Dziś mamy 5 grudnia 2020, sobota, imieniny obchodzą:

20 października 2020

Europejczycy o Zielonym Ładzie. Europejski Tydzień Miast i Regionów

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Europejski Tydzień Miast i Regionów – największe doroczne# wydarzenie poświęcone polityce regionalnej Unii Europejskiej – odbywa się tym razem przede wszystkim w sieci. Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył wczoraj (19 października) w debacie online poświęconej lokalnym aspektom Europejskiego Zielonego Ładu, czyli nowej unijnej strategii rozwoju, której celem głęboka proekologiczna przebudowa gospodarki UE.

W debacie, którą moderował Gianluca Spinaci z Komitetu Regionów, wzięli także udział m.in. premier austriackiej Karyntii Peter Kaiser, przewodniczący Rady Regionalnej włoskiego regionu Veneto Roberto Ciambetti oraz odpowiedzialny za środowisko, zrównoważony rozwój i energię ze źródeł odnawialnych we francuskim departamencie Bouches-du-Rhône Didier Réault, a także przedstawiciele administracji regionalnych i lokalnych Włoch, Francji, Grecji i serbskiej Vojvodiny.

Konferencja podzielona została na trzy części:

- zasoby naturalne i zrównoważona produkcja żywności
- gospodarka w obiegu zamkniętym (czyli minimalizującym zużycie surowców, produkcję odpadów, emisje do środowiska i straty energii)
- klimat i energia.

Marszałek Piotr Całbecki, który wystąpił w pierwszej części, poruszył kwestie związane z wdrażaniem Zielonego Ładu w naszym regionie. Podkreślił, że samorządowe władze województwa przykładają wielką wagę do działań proekologicznych promując i wspierając rozwiązania na rzecz ograniczenia szkodliwych emisji oraz w dziedzinie zielnej energetyki i edukacji ekologicznej. Dodał, że jest jeszcze wiele do zrobienia, a kluczowa wydaje się konieczność zmiany świadomości społecznej. Odnosząc się do możliwych działań Komisji Europejskiej, które mogłyby ułatwić wdrażanie Zielonego Ładu, stwierdził między innymi: - Chciałbym zasugerować Komisji Europejskiej rozważenie stworzenia specjalnej platformy „Strażników Zielonego Ładu”, by łączyć dobrych adwokatów ziemskiej biosfery ze wszystkich regionów Unii Europejskiej. Ta sieć niewątpliwie wsparłaby wysiłki regionów i miast by przywrócić bioróżnorodność, ograniczyć szkodliwe emisje i zachęcić do efektywnego wykorzystywania zasobów poprzez dążenie do czystej gospodarki w obiegu zamkniętym.

Marszałek Piotr Całbecki, jako członek Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii Komitetu Regionów, był sprawozdawcą opinii komitetu w sprawie adekwatności aktów prawa europejskiego kluczowych dla unijnej polityki w dziedzinie ochrony wód i bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, w tym unijnej dyrektywy wodnej.

Materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (11)

  Władysław IV, w dniu 20-10-2020 20:25:12 napisał:

  Jaki zielony ład. A jak wyprodukowali i jak będą utylizować kolosy zuzyte wiatraki zapewne w ekologicznych hutach. Jak przyjdzie czas utylizacji tych wszystkich fotowoltaik t co z tym zrobimy. To dopiero będzie zielony ład. A gdzie będą gromadzić ogromne ilości promieniotworczych odpadów z elektrowni atomowych pewnie jak Rosjanie na dnie Bałtyku albo zasypią tym polskie złoto czyli będą wrzucac do nieczynnych kopalni. Polska stoi na bogactwie węgla a będzie dziadować i zaśmiecać kraj jakimis świństawami bo banda unijnych cwaniaków chce zarabiać na sprzedawanych nam technologiach. Zadbać o oczyszzcenie dymu z kominów i po kłopocie. Polacy nie dajmy się oszukać cwaniakom wykorzystującym do tego celu polskich oszołomów. Bo jak nazwać idiotę co nic z tego nie ma a działa na niekorzyść własna i swojego kraju.

  odpowiedz

  • 6 (6)

  zielony, w dniu 21-10-2020 13:56:43 napisał:

  Ważne, że jest co wypić i zakąsić.

  odpowiedz

  • 5 (7)

  ŚCIEMA klimatyczna., w dniu 22-10-2020 12:10:19 napisał:

  Bez ŚCIEMY. Niemieckie, Francuskie fabryki dymią w Chinach, Indiach - Indonezji a tu w Europie niemiaszki wciskają zielony ład. Doliczyć niemiaszkom te dymy z ich fabryk w Chinach, Indonezji, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej ich opłaty klimatycznej. I bez ściemy. Gdzie ta niemiecka praworządność.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

MEBLE PIOTR PASIEKA
Meble młodzieżowe i dziecięce
Usta - powiekszanie
Fotokubek z kolorowym wnętrzem
24,90PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Oczyszczanie twarzy
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Kasa fiskalna Novitus NANO E
1290 nettoPLN
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)