Dziś mamy 20 września 2019, piątek, imieniny obchodzą:

14 marca 2018

O terapeutycznym wykorzystaniu zwierząt. W konferencji wzięło udział prawie 140 osób

fot. Anna Mońko KPODR Minikowo

fot. Anna Mońko KPODR Minikowo

W Auditorium Novum Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, 12 marca 2018 r. # Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie wraz z Wydziałem Hodowli i Biologii Zwierząt UTP w Bydgoszczy zorganizował konferencję pn. „Dobrostan a terapeutyczne wykorzystanie zwierząt”.

Prelekcje dotyczyły nie tylko małych czworonogów. Anna Rywak z Agroturystycznego Gospodarstwa Opiekuńczego "Tu i teraz go!" opowiedziała o własnych doświadczeniach związanych z pracą z końmi. Ważne jest aby wiedzieć jak z nimi postępować w sposób indywidualny, tak aby odpowiedziały na nasze potrzeby.

O alpakach, aplakoterapii i obchodzeniu się z tymi wdzięcznymi zwierzętami opowiedzieli Katarzyna Strehl, która zajęcia z alpakoterapii prowadzi już od 7 lat oraz Grzegorz Kuliś – Wiceprezes nowo powstałego Stowarzyszenia Hodowców Alpak i Lam. Na scenę wprowadzona została alpaka – wierny towarzysz Pani Katarzyny już od 8 lat, dodatkowo koszula właścicielki była udekorowana żywym kameleonem, który nieraz pomaga w zooterapii.

Pod prawdziwym gradobiciem pytań, szczególnie po konferencji zarzucona była Pani Izabela Buksińska, która z każdym zainteresowanym omawiała indywidualne problemy dotyczące behawioru zwierząt i tego co zrobić aby je zrozumieć. Bo przecież o to chodzi nam wszystkim, kochającym zwierzęta. Kochajmy je ale mądrze, obserwujmy i wyciągajmy właściwe wnioski, dobre dla zwierząt, które mają nam towarzyszyć przez długie lata.

Lekarz wet. Monika Wieczorek-Smolarek, zwróciła uwagę na systemy żywienia, które wpływają na prawidłowe zdrowie czworonogów. Podczas prezentacji wskazane było to, na co powinniśmy zwrócić uwagę w żywieniu i jakie dodatki możemy dodać aby urozmaicić dietę naszych czworonogów. Podane zostały przykłady kopru włoskiego, kurkumy, karczocha czy rumianku. Wyjaśniono jak wpłynąć na stan zdrowia naszych zwierząt, które mają m.in. niewydolne nerki, cukrzycę, kamicę czy inne powszechne choroby.

Dziękujemy za tak liczne przybycie, w wykładach wzięło udział prawie 140 osób. Uczmy się jak słuchać zwierzęta i odpowiednio szybko reagować na ich potrzeby i co równie ważne – uczmy się od siebie i przekazujmy tę wiedzę innym. Spotkanie to, należało do wyjątkowych, było międzypokoleniowe ale też i międzygatunkowe, uczące wiedzy stricte naukowej ale też i tej płynącej z wieloletnich doświadczeń i różnych spojrzeń na otaczający nas świat i zwierzęta.

materiał: Anna Mońko KPODR Minikowo

 

Oceń artykuł: 33 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (5)

  Zapita Grażyna , w dniu 14-03-2018 19:56:55 napisał:

  Moje ulubione terapeutyczne zwierzątko to małpka, dobra na wszystko :)

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Kociara, w dniu 16-03-2018 08:39:59 napisał:

  Super. Oby, jak najwięcej takich konferencji. Trzeba ludzi oświecać, że zwierzątka czują tak, jak my.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

MEBLE PIOTR PASIEKA
Zabiegi odmładzające
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Drukarki fiskalne Innova
3443PLN PROMOCJAPLN
Kanapa
Bindowanie dokumentów
od 6,00PLN
Botox
Naczepa platforma
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)