Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

18 grudnia 2019

Edukacja artystyczna w Staszicu. Malarstwo, sztuki użytkowe i teatr!

fot. Maciej Muzalewski

fot. Maciej Muzalewski

11. grudnia 2019 roku grupa młodzieży i nauczycieli Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w # Nakle nad Notecią wybrała się na wycieczkę edukacyjną do Poznania. Celem wyjazdu było spotkanie z wieloma wymiarami sztuki.

Zaczęło się od wizyty w Muzeum Narodowym. Tu dominowało malarstwo; a więc obrazy takich artystów jak – między innymi -  Witkacy, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Władysław Podkowiński, Józef Chełmoński, Tadeusz Kantor, Claude Monet… Była to jednocześnie podróż po różnych okresach powstawania sztuki – od starożytności, przez średniowiecze i czasy nowożytne, aż po współczesność. 

Kolejnym etapem wyprawy było Muzeum Sztuk Użytkowych. W nim można było obejrzeć starożytne naczynia, barokowe kafle i portrety trumienne, broń, secesyjny gobelin, ubiory, lustra, lampy… i wiele innych przykładów na to, że człowiek – poza zmysłem praktycznym, ma też zmysł piękna… Dodatkową atrakcją była tu możliwość obejrzenia panoramy miasta na wieży widokowej.

Po przerwie na zwiedzanie starówki stolicy Wielkopolski nadszedł czas na spotkanie z interpretacją „Dziadów”, zaproponowaną przez Teatr Nowy w Poznaniu. Pierwsze wrażenie zrobił Guślarz wystylizowany na Jokera. Do niego dołączyli Marylin Monroe i dziecięce postacie z „Lśnienia” S. Kubricka – duchy lekkie z drugiej części utworu. P

olski dramat narodowy połączony z pop – kulturą? Historia wileńskich więźniów przeplatana z losem prześladowanych w USA czarnoskórych? Opowieść Sobolewskiego, której wtórowało przemówienie Martina Luthera Kinga z 1963 roku…? I genialna „Pieśń szatańska”, śpiewana soulowym wielogłosem i jednocześnie tak pierwotna i porywająca!!!

Boisko do koszykówki zamiast prowincjonalnej kapliczki, wileńskich cel więziennych i salonów włodarzy…? Gustaw pijący Coca – colę…? Wszystko utrzymane w tekście Mickiewicza…

Spektakl w Teatrze Nowym w Poznaniu pokazał, że pozornie nudną i niezrozumiałą literaturę romantyczną można odczytać na nowo. I to była ostatnia lekcja tego dnia, pełnego artystycznych i towarzyskich wrażeń.

Wycieczkę zorganizowała p. Justyna Narożna, z którą opiekę nad uczniami sprawowali: p. Wioletta Traczyk, p. Jolanta Gryko, p. Tomasz Kowalski i p. Maciej Muzalewski.

materiał: Maciej Muzalewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 12 11

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Dziś Wielki Czwartek

Wielki Czwartek rozpoczyna przeżywanie #Świętego Triduum Paschalnego.

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)