Dziś mamy 26 września 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

19 lipca 2022

Czy w wakacje należy zapomnieć o szkole?

fot. powierzone

fot. powierzone

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zawsze znajdzie się uczeń, który# odlicza już dni do jego końca. Nie dlatego, że tak bardzo nie lubi szkoły, ale z ekscytacji związanej z oczekiwaniem na kolejne wakacje. Wielu uczniów odkłada na ich czas plecak na dno szafy i zanurza się w beztrosce, zapominając o lekcjach i nauce. Czy jednak na pewno jest to pożądane zachowanie? A może wakacje nie powinny być czasem zupełnego oderwania od szkoły?

Wakacyjna beztroska a powtórki materiału

Badania wskazują, że dla efektywnego zapamiętania danej partii materiału, kluczowe jest jej kilkukrotne powtórzenie w odstępach czasowych. Teorii, co ile dni powinno się utrwalać wiadomości, jest kilka, jednak wszystkie są zgodne co do tego, że najważniejsza jest regularność. Wniosek nasuwa się więc sam: nie chcąc zaprzepaścić ciężkiej rocznej pracy, warto poświęcić tych kilka minut z wakacyjnych dni, na przejrzenie fragmentów notatek i ich utrwalenie. Ta niewielka ilość czasu z pewnością zaowocuje sukcesem po pierwszym września.

Marzenia o konkretnej szkole średniej

Wielu uczniów już na etapie szóstej czy siódmej klasy doskonale wie, gdzie chciałoby kontynuować naukę. Czasami są to szkoły, z którymi wiąże się jakaś tradycja rodzinna i pragną ją po prostu kultywować. W innych przypadkach decydujący jest czynnik doskonałej kadry, dzięki której przygotowania do matury będą dużo łatwiejsze lub renomy danej placówki. 
Niezależnie od motywacji, warto mieć pewność, że zrobiło się absolutnie wszystko, aby swoje marzenie spełnić. Dobrym pomysłem jest więc nie tylko trzymanie kciuków za wyniki Egzaminu Ósmoklasisty, ale i zakasanie rękawów do działania. To zaś może przyjąć formę gruntownego przygotowania się, zadbania o punkty z wolontariatu czy wzięcia udziału w konkursach przedmiotowych, za które w sumie można otrzymać dodatkowych 18 punktów. 

Czy powtórki materiału muszą być nudne?

Absolutnie nie! Kluczem do sukcesu wcale nie jest wertowanie trudnych książek, wyglądem przypominających cegły i pozbawionych ilustracji. Obecnie na rynku znaleźć można bowiem wiele ciekawych publikacji, które zostały przygotowane tak, aby nie tylko zapoznać ucznia ze wszystkimi wymaganymi zagadnieniami, ale i rozbudzić w nim ciekawość świata. 
Doskonałym przykładem jest seria podręczników “Chemia Nowej Ery”, w której zadbano o przekazanie uczniowi wiedzy w przystępny sposób, na przykład za pomocą infografik czy fotografii. Chemia to przedmiot, który pojawia się dopiero w 7 klasie, dlatego warto zadbać o dobre utrwalenie jego podstaw, aby w kolejnych latach nauki nie czuć się zagubionym. We wspomnianej serii trudne pojęcia wyodrębnione są w sekcji „Skojarz i zapamiętaj”, co sprawia, że uczeń za pomocą analogii poznaje chemiczny świat. Uzupełnieniem każdego tematu są zaś zadania do samodzielnego rozwiązania, które porządkują wiedzę i znacząco zwiększają szanse ucznia na sukces w konkursie czy w późniejszych latach edukacji. Powtórki wcale nie muszą być więc nudne, trzeba tylko dobrze wybrać ich źródło.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Myślisz o regularnych ćwiczeniach? Jak wdrożyć plan w życie

Jak wynika z przeprowadzonych wśród Europejczyków badań #dotyczących aktywności fizycznej, Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród ośmiu badanych krajów. Trzech na czterech Polaków deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu. Największą popularnością cieszy się jogging (58,9%) i fitness (48,4%). Dalej uplasowało się pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%) . We wszystkich badanych krajach najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lata. Skąd biorą motywację?

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)