Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

30 stycznia 2015

Kajakami po rzekach powiatu

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

Tegoroczna inauguracja sezonu kajakowego w wykonaniu członków i sympatyków Koła Turystów Górskich im Klimka Bachledy przy Zakładzie Poprawczym #w Kcyni i Sekcji Kajakowej MLKS „Orzeł” w Kcyni z początku stycznia na Rokitce i Kcynince wprawiły nas w doskonały nastrój.

To naprawdę udany początek roku dla kajakarzy z Kcyni, Szubina, Nakła, Sadek i Mroczy. A udział nowych i młodych kajakarzy był dowodem, że w mieszkańcach powiatu nakielskiego biją gorące serca i drzemią w nich wielkie pokłady fantazji. Rozochoceni doskonałymi warunkami (wysokim stanem wody i stosunkowo korzystnymi temperaturami) postanowiliśmy zrobić w krótkim czasie ponownie spływy na Rokitce i Kcynince.

Najpierw 11 stycznia zmierzyliśmy się z najpiękniejszą rzeką powiatu nakielskiego czyli Orlą. Przepływając z Radzicza do Kraczek chcieliśmy doświadczyć jej nieobliczalności i zmienności szczególnie po huraganach wiejących na początku stycznia. Z wielkim zaciekawieniem konstatowaliśmy zmiany w biegu tej ostatniej płynącej w naturalnym korycie nieuregulowanej rzeki w naszym powiecie. Połamane wierzby i wywrócone z baldachimami płytko zalegających korzeni olszyny stwarzały fantastyczne tło dla szybko przepływającej między nimi rzeki. Woda wypełniała całe koryto, a niedawno przecież po jesiennej suszy przepływał tutaj jedynie wąski strumień. Zaproszeni do spływu koleżanki i koledzy świetnie się bawili i doskonale radzili sobie z wszystkimi nawet najtrudniejszymi przeszkodami na swojej drodze. Spływ zakończyliśmy efektownym spłynięciem nowego stopnia wodnego w Kraczkach.

17 stycznia nasza grupa wspólnie z wychowankami kcyńskiego zakładu poprawczego postanowiła zmierzyć się z przepysznymi przełomami Rokitki w rejonie Sadek i Samostrzela. O ich pięknie i urodzie oraz dzikim charakterze kilkakrotnie już pisałem we wcześniejszych artykułach. Tym razem zaprosiliśmy debiutantów kajakowych, gotowych skąpać się w zimnej wodzie, ubrudzić w błocie i poprzedzierać się przez nadbrzeżne leszczyny. Młodzież doskonale się spisała i cieszyła się bardzo z efektywnie spędzonego wolnego czasu. Wychowankowie kcyńskiej placówki opiekuńczo - resocjalizacyjnej bardzo chętnie uczestniczą w spływach, a także innych formach turystyki kwalifikowanej. Pomagają oni innym w czasie spływów, warsztatów i pokazów, wykazując się wielką odpowiedzialnością i zaradnością w często ekstremalnych warunkach. Wielokrotnie ich wyciągnięta, pomocna dłoń jest z wdzięcznością przyjmowana przez młodszych i starszych lecz mniej doświadczonych kajakarzy.

23 stycznia powtórzyliśmy spływ na Kcynince. Z jej ciekawym biegiem, doliną Skoczki ponownie zmierzyli się młodzi i debiutujący kajakarze. Najwięcej przyjemności, a zarazem emocji sprawiało im pokonywanie wysokich tam bobrzych zbudowanych przez te pracowite zwierzęta przed Smogulecką Leśniczówką. Podmokła i niedostępna zarośnięta gęstym sitowiem dolina stworzyła idealne warunki dla życia tych gryzoni. Cisza rozdzierana głośnym krakaniem kruków, nad rozlewiskami Kcyninki była ciszą zwiastująca niedługie nadejście wiosny z całym jej szczebiotem tokujących ptaków, miodnym zapachem pierwiosnków i kaczeńcy.

25 stycznia w ramach kształtowania dobrych praktyk wychowawczych zaprosiliśmy kolegów wychowawców i wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie pod Skokami na spływ Małą Wełną. Grupa 12 wychowanków pod opieką wychowawców odpowiednio przygotowana i przeszkolona przez kolegę Instruktora Kajakarstwa PZKaj Michała Matusiaka ze wsparciem instruktorów z naszego koła, spłynęła 10 kilometrową trasę. W czasie jej pokonywania osady w dwuosobowych kajakach wielokrotnie musiały się wykazać doskonałą współpracą w czasie pokonywania przeszkód i podczas przenosek. Mimo że gro osób po raz pierwszy siedziały w kajaku, bardzo szybko i sprawnie nauczyli się manewrowania wąską rzeką z licznymi meandrami, przykosami i przeszkodami. Młodzi kajakarze z uśmiechami na twarzach dopłynęli do mety i na pewno spróbują w przyszłości ponownie zanurzyć wiosła w wodzie.

Materiał: Jacek Maćkowski

Oceń artykuł: 93 184

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (15)

    jacek2, w dniu 30-01-2015 21:28:15 napisał:

    Prośba taka, nie pokazujcie więcej tej patologii, bo młodociani kryminaliści często mordercy - bo wiem, mają to czego nie mają dzieci z uczciwych rodzin, które nie kradną nie mordują. Ci mają dwudaniowe obiady, owoce bez skazy czy plamki, kajaki, obozy letnie, baseny itd. a wszystko z naszych podatków - patologia.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Budowa magazynów
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
0

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Dziś Wielki Czwartek

Wielki Czwartek rozpoczyna przeżywanie #Świętego Triduum Paschalnego.

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)