Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

14 marca 2015

Globalizacja w rolnictwie. Nieznośne jarzmo?

fot.K. Duda

fot.K. Duda

Globalizacja - modne pojęcie, używane na określenie zachodzących zmian społecznych, gospodarczych i politycznych.# Zapowiadana jeszcze 20 lat temu jako wielkie szczęście globalizacja, tak naprawdę szczęście daje tym, którzy mają kapitał.

Całą resztę skazuje się na niebyt. Bogaci są globalni, a nędzarze lokalni. Globalizacja zachodzi również w rolnictwie. Od produkcji nasion, poprzez środki chemicznej ochrony roślin, do przetwórstwa rolno-spożywczego, aż do półek supermarketów – wszystko jest kontrolowane przez kilkanaście ogólnoświatowych koncernów.

Społeczeństwo konsumpcyjne chce mieć tanią żywność. Bo i wynagrodzenia nie są przecież najwyższe. Członkowie tego społeczeństwa nie zastanawiają się, gdzie i jakim kosztem tania żywność jest produkowana. Często trudno jest dociec, jakie prawdziwe pochodzenie mają dane artykuły spożywcze.Zgodnie z przepisami etykiety na produktach powinny zawierać informacje o pochodzeniu produktu. Ale czy na pewno zawiera?

Np. kiełbasy najczęściej robione są z mięsa świń hodowanych w wielkich fermach produkcyjnych, albo pochodzą z tuczu nakładczego. Zwierzęta te skarmia się paszami zawierającymi soję modyfikowaną genetycznie pochodzącą z Ameryki Południowej. Tamtejsi rolnicy z tego nic nie mają, a często nie może „związać końca z końcem". Wielu z nich swoją ziemię straciło. Została ona przejęta przez tak zwanych „sojeros”, którzy uprawiają soję GMO na potrzeby europejskiej hodowli. Zysk czerpią amerykańskie koncerny produkujące pasze.

Paradoskalnie,w południowoamerykańskiej rzeczywistości pogłębia się bieda. Wracając do tematu wędlin, produkacja tych tanich, opiera się na bazie izolatu białka sojowego, który jest tanim substytutem mięsa. W bardzo wielu przypadkach mamy do czynienia z mocno przetworzonym produktem, wytworzonym z taniego substytutu,ktory jest wzmacniany aromatami i barwnikami. Przy tego rodzaju produkcji surowce pochodzące od polskiego rolnika stają się zbędne. Przemysł spożywczy, który znajduje się w obcych rękach, może sprowadzać tani surowiec z innych miejsc.


Globalizacja otwiera przed sobą jeszcze jeden wymiar. Jest nim traktat TTIP o wolnym handlu między USA a Unią Europejską. Negocjacje odbywają się w tajemnicy i nie podlegają debacie publicznej. Teoretycznie układ ten ma zapewnić wzrost PKB i rozwój gospodarek krajów unijnych i USA. W praktyce, jak podkreślają jego przeciwnicy, umowa ta tylko posłuży wielkim korporacjom i zniesie wszelkie bariery ich ekspansji.

Zdaniem prof. Leokadii Oręziak:-dopuszczenie do nieograniczonej konkurencji ze strony amerykańskich korporacji oznacza dalszą destrukcję polskiego przemysłu, zagrożenie dla rolnictwa, konsumentów, środowiska naturalnego i praw pracowniczych.
Nasuwa się tylko pytanie: Co dalej?

 

 

 

 

 

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (4)

    dfg, w dniu 14-03-2015 20:24:16 napisał:

    Zgadzam się w 100% , cały zachód ostrzy sobie zęby na naszą Ziemię , spotykam sie z takimi przejawami na codzień , utracimy ostatnie nasze dobro narodowe , do tej sytuacji doprowadzą nasi rządzący , Pamiętajmy tyle Polski , ile naszej Ziemi będzie w polskich rękach !!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie rezerwistów. Duże zaangażowanie podczas zajęć

W dniach 15-19.04.br. instruktorzy z Brygadowego Zespołu# Szkoleniowego 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili na Jachcicach rezerwę pasywną.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)