Dziś mamy 29 lutego 2020, sobota, imieniny obchodzą:

19 sierpnia 2019

Gminno-Powiatowo-Parafialne Dożynki. Sylwetki dożynkowych Starostów

fot. pow.

fot. pow.

Już w najbliższą niedzielę, 25 sierpnia na Stadionie Miejskim w # Mroczy, przyjdzie nam świętować dożynki. W tegoroczne gminno-powiatowo-parafialne święto plonów włączyła się Gmina Mrocza, Powiat Nakielski oraz Parafia pw. Św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w Mroczy.

Dożynki to wielowymiarowe wydarzenie, które jest wciąż żywe i ważne – nie tylko dla społeczności wiejskiej, ale dla wszystkich mieszkańców, którzy utożsamiają się ze swoim regionem, powiatem czy gminą. Zwyczaj dziękowania za plony połączony z ludową biesiadą praktykowany był już od czasu Słowian, kiedy to nadchodził dzień równonocy jesiennej – 23. września.

Współczesne dożynki są świętem rolniczym o charakterze religijnym, świeckim, a także ludowym. Impreza ma kilka stałych elementów. Ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi, którzy wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek.

Podobnie będzie w przypadku Gminno-Powiatowo-Parafialnych Dożynek w Mroczy. Wszystko rozpocznie się od uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. Św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w Mroczy o godzinie 15.00, następnie wraz z korowodem wieńców z całego powiatu przeniesiemy się na Stadion Miejski w Mroczy.

Starostami powiatowych dożynek będzie Pani Katarzyna Olearczyk z Chobielina (gmina Szubin) oraz Pan Tomasz Bagnerowski z Turzyna (gmina Kcynia), natomiast starostami gminnymi Pani Violetta Sikorska z Samsieczynka oraz Pan Piotr Mnichowski z Kaźmierzewa.

Katarzyna Olearczyk

Pani Katarzyna pochodzi z Rozwarzyna. Jest córką Jadwigi i Bogdana, którzy zaszczepili w córce miłość do roli. Od dziecka związana z wsią i pracą na gospodarstwie. Ukończyła technikum ekonomiczne. W 1992 roku poślubiła Marka Olearczyka, który pochodzi z gospodarstwa w Olszewce. Po ślubie prowadzili hurtownię win i artykułów spożywczych. Miłość do ziemi spowodowała jednak, że od 1998 roku wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne w Chobielinie i Rozwarzynie.

Gospodarstwo stale się rozwija, powiększając swoją powierzchnię i obecnie ma blisko 300 ha ziemi. Uprawiają rzepak, buraki cukrowe, kukurydzę i zboża. Prowadzą również hodowlę bydła mięsnego, która liczy 65 krów mamek, 3 byki rozpłodowe oraz 100 sztuk młodych krów. Katarzyna ma dwie córki – 26-letnią Dominikę i 18-letnią Weronikę. Starsza córka wraz z mężem dołączyli się do prowadzenia rodzinnego gospodarstwa, chcą się tym w życiu zajmować i rozwijać na większą skalę. Młodsza natomiast uczęszcza do liceum w Nakle nad Notecią, lecz w przyszłości również planuje dołączyć do prowadzenia rodzinnego gospodarstwa.

Tomasz Bagnerowski

Od ponad dziesięciu lat Pan Tomasz jest sołtysem Turzyna. Jest także delegatem Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. W latach 2010-2014 pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej w Kcyni. Wieloletnia działalność Tomasza Bagnerowskiego jako sołtysa przełożyła się na rozwój infrastruktury technicznej wsi, a także na integrację społeczności lokalnej Turzyna i okolic. Pan Tomasz jest tegorocznym nominowanym przez Zarząd Powiatu Nakielskiego do konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pn. „Agricola – Syn Ziemi”. Ma żonę Angelikę oraz trzyletnią córeczkę Laurę.

Tomasz Bagnerowski wraz z żoną oraz rodzicami prowadzi pokoleniowe gospodarstwo rolne w Turzynie. Gospodarstwo jest wyspecjalizowane w produkcji roślinnej oraz zwierzęcej. W strukturze zasiewów dominuje rzepak, ziemniaki, pszenica oraz zboża paszowe. Natomiast w produkcji zwierzęcej – bydło i trzoda chlewna. W gospodarstwie Pana Tomasza kładziony jest duży nacisk na przestrzeganie zasad ochrony środowiska, a korzystanie ze środków Unii Europejskiej pozwala na stałą modernizację działalności rolniczej.

materiał: Monika Oleś – Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 13
Pliki do pobrania
PLAKAT DOŻYNKI -skompresowany.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Higiena w kuchni to coś więcej niż czyste ręce. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

O higienie przygotowania i spożywania posiłków uczymy się już od najmłodszych lat. #Czyste ręce, dokładnie umyte warzywa i owoce, sprawdzanie daty przydatności do spożycia – to podstawowe zasady higieny w kuchni. Jednak to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Dietetyk podpowiada, na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas przygotowania i spożywania posiłków.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać owoce i warzywa? Koniecznie poznaj 5 zasad

Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś przesadzić z ilością zakupów spożywczych, a w efekcie #wyrzucić część jedzenia do kosza. Statystyki mówią, że pozbywamy się jedzenia zwykle z powodu jego zepsucia, a trzecią co do wielkości grupą produktów najczęściej trafiających na śmietnik są – po pieczywie i wędlinach – świeże owoce Tymczasem istnieje prosty i tani sposób na przedłużenie trwałości owoców i warzyw: właściwe przechowywanie. Poznajmy 5 zasad, które pomogą nam dłużej cieszyć się ich smakiem i świeżością.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Okazja do podsumowań minionego roku

Choroby rzadkie to całe spektrum różnorodnych, przewlekłych chorób, najczęściej o podłożu# genetycznym (80%), których wspólnym mianownikiem jest ich niska bądź bardzo niska częstość występowania. Ich diagnoza jest trudna i trwa czasami wiele lat. Pacjenci mają często wykonywane szereg procedur, niewłaściwych badań, co nie tylko opóźnia diagnozę, ale jest również nieefektywne finansowo. Konieczne są zmiany, które planowaliśmy wdrożyć w ramach Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich.

(czytaj więcej)