Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

22 kwietnia 2018

Gmina systemowo walczy z alkoholizmem. Jak to wygląda w statystykach?

O alkoholizmie mówi się, że to jedna z najbardziej demokratycznych chorób - dotyka osób bez # względu na płeć, wiek czy status społeczny. Jak wyglądają statystyki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mroczy?

Nadużywanie alkoholu i uzależnienie alkoholowe to bardzo szerokie, brzemienne w szereg różnych skutków zjawisko. Uzależnienie częstokroć wiąże się z zaburzeniem ról społecznych, od tych, które pełnimy w rodzinie, po te w ujęciu nieco szerszym - na przykład zawodowe.

Problem w skali kraju jest na tyle poważny, że walkę z nim wspomagają rozwiązania systemowe. Na przykład w każdej z gmin funkcjonuje tzw. gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych. - Problemy związane z alkoholem mają charakter uniwersalny, ale cechuje je wyraźne zróżnicowanie lokalne. Dlatego każdy program musi być opracowany indywidualnie przez samorząd i uwzględniać jego lokalne warunki: potrzeby, problemy i zasoby - informuje mrotecka GKRPA. W komisjach zrzeszeni są przedstawiciele różnych środowisk.

Do zadań podejmowanych przez to ciało należy m.in. działalność profilaktyczna i edukacyjna w zakresie przeciwdziałania alkoholizmu i przeciwdziałania narkomanii. Komisja włącza się również w problematykę przemocy w rodzinie, która bardzo często idzie w parze z uzależnieniem. -  Wsparcie to nie tylko pomoc psychologiczna czy prawna, to także edukacja o zjawiskach przemocy, informacje o przysługujących prawach, o tym, że jest przestępstwem, o możliwościach i miejscach, gdzie można otrzymać pomoc. To wreszcie wysłuchanie, okazanie akceptacji, ciepła, zrozumienia, bez osadzenia i bagatelizowania problemu - informuje GKRPA. Osoby narażone na przemoc często żyją w stanie ciągłego zagrożenia i lęku, więc nie należy od nich wymagać szybkiego podjęcia ważnych, wiążących decyzji życiowych. Dopiero osoba, która ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa jest w stanie podejmować decyzje dotyczące zmian sytuacji życiowych.

W kompetencjach komisji są rozmowy interwencyjne, mające na celu uświadomienie sprawców przemocy o konsekwencjach ich czynów, motywacja do podjęcia leczenia odwykowego, itp. Sprawy dotyczące przemocy pod wpływem alkoholu, kierowane są do punktu konsultacyjnego dla osób uzależnionych, poradni leczenia uzależnień, grup samopomocowych (np. Anonimowych Alkoholików). Jeżeli sprawca zaprzecza występowaniu problemu, kierowany jest na badania do biegłego w celu orzeczenia u danej osoby uzależnienia. Jeśli i to nie wystarczy, komisja może uruchomić procedurę zobowiązującą sprawcę do przymusowego odwyku - ostateczną decyzję podejmuje wówczas sąd.

Zobowiązania do leczenia odwykowego poprzedza ustalenie, czy dana osoba nadużywa alkoholu w sposób, który powoduje rozkład życia rodzinnego – utratę więzi uczuciowej, a także gospodarczej rodziny, demoralizację dzieci, uchylanie się od pracy, systematyczne zakłócanie spokoju lub porządku publicznego. Tyle teorii.

Ze statystyk GKRPA wynika, że w latach 2013-2017 do leczenia odwykowego (po raz pierwszy) zgłoszono 177 osób. Najczęściej po 40 roku życia. - Wśród podmiotów najczęściej zgłaszających po policji znajdują się osoby zgłaszające problem alkoholowy występujący w rodzinie - precyzuje GKRPA. Ze statystyk komisji niezbicie wynika, że najczęściej do leczenia odwykowego zgłaszani są mężczyźni. W latach 2013-2017 zgłoszono ich 154, podczas gdy kobiet tylko 23.

W 2017 roku działalność GKRPA kosztowała ok. 140 tys. zł. Z czego warto zdawać sobie sprawę, dane zawarte w statystykach GKRPA nie odzwierciedlają rzeczywistej wagi problemu. Często osoby nadużywające alkoholu ani ich rodziny nie trafiają do statystyk. Zresztą, by wyjść z nałogu nie wystarczy sądowy nakaz, przymus czy nawet dobrowolnie podjęte leczenie odwykowe. Konieczne jest również samozaparcie i wsparcie zarówno bliskich, ale również specjalistów, choćby ośrodka terapii uzależnień.

Przypadki zgłoszone do GKRPA w poszczególnych latach
2008 30
2009 42
2010 46
2011 52
2012 55
2013 43
2014 32
2015 54
2016 29
2017 40




Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Danka Polewajka , w dniu 23-04-2018 20:08:38 napisał:

    nie wypijesz nie pojedziesz

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Krysia z gazowni , w dniu 23-04-2018 20:10:00 napisał:

    ni ma flachy ni ma życia

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Ee, w dniu 25-04-2018 07:27:02 napisał:

    To niech gmina wydaje więcej pozwoleń na sprzedaż alkoholu wpływ z kapslowego jest wiele niższa niż koszty leczenia tych ludzi i sytuacja rodzin współuzależnionych

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Dziś Wielki Czwartek

Wielki Czwartek rozpoczyna przeżywanie #Świętego Triduum Paschalnego.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)