokonferencyjne zostaną przesłane do szkół i pedagogów pocztą elektroniczną w najbliższym czasie. Zamieszczone w nich będą również bibliografie przygotowane przez panie z Biblioteki Pedagogicznej w Nakle .

materiał: Ewa Burzyńska dyrektor PPPP w Nakle n. Not.

 

Oceń artykuł: 36 29

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Budowa magazynów
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)