Dziś mamy 29 lutego 2020, sobota, imieniny obchodzą:

06 maja 2019

Dominika Pochowska. Młoda zapaśniczka zawalczyła w Olsztynie

fot.Gmina Mrocza

fot.Gmina Mrocza

Znakomity występ zanotowała zapaśniczka Dominika Pochowska# na zawodach w Olsztynie. Mieszkanka Samsieczynka (Gmina Mrocza) w dniach 26-27 kwietnia 2019 r. brała udział w Ogólnopolskim Turnieju Kwalifikacyjnym Młodziczek (12-14 lat) rozgrywanym w olsztyńskiej hali ''Urania''.

Zawody zgromadziły na starcie 432 zawodniczek i zawodników z klubów z całej Polski oraz Rosji i Litwy. W bardzo mocnym turnieju ,,gigancie'' pod względem ilości rozegranych pojedynków (702 walki w ciągu jednego dnia) doskonale zawalczyła Dominika Pochowska. Przeszła jak burza przez rundy eliminacyjne nie tracąc punktu technicznego, pokonując po drodze zawodniczki ze Szczuczyna i Suwałk. W bardzo emocjonującej walce o złoty medal turnieju w kat.wag.62 kg pokonała na punkty Weronikę Podolak (MKS CEMENT-GRYF Chełm).Dominika to utalentowana, ambitna rokująca na przyszłość młoda zapaśniczka.13-latka reprezentująca na co dzień ULKS GRYF Wojnowo w opinii trenera Jakuba Janiszewskiego jest wielką nadzieją na medal w jesiennych Mistrzostwach Polski tej grupy wiekowej.

materiał: Jarosław Janiszewski/ Gmina Mrocza

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

 

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Higiena w kuchni to coś więcej niż czyste ręce. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

O higienie przygotowania i spożywania posiłków uczymy się już od najmłodszych lat. #Czyste ręce, dokładnie umyte warzywa i owoce, sprawdzanie daty przydatności do spożycia – to podstawowe zasady higieny w kuchni. Jednak to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Dietetyk podpowiada, na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas przygotowania i spożywania posiłków.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać owoce i warzywa? Koniecznie poznaj 5 zasad

Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś przesadzić z ilością zakupów spożywczych, a w efekcie #wyrzucić część jedzenia do kosza. Statystyki mówią, że pozbywamy się jedzenia zwykle z powodu jego zepsucia, a trzecią co do wielkości grupą produktów najczęściej trafiających na śmietnik są – po pieczywie i wędlinach – świeże owoce Tymczasem istnieje prosty i tani sposób na przedłużenie trwałości owoców i warzyw: właściwe przechowywanie. Poznajmy 5 zasad, które pomogą nam dłużej cieszyć się ich smakiem i świeżością.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Twój nastolatek i długie godziny w sieci. Zastanawiałeś się nad przyczyną?

Coraz więcej młodych ludzi coraz więcej czasu spędza w internecie. Potwierdzi to każdy rodzic. Zastanawialiście się# kiedyś, dlaczego tak jest?

(czytaj więcej)