Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

26 sierpnia 2016

"Dobra wieprzowina nie jest zła"

Popularność mięsa wieprzowego systematycznie rośnie. A jeszcze do niedawna ten gatunek mięsa # uważany był za niezdrowy… Eksperci przekonują jednak, że jakość wieprzowiny, a w szczególności polskiej w ostatnich latach bardzo się poprawiła.

Pomimo tego świń w polskich hodowlach jest coraz mniej. Co ciekawe, już kilka lat temu Polska, która szczyciła się nadwyżką eksportową żywności, w wieprzowinie straciła samowystarczalność.

Obiegowa opinia głosi, że wieprzowina to „złe” mięso, tłuste, bez znaczniejszych wartości odżywczych. Jednakże znawcy, a takimi można nazwać zapewne pracowników Instytutu Genetyki i Hodowli PAN, są odmiennego zdania. – Mięso wieprzowe jest źródłem wielu cennych substancji o charakterze odżywczym, w tym przede wszystkim pełnowartościowych białek – czytamy w tym opracowaniu. – Jego wartość można porównywać do mleka lub jaj, aczkolwiek gama produktów, które można otrzymać z mięsa jest prawie nieskończona. Wynika to z bogactwa świata zwierzęcego i twórczej inwencji ludzi, którzy zajmując się wykorzystaniem kulinarnym lub przetwórczym mięsa, mogą dostarczać produkty od bardzo prostych, po bardzo wymyślne dzieła swojej kuchni – podkreślono. – Jednak mięso to może być zróżnicowane. Jak powiedział nam nasz znajomy technolog produkcji żywności, wynika to z różnych czynników takich jak: rasa zwierząt, sposób chowu – intensywny, tradycyjny czy ekologiczny. – Jeśli chodzi o wieprzowinę, to do celów przetwórczo-kulinarnych mamy tzw. mięso RFN, to oznacza mięso normalnej jakości, jak i mięso o obniżonej wartości. To obniżenie wartości wynika z różnych czynników. Na przykład zwierzę uległo wypadkowi i ze względów sanitarnych należy je ubić. Ono odczuwa ból tak jak człowiek, jest zestresowane w związku z tym, a to wbrew pozorom przekłada się na jakość mięsa. Do dnia dzisiejszego mam kontakt z rolnikami, którzy prowadząc ubój na własne potrzeby, zabijają zwierzęta nocą, nie stresując ich – uważa technolog żywności.

Dobra wieprzowina nie jest zła, można śmiało pokusić się o takie stwierdzenie. Hodowcy, którym zależy na jakości mięsa wypuszczają na rynek mięso wysokogatunkowe, wartościowe, a także smaczne. Ci, którzy mniej zwracają uwagę na kwestię jakości zapewne nie pomogą przywrócić wieprzowiny do łask. Eksperci jednak podkreślają, że hodowców dbających o jakość żywca jest coraz więcej, a co za tym idzie znacząco poprawiła się jakość polskiej wieprzowiny.

Poniżej, aktualne wartości dietetyczne wieprzowiny

Mniej tłuszczu

Dwukrotnie mniejsza niż dotychczas uważano zawartość tłuszczu w mięsie, które przez konsumentów oraz specjalistów od żywienia człowieka postrzegane jest jako tłuste, np. boczek czy żeberka.
Szczególnie boczek, który jeszcze 20 lat temu zawierał około 50% tłuszczu, w efekcie selekcji zwierząt i poprawy ich mięsności zmienił swoje proporcje i dziś ma średnio o 15% mniej tłuszczu.

Korzystny profil kwasów tłuszczowych

Wieprzowina w porównaniu z mięsem wołowym, charakteryzuje się korzystnym profilem kwasów tłuszczowych: niższą zawartością kwasów nasyconych - SFA (tzw. „złego” tłuszczu) i znacznie wyższą zawartością wielonienasyconych kwasów PUFA (tzw. „dobrego” tłuszczu), a więc i korzystniejszą proporcją kwasów PUFA/SFA.

Korzystna proporcja kwasów omega-6:omega-3

W porównaniu z mięsem drobiowym, wieprzowina, pomimo niższej całkowitej zawartości PUFA, charakteryzuje się znacznie korzystniejszą proporcją kwasów omega-6 i omega-3. Proporcja kwasów omega-6:omega-3 w wieprzowinie, niezależnie od wyrębu, wynosi poniżej 10: 1, a w mięsie drobiowym 20:1.

Mniej cholesterolu

Poziom cholesterolu jest zbliżony we wszystkich elementach tuszy wieprzowej, ale jego zawartość jest mniejsza niż dotychczas podawano w literaturze. W porównaniu z normami amerykańskimi, polski boczek zawiera mniej cholesterolu o 41%, żeberka o 57% a łopatka, szynka i schab o 31-35%. Wieprzowina w porównaniu z mięsem drobiowym zawiera mniej cholesterolu (0.54 wobec 0.58-0.74 g/kg).

