Dziś mamy 24 sierpnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

22 kwietnia 2019

Dzisiaj śmigus – dyngus, czyli Lany Poniedziałek(sonda)

fot.arch

fot.arch

Poniedziałek to drugi dzień Świąt Wielkanocnych.# W Kościele katolickim kontynuacja święta zmartwychwstania Chrystusa, a w ludowej tradycji wyczekiwany zwłaszcza przez dzieci śmigus-dyngus.

Tradycja polewania wodą sięga czasów słowiańskich. Początkowo oznaczała wiosenne oczyszczenie z zimy. Zaś wraz z wejściem do Polski chrześcijaństwa - oczyszczenie z grzechów. Do naszych czasów dotarła jako zabawa. Kiedyś śmigus i dyngus były odrębnymi zwyczajami. Śmigus oznaczał smaganie rózgami po nogach, zaś dyngus - oblewanie wodą i zbieranie datków stanowiących wielkanocny „okup”.  Do XVII wieku świętowano Wielkanoc przez trzy dni. Dyngus trwał dwa. W poniedziałek wielkanocny panowie oblewali wodą panie, a we wtorek, zwany trzecim świętem wielkanocnym - panie oblewały panów. W miastach korzystano ze śmigusa-dyngusa skromnie, na wsiach w ruch szły wiadra i kubły. 

Obecnie w odróżnieniu od pierwotnych tradycji wodą oblewa się wszystkich, choć zwyczaj praktykowany jest przede wszystkim przez dzieci i młodzież. Poniedziałek Wielkanocny to dla nich okazja do kupienia specjalnych gadżetów, takich jak pistolety na wodę. W Lany Poniedziałek dzieci często obrzucają się także specjalnymi balonami wypełnionymi wodą.

A Wy jak spędzacie Lany Poniedziałek?. Piszcie w komentarzach.
Zachęcamy również do udziału w naszej sondzie.

 

 

Ankieta

Czy praktykujesz zwyczaj oblewanie się wodą w Lany Poniedziałek ?

  • Tak, zawsze
  • Czasami
  • NieOceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

MEBLE PIOTR PASIEKA
Nadanie modnej linii
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Meble łazienkowe
Makijaż ślubny
Budowa hal
0

Mała architektura. Niewielkie elementy o dużym znaczeniu

Ogrodowe elementy dekoracyjne znajdują zastosowanie nie tylko w# przestrzeni miejskiej, ale również w indywidualnych aranżacjach wokół domu.

(czytaj więcej)
0

Nieudana podróż samolotem. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Sezon urlopowy to czas wzmożonego ruchu lotniczego. To właśnie w tym okresie # notowanych jest najwięcej opóźnień samolotów, odwoływane są loty i zgłaszane zagubienia bagażu.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Jak pielęgnować oczy noworodka? Co powinniśmy zrobić?

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi # spojówkami i opuchniętymi powiekami.

(czytaj więcej)