Dziś mamy 6 czerwca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

25 kwietnia 2020

IV Turniej Szachowy UKW. Startowali szachiści z powiatu

fot. archiwum

fot. archiwum

Grupa szachistów z powiatu nakielskiego uczestniczyła w IV Turnieju Szachowym UKW, który# po raz pierwszy odbył się z relacją prowadzoną przez Ewę Karkowską i Aleksandrę Dąbrowską na Twitch.tv.

Grano na portalu Lichess w ciągu jednej godziny z czasem 5 minut na zawodnika. Czołowe lokaty wywalczyli: I miejsce Kamil Ignacak (Bydgoszcz) - 42 punkty, II miejsce Jan Rosiński (LUKS Feniks Mrocza) - 31 punktów, III miejsce Adam Jagodziński (Miastowice) - 23 punkty. W rozgrywkach startowali także gracze z I LO w Szubinie: IV miejsce Mariusz Beczyński, V miejsce Hubert Zdralek, IX miejsce Konrad Hilscher.

Materiał: Piotr Szybowicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)