Dziś mamy 13 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

05 lipca 2024

Hybrydy wilków na terenie naszego powiatu. Spotkanie z rolnikami

fot. UM Szubin

fot. UM Szubin

W czwartek 4 lipca 2024 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego# w Szubinie odbyło się spotkanie dotyczące aktualnej sytuacji związanej z zagrożeniem wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) w naszym regionie.

Spotkanie zorganizowane zostało dla hodowców trzody chlewnej z terenu gminy Szubin przez przedstawicieli Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Nakle nad Notecią przy współudziale Burmistrza Szubina, w trakcie którego:

a) przedstawiono mapy obszarów objętych restrykcjami z uwagi na wystąpienie ASF na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz sąsiednich województw, dostępne na stronie: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/,

b) omówiono kwestie przepisów prawnych dotyczących ASF – w szczególności w zakresie przestrzegania zasad bioasekuracji w gospodarstwach rolnych, z którymi można zapoznać się na stronie Głównego Inspektora Weterynarii, https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nakle nad Notecią – Piotr Kwiatkowski – przedstawił obecnym rozwiązania służące zapobieganiu rozprzestrzeniania się choroby ASF, a także przypomniał o możliwości uzyskania przez rolników wsparcia finansowego z Agencji Restrukturyzacji  i Modernizacji Rolnictwa na ochronę zwierząt, konkretnie na bioasekurację,  o którym więcej można dowiedzieć się na stronach internetowych ARIMR: https://www.gov.pl/web/arimr/wsparcie-na-bioasekuracje--czas-na-wnioski-do-26-lipca.

Do udziału w spotkaniu zaproszono również Pana Wiesława Nitkę, myśliwego upoważnionego przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska do wykonywania czynności odstrzału (łącznie) do 30 osobników dziko występujących hybryd wilka (Canis lupus) z psem domowym (Canis lupus familiaris) oraz do 1 dorosłego osobnika wilka (Canis lupus), który bytuje razem z osobnikami o cechach mieszańcowych, na terenie powiatu nakielskiego i żnińskiego.

Powiadomił także obecnych rolników o możliwości bezpłatnego pozyskania od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy fladr pomocnych w zabezpieczenia inwentarza przed wilkami.

Więcej informacji odnośnie zasad postępowania w przypadkach wystąpienia konfliktu człowiek-wilk można uzyskać:

a) na stronach Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy: https://www.gov.pl/web/rdos-bydgoszcz/zalecenia-i-zasady-postepowania-wodniesieniu-do-wilka-canis-lupus,

b) bezpośrednio od pracowników Urzędu Miejskiego w Szubinie: z Referatu Działalności Gospodarczej i Zarządzania Kryzysowego, tel.: 52-391-07-48 lub Referatu Rolnictwa  i Gospodarki Wodnej, tel. 52 391-07-83.

Materiał: UM Szubin

Oceń artykuł: 1 24

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (14)

  kpina, w dniu 05-07-2024 15:20:44 napisał:

  jak ten mysliwy jest w stanie odroznic przed zabiciem czy to hybryda? to jest kpina, która wilczyca odda się psu albo, którego psa dopusci suka wilka do siebie? po prostu zalatwili sobie pewnie, legalny odstrzał wilków i tyle, cyrk i kpina?

  odpowiedz

  • 8 (14)

  Dąb, w dniu 05-07-2024 16:00:56 napisał:

  Wystrzelać, wymordować, wyciąć drzewa a las pokryć asfaltem. Bandyckie metody. Dramat. Wszystko przeszkadza.

  odpowiedz

  • 3 (17)

  Xr, w dniu 05-07-2024 17:30:20 napisał:

  A nasze hybrydy w rządzie osłów ze świniami się poparzyły i trzymają się dobrze ważne że koryto pełne.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (5)

  Hodowca kanarków, w dniu 06-07-2024 11:21:36 napisał:

  Te hybrydy nasłała na Polskę Usula von der Leyen. Pochodzą one ze znanej na całym świecie hodowli niemieckich owczarków.

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Ja, w dniu 06-07-2024 12:32:11 napisał:

  Pogonić wiecie kogo buzi buzi i z kopa on niszczy nasza gospodarkę Polskę

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
KOBIZE
500PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Co z jakością wyrobów cukierniczych? Nieprawidłowości w 13 zakładach

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przedstawia #wyniki przeprowadzonej w I kw. 2024 r. planowej kontroli w zakresie jakości handlowej wyrobów cukierniczych.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Piękne widoki na Dolinę Noteci. Pogoda sprzyjała wędrówce

Wędrówkę rozpoczęliśmy z miejscowości #Ślesin i maszerowaliśmy północną stroną Doliny Noteci w kierunku Nakła.

(czytaj więcej)
0

Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej. Wprowadzono zmiany

Sejm przyjął ustawę Prawo Komunikacji Elektronicznej #(PKE). Ustawa ta wprowadza zmiany, które mają poprawić to, jak działa rynek telekomunikacyjny oraz lepiej chronić konsumentów. Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE) obejmuje szeroki zakres zagadnień, które dotyczą rynku telekomunikacyjnego i wprowadza dwie europejskie dyrektywy [1] [2]. Oto kluczowe obszary, które reguluje.

(czytaj więcej)