Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

31 maja 2017

Instalacja pompy ciepła – o co zapytać firmę przed montażem?

fot. pow.

fot. pow.

Gdy zdecydujemy się na instalację pompy ciepła, warto zapytać firmę realizującą zlecenie o kilka ważnych aspektów. Zakup tego urządzenia jest inwestycją, która ma posłużyć nam przez wiele lat.# Dlatego tak istotne jest uzyskanie niezbędnych informacji dotyczących użytkowania i formalności, by móc w pełni korzystać z komfortu cieplnego, jaki daje pompa ciepła.

Pompy ciepła uważane są za bardzo energooszczędne rozwiązanie grzewcze. Korzystają one bowiem z energii źródeł odnawialnych. Ich mechanizm działania opiera się na pozyskiwaniu ciepła z powietrza, gruntu lub wody – dzięki temu, że są to źródła bezpłatne, koszty ogrzewania mogą zostać zminimalizowane nawet do 70%. Istotną zaletą jest fakt, że pompy ciepła są właściwie bezobsługowe – po zamontowaniu nie wymagają ingerencji użytkowników. Jednak sprawność całego systemu dyktowana jest prawidłowo dobranym urządzeniem oraz jego odpowiednią instalacją. Pierwszym etapem powinno być więc zdobycie podstawowych informacji na temat działania pomp ciepła wybranej firmy, a drugim zadanie szczegółowych pytań wykonawcy, który rozwieje ewentualne wątpliwości.

1. Co znajdzie się w umowie pomiędzy inwestorem i wykonawcą?

Umowa daje nam pewność, że firma zajmująca się instalacją pompy jest legalnym dystrybutorem. Co więcej, dostajemy w takim przypadku gwarancję kompleksowego wykonania usługi. W umowie powinien być zawarty czas wykonania instalacji oraz prawo do ewentualnych roszczeń, jeżeli firma nie wywiąże się z ustaleń. Taki dokument określa zatem:

  • termin wykonania usługi,
  • wyszczególniony harmonogram prac,
  • sumę wynagrodzenia,
  • warunki gwarancyjne.

Obowiązkiem inwestora jest umożliwienie swobodnego dostępu do lokalu na czas wykonania instalacji oraz dostarczenie wymaganych dokumentów.

2. Jakie dokumenty zostaną dostarczone do inwestora?

Przy podpisywaniu umowy musi zwrócić uwagę, czy firma przekaże nam pełną dokumentację zdawczo-odbiorczą. W jej skład wchodzą: instrukcja obsługi, dokument gwarancyjny, raport z uruchomienia urządzenia oraz potwierdzenie instalacji systemu. Dokumenty te pozwalają na formalne zakończenie prac, które potwierdza wykonawca i inwestor. Jest to zatem zabezpieczenie dla obu stron.

3. Czy firma zapewnia projekt wykonawczy instalacji?

Zanim dojdzie do instalacji urządzenia, należy wykonać projekt wykonawczy. Powinien składać się on z analizy termicznej, który uwzględnia m. in. efektywność energetyczną budynku (czyli np. dane na temat strat ciepła). Dopiero na tej podstawie możliwe jest prawidłowe dobranie pompy ciepła, która będzie dostosowana do panujących warunków. Projekt wykonawczy jest bardzo ważnym dokumentem z jeszcze jednego powodu: ułatwia on bowiem rozpatrzenie pomiędzy inwestorem i wykonawcą ewentualnych kwestii spornych.

4. Kim jest wykonawca instalacji?

Na ten aspekt powinniśmy zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem pompy ciepła, zważając szczególnie na doświadczenie firmy, które wskazuje na profesjonalizm wykonania. Istotne jest także sprawdzenie, czy przedsiębiorstwo jest producentem tego typu urządzeń lub posiada powiązania z producentem. Jeżeli tak jest, firma dysponuje certyfikatem, co można łatwo zweryfikować korzystając z zasobów Internetu. Dlaczego jest to tak ważne? Gdy wykonawca jest jednocześnie producentem (lub jest z nim powiązany), zyskujemy gwarancję, że fachowcy doskonale znają urządzenia oferowane przez firmę oraz odbyli kompleksowe szkolenia.

Pompa ciepła, podobnie jak każde inne rozwiązanie grzewcze, złożona jest z szeregu elementów. Najlepiej, by wszystkie części instalacji pochodziły od jednej firmy instalacyjnej. Jeżeli różne części instalacji sygnują odmienni producenci, istnieje ryzyko utrudnionego kontaktu w razie awarii, a co gorsza, unikanie odpowiedzialności przez poszczególnych wykonawców.

5. Ile trwa gwarancja i kto serwisuje instalację?

Dokument gwarancyjny umożliwia klientom bezpłatną naprawę niektórych usterek. Przed podpisaniem umowy powinniśmy dokładnie zapoznać się z kartą. Warto zapytać wykonawców, kto będzie dokonywał serwisu instalacji. Będzie to pomocne w przypadku wystąpienia awarii i pozwoli na szybką reakcję. Przed montażem musimy zatem upewnić się, że firma będzie dokonywać regularnych przeglądów. Najlepiej, gdy przedsiębiorstwo bierze pełną odpowiedzialność za wykorzystane materiały i urządzenia – wtedy instalacja jest pod stałą kontrolą wykonawcy, który odpowiednio zadba o to, by system nie uległ awarii. Warto sprawdzić, czy o przeglądach musimy pamiętać sami, czy wykonawca sam będzie nam o tym przypominał oraz co wchodzi w zakres serwisu. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór firmy, która w ramach serwisu będzie oferować:

  • regularne przeglądy i konserwacje instalacji,
  • naprawy zawarte w dokumencie gwarancyjnym,
  • naprawy pogwarancyjne,
  • kompleksowe ekspertyzy termowizyjne

Najważniejsze sprawy podczas zakupu pompy ciepła:

  • Czy wykonawca posiada odpowiednie certyfikaty i doświadczenie? Najlepiej, gdy firma jest jednocześnie wykonawcą, serwisantem i producentem wszystkich elementów systemu grzewczego.
  • Czy firma zapewnia projekt wykonawczy dla instalacji, uwzględniając efektywność cieplną budynku?
  • Czy umowa zawiera informacje na temat: terminu wykonania instalacji, wynagrodzenia,  harmonogramu prac i warunków gwarancji?
  • Uzyskanie informacji o serwisie instalacji: kto dokonuje przeglądów, jaki jest ich koszt, jak często muszą być wykonywane?

Artykuł sponsorowany: Materiał Partnera 

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)