Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

08 listopada 2018

Fałszywe banknoty. Uczniowie wiedzą jak je rozpoznać

fot. Aneta Sikora

fot. Aneta Sikora

7 listopada 2018 roku uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej byli z wizytą w # bydgoskim oddziale NBP.

Celem wyjazdu była realizacja podstawy programowej z podstaw przedsiębiorczości dotycząca systemu bankowego. Z pewnością każdy uczestnik spotkania potrafi wymienić i opisać podstawowe funkcje NBP. Ponadto wskaże różnice między bankami komercyjnymi a bankiem centralnym.

Największym zainteresowaniem cieszyły się sposoby zabezpieczenia banknotów przed ich fałszowaniem (odpowiedni gatunek papieru z bawełną, znaki wodne w postaci portretu czy znaków, nitki zabezpieczające, dopasowanie dwóch obrazków umieszczonych na obu stronach banknotu, mikrotekst, ukryty obraz czyli kipp efekt, hologramy, kinegramy, ultrafiolet). Wymienione rodzaje zabezpieczeń nie wyczerpują pełnego asortymentu stosowanych środków. Metalowy pył pokrywający banknoty, numery seryjne, wypukły druk, promienie podczerwone - to kolejne sposoby na utrudnienie pracy fałszerzom.

Mam nadzieję, iż zdobyta wiedza przyda się uczniom w codziennym życiu. Z pewnością pozwoli im ustrzec się przed przyjęciem fałszywego banknotu, gdyż nie będą mieli problemu z oceną ich autentyczności. Wiedzą, że mogą banknot porównać z innym, udać się do banku komercyjnego lub zgłosić się na policję, która skontaktuje się z centralą NBP w celu weryfikacji autentyczności banknotu lub jej zaprzeczenia. Nie będą zdziwieni, że taki banknot zostanie zatrzymany i to bez prawa zwrotu równowartości, jeśli nie będzie autentyczny. Są świadomi, że nie można fałszywych pieniędzy wprowadzać do obiegu, bo jest to wtedy czyn karalny, zagrożony karami od grzywny przez ograniczenie wolności.

materiał: Aneta Sikora

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 26 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)