Dziś mamy 30 listopada 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

25 października 2021

Dlaczego ceny prądu szaleją? Konieczne jest szybka reakcja

fot. InfoWire.pl

fot. InfoWire.pl

Kończy się czas taniej energii. Bo kończy się skończył się# czas taniej natury - a raczej darmowej natury. I nie jest to wina ekologów i zielonych planów Unii Europejskiej. Czekają nas kolejne podwyżki i dopóki nie zaczniemy czynnie przeciwdziałać globalnemu ociepleniu koszty spadną na nas - zwykłych obywateli. Najlepsze, co możemy robić dla bezpieczeństwa energetycznego, to oszczędzać energię, odchodzić od paliw kopalnych i inwestować w OZE.

Ceny gazu i węgla biją rekordy, prąd stał się dobrem deficytowym, a my się zastanawiamy (i słusznie) czy będziemy w stanie zapłacić rachunki po podwyżkach. Już czas najwyższy zrozumieć, że to użycie gazu ziemnego i węgla najbardziej narażają nas na skoki cen. Musimy się jak najszybciej od ich uniezależnić.

Z czego wynika kryzys na rynkach energetycznych:

Wzrost popytu

Po częściowym zamrożeniu gospodarki wynikającym z pandemii nastąpił wzrost popytu na energię - zaczęliśmy powracać do dawnego stylu konsumpcji i stylu życia, a firmy próbują odbudować straty. Wzrósł popyt na domy, samochody, laptopy, a do produkcji tych dóbr niezbędna jest energia, która w większości pochodzi z paliw kopalnych.

Polityka monetarna i fiskalna

Pompowanie ogromnej ilości pieniędzy na rynek w ramach różnego rodzaju tarcz, „luzowań ilościowych”, skupu obligacji przez banki centralne, przy zerowych lub ujemnych stopach procentowych, powoduje wzrost inflacji. Za wzrostem popytu nie nadąża podaż dóbr np. paliw kopalnych, drewna, krzemu do elektroniki czy nieruchomości - dlatego ceny szybują w górę. Już teraz w Chinach w kilkunastu prowincjach przemysł otrzymuje nakazy ograniczenia poboru prądu.

Konsekwencje ostrzejszej zimy 2021

Ostatnia zima była ostrzejsza niż zdążyliśmy już się przyzwyczaić. Magazyny gazu zostały więc szybciej wyczerpane i pojawia się konieczność uzupełnienia braków.

Opłaty za emisję dwutlenku węgla do atmosfery

Ceny emisji CO2 w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami cały czas rosną. To rzutuje na ceny energii. Istotą opłat jest bowiem to, że mamy niższe podatki, ale budżet odbiera różnicę w postaci opłat za produkcję zanieczyszczeń. Im bardziej emisyjna jest polska gospodarka tym opłaty wyższe. “ Istotą opłat za emisję jest to, że zanieczyszczający płaci, a pozostali korzystają. Dochody, jakie państwo uzyskuje z tego tytułu powinny być przeznaczane na projekty związane transformacją energetyczną w stronę gospodarki przyjaznej środowisku (np. odnawialne źródła energii czy niskoemisyjny transport). Unia Europejska daje nam zatem ogromne środki na modernizację energetyki” - mówi Mikołaj Troczyński, ekspert WWF Polska .

Gra polityczna

Rynek paliw podlega wpływom polityki międzynarodowej, np. Chiny w wyniku konfliktu handlowego przestały kupować węgiel z Australii, za to kupują z Rosji, Kanady i USA, więc zdrożał węgiel rosyjski. Pojawiają się również komentarze, że Rosja nie zwiększa dostaw gazu do EU, ponieważ próbuje wywierać nacisk w sprawie Nord Stream 2. Magazyny gazu przed zimą w wielu krajach są puste, więc popyt na paliwo jest zwiększony a dostępność zmniejszona.

Dlaczego w Polsce ceny energii będą rosły?

Jesteśmy europejskim liderem jeżeli chodzi o poziom emisji CO2. Wynika to z tego, że polska gospodarka oparta jest w większości na węglu. Udział węgla w miksie energetycznym wynosi 70%, a OZE tylko 17%. Ponosimy wyższe koszty zarówno wydobycia tego surowca jak i opłat za związane z tym emisję dwutlenku węgla do atmosfery, które na dodatek nadal rosną.

Pamiętajmy jednak, że ciągle mamy 5% inflację, wydobycie węgla jest coraz droższe, a popyt na energię wzrasta praktycznie na całym świecie. Dlatego w dłuższym horyzoncie musimy przygotować się na stale wysoką cenę energii, oczywiście pomijając tą z OZE.

