Dziś mamy 13 czerwca 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

18 lipca 2018

GMO w województwie kujawsko-pomorskim. Monitorowano uprawy kukurydzy

fot. powierzone

fot. powierzone

W większości państw europejskich istnieje zakaz uprawy odmian GMO Kukurydzy # MON 810. W Polsce zakaz ten obowiązuje od 2013 roku.

Monitorowanie upraw kukurydzy pod kątem GMO jest jednym z zadań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy. Inspektorzy prowadzą kontrole stosowania materiału siewnego kukurydzy w trakcie wegetacji w gospodarstwach rolnych. Sprawdzane są min. faktury zakupu nasion oraz etykiety.

Ponadto na plantacjach kukurydzy pobierane są próby liści, które trafiają do Pracowni Badania Tożsamości Odmianowej i Analiz GMO Centralnego Laboratorium GIORiN w Toruniu. Dodatkowo inspektorzy już na etapie lustracji kukurydzy mają możliwość badania liści pobranych losowo z roślin. Testy polowe stanowią wstępną diagnozę potwierdzającą obecność na plantacji roślin transgenicznych. Dotychczas, w wyniku prowadzonego przez inspekcję monitoringu w kujawsko -pomorskim nie stwierdzono w uprawach kukurydzy odmian GMO.

Inspekcja niezależnie od kontroli plantacji kukurydzy już od 2005 r. obejmuje monitoringiem obrót materiałem siewnym kukurydzy i rzepaku. W ramach tych działań pobierane są też próby nasion do analiz laboratoryjnych w kierunku obecności GMO.
Należy zaznaczyć, że stwierdzenie w Polsce upraw odmian zakazanych wiąże się z sankcjami prawnymi min. nakazem likwidacji całej plantacji. Ponadto na producenta kukurydzy GMO jest nakładana jest wysoka opłata sankcyjna.

Na wszelki wypadek, w celu uniknięcia nieporozumień, Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaleca producentom kukurydzy zachowanie dokumentów potwierdzających zakup nasion oraz etykiet urzędowych z zakupionego opakowania materiału siewnego, a w razie wątpliwości kontakt z właściwym miejscowo wojewódzkim inspektoratem.

Więcej informacji na temat GMO na stronie www.piorin.gov.pl w zakładce GMO.

 materiał: Marcin Wroński Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (5)

  Andżelika, w dniu 18-07-2018 20:03:14 napisał:

  widzialem antybiotyki na jutube taki kanał ućciwy ptofesror muwil ze sxkodliwe bo autysm a gmo to dzielo obcych ludzi co chcom zńiszczyć polakóf. Wszcxykujom yym roślinom jakies swinstwa i puzniej raka mamy a to wszykujom chemie to gmo zło

  odpowiedz

  • 4 (6)

  brawo!, w dniu 18-07-2018 20:15:19 napisał:

  I całe szczęście... Jak najmniej tego badziewia! Szkoda tylko z w jedzeniu to g*wno nam fundują... Czytać składy ludzie! Czytać!

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Niech żyje PiS, w dniu 19-07-2018 09:30:55 napisał:

  Tylko PiS zrobi porządek z tym dziadostwem z zachodu.

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Wiem, w dniu 20-07-2018 05:53:05 napisał:

  GMO jest stosowane po to aby roślina mogła przyjąć ogromną dawkę np. roundup. Gdzie normalna roślina została by "spalona" po użyciu takiej dawki.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Skup i sprzedaż części
Lipoliza injekcyjna
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Fotopuzzle z nadrukiem A4
26,90PLN
Nowoczesny styl
Kanapa
Kasa fiskalna Euro z kopią elektroniczną
1099PLN PROMOCJAPLN
Wagi sklepowe
699PLN 500PLN
0

Najstarsza Polka ma 115 lat! Pani Tekla świętowała swoje urodziny

Urodziła się w 1906 roku, gdy Rzeczypospolitej oficjalnie wciąż nie było na mapach.

(czytaj więcej)
0

Apteczka noworodka. Co koniecznie muszą mieć młodzi rodzice?

W trakcie przygotowań do narodzin maleństwa nie można zapomnieć o# jednej z podstawowych rzeczy, jaką jest skompletowanie domowej apteczki. Dobrze, żeby znalazły się w niej zarówno preparaty na częste dolegliwości małych pociech, na przykład na katar albo biegunkę, jak i zestaw na sytuacje podbramkowe, czyli na przykład często pojawiającą się u maluszków gorączkę. Co dokładnie powinno znaleźć się w apteczce radzi położna Agnieszka Małolepszy, laureatka konkursu i ambasadorka kampanii „Położna na medal”

(czytaj więcej)
0

Wakacje spędzone w ogrodzie mogą być fantastyczne. Pomysły na wypoczynek

Nie tylko pandemia sprawiła, że Polacy zapragnęli mieć# własne ogródki. Powodem tego trendu jest także zmiana naszego stylu życia – po prostu chcemy być bliżej natury. I to nie tylko podczas urlopu. Co więcej, okazuje się, że wakacje spędzone we własnym ogrodzie mogą być nie tylko udane, ale naprawdę fantastyczne. Wystarczy trochę kreatywności. Sprawdź 5 naszych pomysłów na stworzenie idealnego miejsca tuż obok domu, w którym poczujesz się zupełnie tak, jakbyś był z dala od domu.

(czytaj więcej)
0

Nowe badanie. Dieta roślinna łagodzi objawy Covid-19

Okazuje się, że tak - i jest to konkretny rodzaj diety, jak pokazują najnowsze badania, opublikowane właśnie w czasopiśmie naukowym „BMJ Nutrition, Prevention & Health”.

(czytaj więcej)