Dziś mamy 22 października 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

16 września 2019

Integracyjna wycieczka. Zwiedzili zamek krzyżacki

fot. pow.

fot. pow.

W dniu 11 września Koło Powiatowe Polskiego Związku Niewidomych w Nakle# zorganizowało wycieczkę integracyjną, dof. ze środków PFRON, do Golubia-Dobrzynia.

Razem z panią przewodnik, która przez cały czas opowiadała nam historię tego miasta i ziemi golubsko-dobrzyńskiej. Odwiedziliśmy Ośrodek Chopinowski w Szafarni, gdzie wysłuchaliśmy całej historii życia kompozytora Fryderyka Chopina a także koncertu najsłynniejszych jego utworów. Był czas na spacery i zwiedzanie przepięknych ogrodów. Następnie udaliśmy się do restauracji Kaprys na obiad i kawę, podczas którego zawitał do nas Prezes Koła Powiatowego PZN w Golubiu-Dobrzyniu.

Kolejnym punktem było zwiedzanie zamku krzyżackiego w Golubiu. Został on wybudowany przez Zakon Krzyżacki na przełomie XIII i XIV wieku. Twierdza, która pełniła funkcję klasztoru została postawiona blisko rzeki Drwęcy, rozdzielającej ziemie: chełmińską i dobrzyńską, a zatem także Państwo Zakonne i Polskę. W latach II wojny światowej na jego terenie odbywały się szkolenia Hitlerjugend. Natomiast w roku 1964 utworzono golubsko-dobrzyński Oddział PTTK, który opiekuje się zamkiem do dnia dzisiejszego. Na zamku odbywają się Wielkie Międzynarodowe Turnieje Rycerskie. Pierwszy odbył się w roku 1977r i zmagania rycerzy cieszą się do dnia dzisiejszego. Przez cały czas mieliśmy piękną słoneczną pogodę. Czas upłynął nam szybko i w dobrych humorach wracaliśmy do domu. Dziękujemy wszystkim za mile spędzony wspólnie czas.

materiał: Małgorzata Majewska / Koło Powiatowe w Nakle

Autor nie wyraża na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 22 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Biotyna. Dobrodziejstwo dla włosów

Biotyna, nazywana potocznie witaminą piękna, ma duży wpływ na wygląd naszych włosów, paznokci i skóry.# Regularnie dostarczana do organizmu, pełni niezwykle ważną funkcję zarówno w metabolizowaniu węglowodanów, jak i tłuszczów. Jej zadaniem jest wytwarzanie hemoglobiny, której rolą jest przenoszenie tlenu do wszystkich komórek ludzkiego ciała. Jak biotyna wpływa na stan naszych włosów i czy warto uzupełniać jej niedobór w organizmie?

(czytaj więcej)
0

Grzybobrania czas. Co powinniśmy wiedzieć?

Tylu grzybów w lasach nie było od lat i świadczy o tym fakt, że niemal każda osoba, która udała się do lasu z koszykiem, wraca z nim wypełnionym aż po brzegi grzybami.# Gorący oraz wilgotny wrzesień spowodował tym samym, że grzybiarze mają dosłownie pełne ręce roboty, jednakże oprócz pracy potrzebna jest też podstawowa wiedza związana z rozpoznawaniem grzybów jadalnych i trujących oraz świadomość, że nawet będąc w lesie można otrzymać... mandat.

(czytaj więcej)
0

Przejechał dla Zuzi granicami Polski. Warto działać

Ponad 3 tysiące kilometrów w 35 dni. Taki dystans granicami Polski przejechał na rowerze pan Andrzej Błonk w ramach zorganizowanej przez siebie akcji charytatywnej.# Zebrane w ten sposób pieniądze zasilą konto 5-letniej Zuzi, która potrzebuje ich na dalszą rehabilitację.

(czytaj więcej)