Dziś mamy 3 czerwca 2020, środa, imieniny obchodzą:

16 września 2019

Integracyjna wycieczka. Zwiedzili zamek krzyżacki

fot. pow.

fot. pow.

W dniu 11 września Koło Powiatowe Polskiego Związku Niewidomych w Nakle# zorganizowało wycieczkę integracyjną, dof. ze środków PFRON, do Golubia-Dobrzynia.

Razem z panią przewodnik, która przez cały czas opowiadała nam historię tego miasta i ziemi golubsko-dobrzyńskiej. Odwiedziliśmy Ośrodek Chopinowski w Szafarni, gdzie wysłuchaliśmy całej historii życia kompozytora Fryderyka Chopina a także koncertu najsłynniejszych jego utworów. Był czas na spacery i zwiedzanie przepięknych ogrodów. Następnie udaliśmy się do restauracji Kaprys na obiad i kawę, podczas którego zawitał do nas Prezes Koła Powiatowego PZN w Golubiu-Dobrzyniu.

Kolejnym punktem było zwiedzanie zamku krzyżackiego w Golubiu. Został on wybudowany przez Zakon Krzyżacki na przełomie XIII i XIV wieku. Twierdza, która pełniła funkcję klasztoru została postawiona blisko rzeki Drwęcy, rozdzielającej ziemie: chełmińską i dobrzyńską, a zatem także Państwo Zakonne i Polskę. W latach II wojny światowej na jego terenie odbywały się szkolenia Hitlerjugend. Natomiast w roku 1964 utworzono golubsko-dobrzyński Oddział PTTK, który opiekuje się zamkiem do dnia dzisiejszego. Na zamku odbywają się Wielkie Międzynarodowe Turnieje Rycerskie. Pierwszy odbył się w roku 1977r i zmagania rycerzy cieszą się do dnia dzisiejszego. Przez cały czas mieliśmy piękną słoneczną pogodę. Czas upłynął nam szybko i w dobrych humorach wracaliśmy do domu. Dziękujemy wszystkim za mile spędzony wspólnie czas.

materiał: Małgorzata Majewska / Koło Powiatowe w Nakle

Autor nie wyraża na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 22 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)