Cena zaniechań

Skala obecnego kryzysu to skutek braku wdrażania polityki energetycznej UE. Rozwijając się, powinniśmy więcej korzystać z odnawialnych źródeł energii, po to by nagły wzrost popytu na węgiel i gaz nie powodował kryzysu energetycznego jaki mamy obecnie. Prawidłową reakcją na tę sytuację powinno być szybsze odchodzenie od ropy, węgla i gazu i w konsekwencji unikanie kosztów związanych z użytkowaniem drożejących paliw kopalnych. Bez OZE i efektywności energetycznej nie zbudujemy bezpieczeństwa energetycznego, bez względu na to, ile gazoportów i rur z gazem będziemy mieli

“Należy pamiętać, że nadrzędnym celem Zielonego Ładu jest uniknięcie zmian klimatycznych, które zagrażają nie tylko środowisku. Europejski Zielony Ład ma za zadanie sprawić, że z jednej strony ochronimy biosferę, a z drugiej strony nie będziemy płacić ani za skutki zmian klimatycznych, ani za rosnące ceny paliw na rynkach międzynarodowych. Według Europejskiego Banku Centralnego inwestycja w zieloną transformację jest bardziej opłacalna niż ponoszenie kosztów zmian klimatu, jakie powstaną, jeśli zaniechamy transformacji. Dzisiejsze wydatki na Zielony Ład należy traktować jako profilaktykę zapobiegającą znacznie większym wydatkom jakie byśmy ponosili na wodę, żywność czy skutki masowych migracji w “podgrzanym” świecie gospodarki paliw kopalnych” -mówi Mikołaj Troczyński, ekspert WWF Polsk

Konieczna jest szybka transformacja z zachowaniem zasad sprawiedliwości społecznej

Szybka transformacja z zachowaniem zasad sprawiedliwości społecznej jest koniecznością. Koszty związane z emisjami CO2 poniosą obywatele, dlatego powinniśmy walczyć o zagwarantowanie mechanizmów kompensacyjnych tak, aby transformacja energetyczna nie odbywała się kosztem obywateli, szczególnie tych najbiedniejszych.

Materiał: InfoWire.pl

Oceń artykuł: 0 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  Mieszkaniec, w dniu 25-10-2021 22:42:13 napisał:

  Jak mamy inwestować w OZE jak ludzie chcą zakładać fotowoltaike itd a rząd zamiast dostosowywać sieć to wprowadza jakieś durne przepisy. Po nowym roku nikt nie założy fotowoltaiki. Zamiast pomagać ludziom znowu rzuca im się kłody pod nogi

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Sztetke, w dniu 26-10-2021 10:50:48 napisał:

  Wzrost cen to skutek ochrony środowiska, która jest pretekstem do dojenia tubylców. Zachciało się bandzie brukselskich biurokratów zielonej energii, a nasi umiłowanie przywódcy jak barany w podskokach najgłupsze pomysły realizują. Stąd zamykane są kopalnie i elektrownie węglowe. W tym stanie rzeczy ceny będą rosły. Głupota tania nie jest.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Budowa magazynów
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Jajka konsumpcyjne 10 szt.
4,44PLN
Łopatka wieprzowa kg
9,99PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Trzy przekąski na Andrzejki. Musisz ich spróbować

Andrzejki tuż tuż. Jeśli planujesz imprezę w domu i chcesz zaprosić# znajomych, przygotuj specjalne menu. Może zaserwujesz swoim gościom smakowite przekąski w formie finger food? Nie dość, że apetycznie wyglądają i wybornie smakują, to ich przygotowanie nie zajmie ci wcale dużo czasu.

(czytaj więcej)
0

Ceny prądu. Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w domu?

W kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej# od nowego roku, już teraz warto sprawdzić, w jaki sposób możemy ograniczyć zużycie prądu, a tym samym wpływ rachunków na budżet gospodarstwa domowego.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Drogie zakupy bez planu częściej robią mężczyźni. Dzisiaj Black Friday

Czarny Piątek – dla jednych możliwość wyszukania# prawdziwych cenowych okazji, dla innych wysyp zakupowych pokus, a dla jeszcze innych chwyt marketingowy, tracący na atrakcyjności w zestawieniu z rzeczywistymi, codziennie oferowanymi cenami. Ale opierać się nawet pozornym okazjom nie jest łatwo. Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów i to na spore sumy. Jednej piątej Polaków zdarza się co najmniej raz na kilka miesięcy wydać pod wpływem chwili aż 500 zł.

(czytaj więcej)