Mniej kalorii

Wartość energetyczna wieprzowiny zmniejszyła się znacząco w efekcie poprawy umięśnienia świń oraz ich lepszego żywienia i utrzymania zgodnie z wymogami dobrostanu. Dla wszystkich elementów tuszy średnie wartość kaloryczności stosowane do tej pory były zawyżone w stosunku do wartości stwierdzonych w niniejszym doświadczeniu. Aktualnie 100 g schabu dostarcza 152 kcal, a schabu odtłuszczonego tylko 122 kcal! Dla porównania, 100 g tuszki kurczaka to 158 kcal.

Cenne źródło witamin

Wieprzowina jest cennym źródłem witaminy E. Jest jej dwa razy więcej niż dotychczas sądzono. Witaminy B6 jest najwięcej w karkówce. Im większa mięsność, tym więcej witaminy B1. Wartościowe źródło dobrze przyswajalnego żelaza. Wyniki badań wskazują, że żelazo z mięsa wchłania się w 20-50%, natomiast z produktów roślinnych w 1-8%. Poza wątrobą, najbardziej bogatą w żelazo, spośród wszystkich elementów tuszy wieprzowej jest karkówka (6,25 mg/100g). W powszechnie zalecanym szpinaku, żelazo występuje w ilości 1-3 mg/100g.

Mało soli

Wieprzowina ma niską zawartość sodu (0.33-0.58 g/kg) w porównaniu z wołowiną (0.74 g/kg) i drobiem ( 0.77 g/kg). Dlatego można proponować ją jako składnik diety przy nadciśnieniu tętniczym.

Wysoka jakość mięsa

Aktualnie, kulinarne mięso wieprzowe nie zawiera zbędnego tłuszczu, ma prawidłową różowo-czerwoną barwę, jest delikatne i kruche, a optymalny poziom tłuszczu śródmięśniowego (IMF) korzystnie kształtuje jego smak, zapach i soczystość.

Lepsza wartość odżywcza

Wartość odżywcza i prozdrowotna mięsa wieprzowego uległa znacznej poprawie przez ostatnie 20 lat. Na początku lat 90. średnia mięsność tuczników kształtowała się na poziomie tylko 43%! Obecnie zawartość mięsa w tuszy wynosi średnio 57%. Jest to efekt systematycznej pracy hodowlanej nad poprawą mięsności tuczników. Obecnie wieprzowina nie ustępuje pod względem wartości odżywczych innym rodzajom mięs.

Oceń artykuł: 86 93

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (4)

    Mięso to morderstwo, w dniu 27-08-2016 11:33:10 napisał:

    Jasne. Żryjta mięso i umierajcie.

    odpowiedz

    • 2 (4)

    Mieszkaniec, w dniu 27-08-2016 15:28:28 napisał:

    Wszystkie składniki potrzebne człowiekowi są w roślinach, łacznie z kwasami omega, żelazem, białkiem, itd. Wystarczy sobie o tym poczytać, a takż ile lat przeciętnie żyje mięsożerca a ile wegetarianin lub weganin. Osobiście lubiłem smak mięsa jako dziecko, ale gdy przyjrzałem sie jak cierpią przez to zwierzęta- zrezygnowałem, a odżywianie samymi roślinami poprawiło mi zdrowie. Świnie to niesamowicie inteligentne i wrażliwe zwierzęta, machają ogonkiem gdy są wesołe i reagują na imiona. Nie kierujcie się stereotypami i myślcie o tym co tak naprawde wkłałdacie do ust.

    odpowiedz

    • 2 (4)

    Janek, w dniu 27-08-2016 15:42:13 napisał:

    Reklama biznesu polegająca na masowym mordowaniu zwierząt. Ludzie, otwòrzcie oczy i uszy gdy przejeżdża koło Was ciężaròwka z panicznie zestreseowanymi zwierzętami jadącymi na rzeź... Po to tylko, żeby zaspokoić Wasze podniebienie. Mięso z hodowli przemysłowych to nie to samo co mięso od świnek, ktòrą hodował Wasz dziadek. Te zwierzęta przeżywają holokaust. Darujcie im życie a i zyskacie sami na zdrowiu. I nie wierzcie w te brednie że człowiek potrzebuje to białko itd. Kotlety z soczewicy czy fasoli dają nieporòwnywalną moc.

    odpowiedz

    • 2 (2)

    SMRODZIARZE WON!, w dniu 28-08-2016 07:48:48 napisał:

    A w Królikowie znowu smród zabija. Leci z tej ekologicznej chlewni usytuowanej w centrum wsi , nie do wytrzymania. Trzeba zgłósić do burmistrza,żeby zmienił nazwę naszego pięknego Królikowa na ŚMIERDZIELEWO.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Dziś Wielki Czwartek

Wielki Czwartek rozpoczyna przeżywanie #Świętego Triduum Paschalnego.

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)